Haž, Háž

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Haž, Háž

Příspěvekod Bártík » stř zář 05, 2012 17:34

Haž, Háž
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Haž, Háž

Příspěvekod Milan Wölfl » stř zář 05, 2012 17:53

Haž - z osobních jmen, začínajících na Ha-; z imperativu slovesa házet; Háže, Hažík, Hažlinský, Hažmuka (snad složenina z rozkazovacího způsobu slovesa házet a slova m(o)uka)
Ház - viz Has; Haza, Háza
Has - ze slovesa hasit, zhášet; přeneseně rychle jít nebo jet; Hasil, Hasilík, Hasík, Hasoň
Haas, Hás
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Haž, Háž

Příspěvekod duros » stř zář 05, 2012 21:07

Milan Wölfl píše:Haž - z osobních jmen, začínajících na Ha-; z imperativu slovesa házet; Háže, Hažík, Hažlinský, Hažmuka (snad složenina z rozkazovacího způsobu slovesa házet a slova m(o)uka)


Neberte to, prosim, osobne, ale toto sa mi zda pritiahnute za vlasy. A ak by aj, potom rozhodne skor prichadza do uvahy povod z arabskeho hajji (moslim), bezne bosnianske priezvisko odvodene od neho je Hadžič. Uvedene je najma v kontexte s tureckymi vybojmi v minulosti.
Okrem toho je mozne vziat v uvahu aj moravsky vyraz "Haž" znamenajuci spojku "až (ak)".
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Haž, Háž

Příspěvekod Milan Wölfl » stř zář 05, 2012 21:12

Podle paní Moldánové a pana Beneše tomu PRÝ tak je, toliko citace ;-)
U žádného příjmení není nikdy 100% řečeno přesně takhle vzniklo a basta, za příjmeními jsou staletí a stovky osudů jejich nositelů, ke spekulacím není tím pádem nikdy daleko...
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Haž, Háž

Příspěvekod Brasl » pát zář 07, 2012 13:59

A což takhle z němčiny : Hase = Zajíc (jsou tam i další významy).
Je to podle mne o dost pravděpodobné. :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Haž, Háž

Příspěvekod Laurin7 » pát zář 07, 2012 15:33

Brasl píše:A což takhle z němčiny : Hase = Zajíc (jsou tam i další významy).
Je to podle mne o dost pravděpodobné. :)

Žádná asociace s Haž, Háž; viz Haas, Haase
Srdečné pozdravy
Gerhard
(nový UJ: Henricus II)
Laurin7
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob srp 04, 2012 13:50

Re: Haž, Háž

Příspěvekod Zora » pát zář 07, 2012 16:40

Nevážně, vážně.

Haž sicnu a nekómej ...

V brněnském hantecu - sedni si a nepřemýšlej. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Haž, Háž

Příspěvekod Zora » pát zář 07, 2012 17:47

Nejsem znalec přes onomastiku, ten hantec byl samozřejmě žert. Osobně se ale přikláním k tureckému, resp arabskému původu, viz vysvětlivka Durose. Snad ještě nějaká souvislost s maďarštinou, popř. cikánštinou, nevím proč, slovo Haž mně připomíná - pouze připomíná - bez odborného přístupu) slovo Gadža, gadžo z oblastí, kde je G zaměňováno za H (Ukrajina a pod.)

Gaže - v ruštině osklivěji.... těch možností je strašná spousta.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Haž, Háž

Příspěvekod Bártík » pát zář 07, 2012 19:20

Děkuji za vaše odpovědi. Větev Hažů budu teprve tvořit, ale je pravda, že můj prapraděda Haž mi podle fotografií na Čecha od začátku moc neseděl. Vzhledově mně více připomíná právě nějakého cizince (možná araba), ale kde by se ve východních Čechách vzal nějaký arab? Podle rodného listu je mám ve východních Čechách doložené až do roku 1849. No až zapátrám, snad objevím více :)
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Haž, Háž

Příspěvekod Zora » pát zář 07, 2012 20:13

možná zkusit maďarštinu

http://slovnik.azet.sk/preklad/slovensk ... sky/?q=dom
Ház znamená dům. Ovšem netuším výslovnost. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků