Runštuk

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Runštuk

Příspěvekod Václav Runštuk » pon úno 25, 2013 21:22

Prosím, zda někdo může pomoci s původem příjmení "Runštuk" a s rozluštěním záhady, které příjmení je původní zda "Runštuk" nebo "Rundštuk" a nebo určit, zda jsou to samostatná příjmení bez jakékoliv historické vazby. Děkuji
V.Runštuk, Hradec Králové
Václav Runštuk
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 29, 2008 10:22
Bydliště: Hradec Králové

Re: Runštuk

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon úno 25, 2013 21:51

Zkusila jsem německý slovník synonym (přes překladač Google- je to trochu jako drbat se na pravem uchu levou rukou), a napsalo mi to, ze by se mohlo jednat o pravopisnou chybu, ze by to puvodne mohlo byt slovo
GRUNDSTÜCK- a to je teren, ale v jednom pripade (nekde na webu) mi to prislo, ze i ve vyznamu pozemek.....
Zde:
http://translate.google.cz/translate?hl ... 25BCck.php
To runstück je ve spodnim ramecku, u pravopisnych chyb.
Snad neprispeju k chaosu :-) Je to jen napad.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Runštuk

Příspěvekod Václav Runštuk » pon úno 25, 2013 22:17

Velmi děkuji za snahu. Jsem si vědom, že je to asi obtížný úkol, protože jsem doposud žádnou jednoznačnou odpověd nezískal. Ani Vaše odpověd se ale nedá vyloučit, protože v našem kraji se vyskytují i příjmení "Rundštuk". Nevím, zda k sobě nějak patří nebo ne, ale jsou to příjmení ne příliš rozšířená. Jedna teorie z ústního podání jmenovců, možná i příbuzných říká, že přijmení přišlo se švédskými vojsky. Tato informace se mi zatím nepodařila potvrdit. Zdravím z Hradce Králové
V.Runštuk, Hradec Králové
Václav Runštuk
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 29, 2008 10:22
Bydliště: Hradec Králové

Re: Runštuk

Příspěvekod Brasl » úte úno 26, 2013 8:20

Jde o to, z čeho je to vlastně odvozené.

Mě Google "vyhazuje na :

Něm.
Run stück = spustit kus
Rund stück = kulatý kus.
Lať.
run stucco = spustit štuky

Kott :
Štukový — ze štuku, Stück-. Š. kámen (tesaný z jednoho kusu), Quaderstein, — Š. příze (na štuky počítaná).
Štuk, u, m. = směs ze sádry a prostého bílého mramoru, z vlas. stucco — tmel, malta, sádra. — S. = sádra vodou Míliovou rozdělaná. — Š. = štučka (Val, válek plátna = štučka. Slez.) — S. = otesaný čtverhranný kámen, ein Quaderstück. Har. — Š. = kus.

Jiné zdroje .
štuk (zř. stuk), -u m., řidč. štuka, -y f. (zř. stuko, -a n., ps. též stucco) druh výzdoby architektonických ploch.

štuk, -a/-u m., štuka, -y f., k střhn. stucke, stuck = čeho jednotlivý kus, jednotlivá věc (plátna, látky ap.) štůček, - balík svinuté látky obvykle sloužící jako základní prodejní míra (příze, tkanic ap.) , - smotek, množství obvykle sloužící jako základní prodejní míra
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Runštuk

Příspěvekod Brasl » úte úno 26, 2013 11:53

Tohle nepřeložím, tak alespoň odkaz. Heslo (na stránce) :
Rohnstock (Runstuck; in Urkunden Rodestock)
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3286811
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Runštuk

Příspěvekod Henricus II » úte úno 26, 2013 12:31

Brasl píše:Tohle nepřeložím, tak alespoň odkaz. Heslo (na stránce) :
Rohnstock (Runstuck; in Urkunden Rodestock)
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3286811

Obrázek To je to - jméno místní z MJ Runstuck
Srdečné pozdravy
Gerhard
Uživatelský avatar
Henricus II
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 17, 2012 19:45
Bydliště: Horní Franky

Re: Runštuk

Příspěvekod tomryb » pát dub 01, 2016 8:48

Runštuk ... z něm. A Rungenstock = příčné prkno přibité na nápravu ("Naše příjmení" Dobrava Moldanová)
tomryb
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát dub 01, 2016 8:45

Re: Runštuk

Příspěvekod rubinn » pát dub 01, 2016 18:45

Děkuji za snahu. Tato možnost se mi již nabídla, ale postrádá doložení fakty, takže zůstává v rovině domněnky. Každopádně děkuji. V.Runštuk
rubinn
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 23, 2013 10:16
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Dřemčice, Třebívlice, Svinary, Svinárky, Librantice
Rodokmen online: MyHeritage - rubinn zavináč atlas.cz


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků