Stránka 1 z 2

Nohel

PříspěvekNapsal: ned lis 25, 2012 20:36
od Paca
Dobrý den.chci se zeptat jak vzniklo příjmení nohel?.předem díky za odpověď

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: ned lis 25, 2012 20:50
od ozana
V knize je uvedeno:

Nohejl - odvoz. z A noha starobylou příponou -ýl > -ejl; nohejl je A stejného významu jako noháč; Nohel, Noheyl, Nohýnek, Nohynek

A = apelativum, slovo obecného významu

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: pon lis 26, 2012 8:50
od Brasl
Fr. Št. Kott to potvrzuje :
-ejl, příp. jm. vlastních: Nohejl (i Nohel)

A. Kot :
Noha, Nožka, Nožička, Nogol, Nohel, Nohejl, Noháv, Nohavec, Nohava, Noháček, Nohýnek
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3945881

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 19:26
od Lif
Jméno Nohel se na frýdecku vyskytuje po staletí. Ovšem dřívější zápisy ho přepisují i jako Nohly. To znamená zbrklý (náhlý).

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 19:57
od zburget
Lif píše:Jméno Nohel se na frýdecku vyskytuje po staletí. Ovšem dřívější zápisy ho přepisují i jako Nohly. To znamená zbrklý (náhlý).
Pak by mě zajímalo, ja vysvětlíte stějně dlouhý výskyt stejného příjmení na Hané ;-)
A původní tazatel se na to příjmení ptal v souvislosti s oblastí v Čechách. Prokazatelně tedy tohle příjmení vzniklo nezávisle na sobě na více místech a v každém místě mohlo vzniknout z jiného základu.
Byl bych na vašem místě při výkladu příjmení velice, velice opatrný.

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 20:05
od Zora
Naprosto se připojuji, navíc, na rozdíl od ostatních kolegů, co vysvětlovali, Vám u všech domněnek chybí nějaký konkretní odkaz . Původ příjmení není jen o tom, co si myslíme, co se traduje v rodnině nebo s čím dáte příjmení do souvislosti. Vložte odkazy na odbornou ůliteraturu.
Chce to důkaz, tak jako to dělala federální kriminální ústředna, hm. :? Z

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 20:32
od Lif
Necituji odbornou literaturu, cituji matriky, kde jsem si povšimla, jak je to jméno psáno a v průběhu staletí se mění a různě přepisuje.

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 20:46
od Zora
Jenže z matrik přece nepoznáte původ příjmení, (co to slovo znamená, podle čeho příjmení vzniklo), jedině zmapujete výskyt.

Proto je vhodné uvádět zdroj, odbornou literaturu, diplomové práce, a podobně, kde je to odůvodněno. Z

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 20:58
od Lif
Nyní Vám poněkud nerozumím. Která část se Vám vlastně nezdá? To, že nohly znamená zbrklý, unáhlený a nebo to, že se tak na frýdecku toto příjmení psalo a užívalo? A nebo jen to, že o tom nikdo nepojednal?

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 21:10
od Zora
Jméno Nohel se na frýdecku vyskytuje po staletí. Ovšem dřívější zápisy ho přepisují i jako Nohly. To znamená zbrklý (náhlý).

Kolega se ptal na původ příjmení Nohel, bez určení obce, oblasti.

Pak by bylo vhodnější napsat, že se toto příjmení (ne jméno!!!) vyskytuje i na Frýdecku, a to po staletí.


Původ příjmení zdokladovali kolegové, vždy s odkazem na odbornou literaturu s naznačením dalších souvislostí.
Vy jste uvedla, že

Ovšem dřívější zápisy ho přepisují i jako Nohly. To znamená zbrklý (náhlý).

Super zjištění, ale musíte nějak doložit to, co píšete.
Tedy, že příjmení, které je psáno v "dřívějších" zápisech jako Nohly, je opravdu pozdější Nohel.

Stejně tak s výkladem, překladem, slova nohly, přiložte odkaz, kde je uvedeno, že jde významově o slovo zbrklý.
To není nic proti Vám, ale je třeba dodržovat nějaké zvyklosti...
Kde jste našla Vy toto vysvětlení?
Z

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 22:00
od Lif
Aha, nohly je zbrklý, protože tak se v Gorolii mluví. Například rčení „Co po nohli, to po ďobli“ myslím vystihuje podstatu. Mám to vůbec překládat nebo každý chápe, že co je zbrklé čertu patří a volně práce kvapná málo platná?
Jak to chcete dokázat? Poslechem starších rodilých mluvčích?
Našla :-)) Tak mluvím.
Ještě mohu dodat, že Nohel se vyslovuje s přízvukem na druhé slabice a velmi zvláštním L, které má tvrdý hrdelní náběh z H a končí velmi měkce. A řekne-li starší člověk, že musí „do Nohľa", myslí tím, že si musí jít přidělat klíče k nejznámějšímu a nejzavedenějšímu výrobci klíčů v Místku. Patří ke starým rodům podobně jako Kleinwächter, Lev Bílek, Landa, Czajanek,...
Na druhou stranu mi netřeba, abyste mi věřila. Za to si nekoupíte nic ani Vy ani já. Takže všechno dobré vinšuju :-)

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: čtv dub 22, 2021 22:06
od Zora
Já příště požádám i s odkazy, když tady to nejde,
Z

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: pát dub 23, 2021 7:33
od zburget
Vaše původná vysvětlení vyznívá tak, že příjmení Nohel vzniklo v severní části Moravskoslezských Beskyd. Může být, a i vaše vysvětlení jak v daném místě vzniklo, může být pravdivé. Nevysvětluje ale jeho stejně dlouhý výskyt na Hané nebo ve středních Čechách.
To příjmení mohlo vzniknout na více místech a mohlo mít v každém místě jinou etymologii.
To, jak se to které slovo (ať už jméno nebo místní název nebo cokoli jinoho) vyslovuje je primárně ovlivněno místním nářečím a místními zvyklostmi. To, že je přízvuk u tohoto jména na druhé slabice by ve mně vzbuzovalo dojem, že v tom příjmení původně byla na konci ještě jedna slabika (ještě jedna samohláska). Případně ji tam i dnešní mluvčí nějak cítí. Což mi přijde zajímavé i vzhledem k tomu, že polština nezná slabikotvorné r a l a gorolské nářečí (tedy, jak místní říkají, že se mluvi „po našimu“) už svými pravidly patří spíš k polštině, než k češtině. Místní se i dnes hlásí k polské národnosti a ne k české. Pokud se tedy bavíme o Těšínsku a Jablunkovsku. Rozhodně bych do oblasti už nemíchal Frýdek-Mistek, ani jižnější část Beskyd, kde už je nářečí jiné - Lašské, trochu míň zasažené polštinou.

Někomu, kdo přijde z Čech nebo z opačné strany Moravy může připadat, že se v oblasti od Opavy až po Mosty u Jablunkova mluví stejným nářečím, ale není to vůbec pravda. Naopak, jedná se skoro o úplně jiný jazyk. Různých nuancí je tam obrovská spousta a pro etymologii slov je potřeba je velice dobře odlišovat.

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: pát dub 23, 2021 8:04
od Zora
Inu - já a spousta Brňáků také říkáme prigl - míněna tím brněnská přehrada.
Rozhodně ale netvrdím, že příjmení Prickl, Prickel, Pruegel, Prigel vzniklo ze stejného základu nebo podobnou cestou.
Nelze vše smíchat do jednoho hrnce a pak se cítit ukřivděná.
Na tomhle fóru se snažíme dávat jasné, správné informace, většinou podložené odkazy na odborné práce. nechceme psát jen a jen výkřiky do tmy, byť třeba správné.

Pokud máte potřebu své nápady nějak šířit, nic proti, jen doložte, kde jste četla, viděla, nebo kde je slovo v odborné literatuře citováno, používáno.
Promiňte, to že Vy nějaké slovo používáte, nemusí být ještě nutně důkazem... Slovo musí být někde zaneseno, že patří k tomu nebo onomu dialektu, používal ho třeba spisovatel XY nebo ho rozebíral , co já vím , třeba Dobrovský... řešili ho dobří onomastici současní, ale i minulí.-..
V opačném případě zvažte, zda neprezentovat své názory jinde nebo se neúčastnit diskusí v onomastickém, (onomatologickém) fóru, někde je k dohledání na netu.

k Vašemu vyjádření

Na druhou stranu mi netřeba, abyste mi věřila. Za to si nekoupíte nic ani Vy ani já.

Nejde o to, zda Vám věřím, nejde o to, zda Vám někdo další věří, jde o to, zda tvrzení je správné,
tedy pravdivé. To je podstata všeho, a stejně jako kolegové pilují přečtené slovo do posledního (nečitelného ) písmenka, je třeba i v dalších oblastech dodržovat nějakou všeobecně přijatou kulturu, tedy postupy. Něco vím, tedy to doložím...

Nedávno tu psal moc pěkně a odborně jeden kolega o starých zvycích, tedy i slovech v oblasti kolem Hutiska.
Uvedl např. slovo závitka, závitky.
Nešlo o recept na ptáčky, ale o název pro "padlé" děvy. Není problém to dohledat v literatuře, jak krásné, tak odborné, dozvědět se, co to znamená a z čeho a proč název vznikl. Jen to dá trochu práce. Podobně byste mohla postupovat např. se slovem nohly.

Z

Re: Nohel

PříspěvekNapsal: pát dub 23, 2021 8:11
od zburget
V podstatě by stačilo sem dodat pár odkazů do matrik, kde ten vývoj příjmení bude patrný. To by byl dostatečný důkaz toho, že se v té konkrétní oblasti to konkrétní příjmení vyvinulo z nějakého tvaru. A buď z toho nejstaršího výskytu bude jasný i etymologický původ slova a nebo ne - a pak už by to byla práce pro odborného onomastika, aby tu etymologii příjmení nějak vysvětlil.