Goryl

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Goryl

Příspěvekod Zora » čtv dub 22, 2021 19:24

Kolegyně, všímejte si toho, kdo sem chodí a kdo ne. Tento kolega má dávno význam, původ svého příjmení vypátraný... , stejně jako svůj rodokmen a nyní se věnuji naprosto jiným aktivitám.,
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Goryl

Příspěvekod Lif » čtv dub 22, 2021 20:28

Měla jsem za to, že když to napíšu, tak to může zaujmout někoho jiného. Stejně jako já procházím fórum a čtu si příspěvky všude možně. Každý nový podnět vítám a je mi lhostejno, že ty odpovědi nejsou původně určeny mi. I tak je mohu zhodnotit a poučit se z nich.
Lif
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv dub 22, 2021 15:05

Re: Goryl

Příspěvekod Zora » čtv dub 22, 2021 20:34

A četla jste ten příspěvek celý? Vždyť je to tam dávno vysvětleno znalci onomastiky a doloženo jasně odkazy.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Goryl

Příspěvekod Lif » čtv dub 22, 2021 20:36

Samozřejmě že četla. Je-li však vícero výkladů, klidně mohu přidat polemiku.
Lif
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv dub 22, 2021 15:05

Re: Goryl

Příspěvekod Zora » čtv dub 22, 2021 20:43

A co jste přinesla nového nebo s čím jste polemizovala ?

Gorila byla pro pobavení, stejně jako kořalka, to je jasné a zbytek odborných vysvětlení je souhlasný s tím, co píšete. Prvotně jsem se domnívala, že oslovujete autora příspěvku, ten sem už nechodí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Goryl

Příspěvekod Lif » čtv dub 22, 2021 21:00

Nové je to, že Beskydy jsou jejich obyvateli nazývány Gorolia.
Lif
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv dub 22, 2021 15:05

Re: Goryl

Příspěvekod Zora » čtv dub 22, 2021 21:33

ano, ale chybí tam odkaz, kde jste na to přišla, pokud tak nazývají Beskydy obyvatelé, zcela jistě je to v nějakém slovníku nářečí...
Pak by ovem hledané příjmení mělo znít Gorol... ne Goryl

Tady jsem našla článek , netýkající se ale historie nebo nářečí.
https://www.geocaching.com/bookmarks/vi ... e60a8269d1
....Gorolia zahrnuje území katastrů obcí Bocanovice, Bukovec, Bystrice, Dolní Lomná, Hnojník, Horní Lomná, Hrádek, Hrcava, Jablunkov, Komorní Lhotka, Košariska, Milíkov, Mosty u Jablunkova, Návsí, Nýdek, Písecná, Písek, Ropice, Reka, Smilovice, Strítež, Trinec, Velopolí a Vendryne.

Ovšem chtělo by to tedy porovnat, zda se to shoduje s oblastí Beskyd. To neumím.
Jen upozorňuji, že onomastika je velmi ošemetná věc a ne vždy je osobní posouzení správné. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků