Paráček

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Paráček

Příspěvekod MartinaMP » pát led 04, 2013 11:59

Pěkný den,

už několik let se uvažuji nad tím, co znamená toto příjmení nebo jak vzniklo. Já sama jsem přišla na to (nebo spíš namyslela), že protože asi žádný význam nemá, tak vzniklo přepsáním nebo špatným vepsáním do matriky. Třeba z původního Panáček nebo Baráček. Je to možné nebo to má nějaký význam. Předem děkuji
MartinaMP
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 04, 2013 11:42

Re: Paráček

Příspěvekod even » pát led 04, 2013 13:23

Páráček je takový malý nástroj k párání (oficiální název v seznamu příslušenství šicích strojů: "páráček a kartáček"), třeba je to stopa... ?
Navíc je tam jen čárka nad prvním a :)

http://www.google.cz/search?q=p%C3%A1r%C3%A1%C4%8Dek&hl=cs&client=firefox-a&hs=nf7&tbo=u&rls=org.mozilla:cs:official&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=AsrmUP2CA4TTsgbkoIG4DA&ved=0CEcQsAQ&biw=1366&bih=571
Uživatelský avatar
even
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř zář 12, 2012 15:03

Re: Paráček

Příspěvekod Henricus II » pát led 04, 2013 14:27

even píše:Páráček je takový malý nástroj k párání (oficiální název v seznamu příslušenství šicích strojů: "páráček a kartáček"), třeba je to stopa... ?
Navíc je tam jen čárka nad prvním a :)

http://www.google.cz/search?q=p%C3%A1r%C3%A1%C4%8Dek&hl=cs&client=firefox-a&hs=nf7&tbo=u&rls=org.mozilla:cs:official&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=AsrmUP2CA4TTsgbkoIG4DA&ved=0CEcQsAQ&biw=1366&bih=571

:?: :?:
dle Moldánová:
Paráček --> zdrobnělý tvar; nářeční obecné jméno paračky = figurky z mouky
Srdečné pozdravy
Gerhard
Uživatelský avatar
Henricus II
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 17, 2012 19:45
Bydliště: Horní Franky

Re: Paráček

Příspěvekod Brasl » pát led 04, 2013 16:39

Říka se : Nepárej se s tím. Párá/páře se s tím. - dělá to moc poctivě nebo pomalu.

Fr. Št. Kott :
Paračky = všelijaký figurke z moké (mouky) hupečeny a nastrčeny na špelkách do buchet (při svatbách). Lišeň.
Paradlo, párátko, a, n. P. zubí, zubů (na Slov. šparak), ušní.
— P ., hříčka, loutka, paračky,
Párátko, a, n., vz Paradlo. — P., tyčka, biclelce, hůlka, Stange, f. P. ručničné (ná- stroj k vytahování kulek z hlavně, kroužel).
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Paráček

Příspěvekod MartinaMP » pát led 04, 2013 17:37

Páni, tak to koukám.
MartinaMP
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 04, 2013 11:42

Re: Paráček

Příspěvekod Brasl » pát led 04, 2013 23:10

Možných výkladů se dá nashromáždit k tomuto příjmení/slovu dost (nemá ustálenou podobu, a používá se jako přirovnání). Já bych zůstal u tyčky, hůlky, nebo od názvu obce.

Paračov, a, m., ves u Strakonic.
Paračov, Paratschow.
Piračov, Paračov, a, m., ves u Blatné.


Párání, n. = hračky.

Párati, párám a páři = drápati, drbati však hloube než po vrchu, kratzen, aufreis- sen, wühlen ; rozbírati šití n. tkání, auftren- nen ; nějaké drobné dílo dělati, tändeln, fasern, zaudern. Jg. — abs. Krejčí šije, časem i párá (páře). Kom. J. 504. Jeden šije, druhý párá (co jeden udělá, druhý zkazí). Rovně mu párať jako šíť. Prov., Jg. Co tam dycky pořeš ( = páráš = dovádíš; pářeš)? Na Ostrav. Tč. — co, koho. Hrom tě páral, osle. Us. Lodí vodu páře. L. P. zuby (aus- stochern), Ros., šev, D., skopce, Us., peří (dráti). Jg. — co čím: zemi pluhem, L., skopce nožem. — po čem, jak. Párá se mu to po švu. Nechce se mu to po švu p. (když se co nedaří po vůli). Ros. — se. Co se tam tak dlouho páráš (meškáš)? Tu se tak párám (ničemnou práci konám). Us. Děti se párají. Us. (Bolesl.). A ty Bártku nepárej se. U Rožn. na Mor. Kda. Nepárej se tak (ne- dělej to tak zdlouhavě). Us. Šg. — (se) v čem. Jiní párali v ohni. Kom. Lékaři párali se v nečistotách. Kom. P. se v zu- bech, v nose. D. V cizím neštěstí všetečně se nepárej. Kom. Počali někteří jako v lejnu párati se. Bart. 303. 3G. — co, se u čeho, kde. Solf. — se s čím. Nač se s tím páráš (obíráš, hmoždíš) ? P. se s ptáky. Ros. Ne- párej se s tím (nezdržuj se). Us.

Mimo to je to i označení filigránské práce - piplavá práce.
Můžete to zkusit na : http://kott.ujc.cas.cz/
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Paráček

Příspěvekod MartinaMP » úte led 08, 2013 1:05

Ještě než se vydám někam do terénu, pozkoušela jsem různé weby o příjmeních, ale nikdy mi nevypadlo nic k původu (vlastně nevypadlo vůbec nic, ani příjmení samotné), dá se tedy usuzovat, že pochází Jihočeského kraje?
MartinaMP
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 04, 2013 11:42

Re: Paráček

Příspěvekod stanley4 » úte led 08, 2013 7:13

MartinaMP píše:...dá se tedy usuzovat, že pochází Jihočeského kraje?

podľa mapy výskytu priezviska v súčasnosti sa to dá predpokladať: http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Par%C3%A1%C4%8Dek%2C%20Par%C3%A1%C4%8Dkov%C3%A1/hustota/
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Paráček

Příspěvekod Martin Jílek » úte led 08, 2013 18:20

MartinaMP píše:Ještě než se vydám někam do terénu, pozkoušela jsem různé weby o příjmeních, ale nikdy mi nevypadlo nic k původu (vlastně nevypadlo vůbec nic, ani příjmení samotné), dá se tedy usuzovat, že pochází Jihočeského kraje?

Zkuste vyhledávat příjmení společně se slovy jako Ancestry,genealogy atd. Já zadal Paráček ancestry a našel jsem třeba tohle: http://www.design-exclusive.cz/?s=Par%C3%A1%C4%8Dek
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Paráček

Příspěvekod Zora » úte led 08, 2013 18:23

našla sjem MartiněMP celý rodokmen :-))), tak si to může užít i bez hledání. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Paráček

Příspěvekod Martin Jílek » úte led 08, 2013 18:32

Zora píše:našla sjem MartiněMP celý rodokmen :-))), tak si to může užít i bez hledání.Zora

A není to škoda?Hledání je na tom to nejhezčí. :lol:
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Paráček

Příspěvekod Zora » úte led 08, 2013 19:00

I to je pravda, dál už je to na ní.
Mám pocit, že začíná, tak dál už to třeba půjde lépe, dobré skutky se mají konat... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Paráček

Příspěvekod MartinaMP » úte led 08, 2013 20:01

Tak teď jste mě poněkud zaskočili. Zoro, jak to myslíte "našla jsem MartiněMP celý rodokmen"?? Jste přímění zadala někam do vyhledávače, nebo jste se o toto přímení zajímala?

Ano, začala jsem asi ve čtvrtek, ale už jsem od báby našla asi 5 kolen včetně množství sourozenců (no musím se pochlubit, i když oproti Vám... :D ). Ale je fakt, že ti si pro sňatek došli nejdál na konec dědiny. A u dědy jsem u roku 1809 (a tady byli především nevěsty světačky). Ale teď jsem si tak uvědomila, že já mám v genech asi spíš od báby nechuť někam cestovat. Je to opravdu zajímavé tady ta věda.
MartinaMP
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 04, 2013 11:42

Re: Paráček

Příspěvekod Zora » úte led 08, 2013 20:12

Překopírovala jsem Vám odkaz i část předků do druhého odkazu. Prostě jsou tam Vaši předci, podle toho jednoho předka, kterého jste hledala a nechala jste si ho přečíst.
Náhoda. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Paráček

Příspěvekod Martin Jílek » úte led 08, 2013 20:13

MartinaMP píše:Tak teď jste mě poněkud zaskočili. Zoro, jak to myslíte "našla jsem MartiněMP celý rodokmen"?? Jste přímění zadala někam do vyhledávače, nebo jste se o toto přímení zajímala?

Ano, začala jsem asi ve čtvrtek, ale už jsem od báby našla asi 5 kolen včetně množství sourozenců (no musím se pochlubit, i když oproti Vám... :D ). Ale je fakt, že ti si pro sňatek došli nejdál na konec dědiny. A u dědy jsem u roku 1809 (a tady byli především nevěsty světačky). Ale teď jsem si tak uvědomila, že já mám v genech asi spíš od báby nechuť někam cestovat. Je to opravdu zajímavé tady ta věda.

Tady Vám Zora našla rod Paráčků :D (máte tam odkaz): viewtopic.php?f=9&t=6284
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Další

Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků