Strya, Stryal, Stryja

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod Milan Wölfl » stř zář 05, 2012 15:41

Strya, Stryal, Stryja - ze staročeského slova stryjal = čaroděj; ve slovenštině striga = čarodějnice; snad také zkomoleno ze slovesa stříhat
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod Brasl » stř zář 19, 2012 19:45

Před časem jsem tento dotaz vznášel a chci vás pane Wölfle požádat o zdroj.
Osobně se mi zdá že dotyčný/á čerpal/a z : http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Zapátral jsem ještě sám :
Příjmení vzniklé na základě významu čaroděj je v hluboce nábožensky věřící společnosti našich předků nemyslitelné. Znamenalo by to vyloučení ze společnosti, to v tom lepším případě. Striga je také příšera nebo upír.
A stříhat se mi také nejeví moc reálně.
lat. Strigis, striga = hřbílko; (podle zubů tohoto tvaru má i to strašidlo jméno)
strigtus – 1) tuhý, korý; 2) vztyčený.

Možnost, že bylo odvozeno od – stříl, střela (samostříl), itals. strala, je daleko pravděpodobnější.

Nejblíže má asi k lat. stria = pruh, pruhy, prouha; striatus - pruhovaný, prouhatý, pruhovaný; také od toho - drážka/y. (např. těhotenské strie, jizvy; drážky na sloupech, apod.)

Nejjednodušší vysvětlení je, že Strial, Stryal, je příjmení vzniklé na základě příbuzenského vztahu.
stryna – žena otcova bratra, dnes teta

Výklad slabikáře a čítanky pro první třídu obecných škol v císařství Rakouském :
Bratr otcův strýc, manželka strýcova - stryka (strýcová), děti jejich moji - strýčenci, (strýčen a strýčena); sestra otcova - stryna (teta), manžel strynin - strýn, děti jejich moji strýněnci (strýněn a strýněna).
Z jiného zdr. – sestra otcova stryna, její muž strýn, její syn strýník, její dcera strínina, společně strýníci.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4727255
Dodnes se používá v Podkrkonoší : srej(i)c.

Relevantní by mohlo být i – Strial = vstřícný (tedy přátelský) ??? :
striecu, vstriecu = stretju
Stříc, i, striece, strieca, y; slc. streta, pol. stret = potkání, vyslání, jít naproti, v ústrety.
Stříce, = štěstí;
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... &p_ind=350
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod Milan Wölfl » stř zář 19, 2012 22:12

Pokud není uvedeno jinak, zdroj je pod Indexem (první příspěvek v sekci), t.j. kniha Naše příjmení od Dobravy Moldánové...
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod Zora » čtv zář 20, 2012 5:52

Stryj (ukrajinsky Стрий, polsky Stryj) je město v Haliči na západní Ukrajině, zhruba 60 km jižně od Lvova; spadá pod Lvovskou oblast a je centrem Stryjského rajónu. Městem protéká stejnojmenná řeka Stryj, pravý přítok Dněstru. První zmínky jsou z roku 1385. V roce 2006 zde žilo 61 000 obyvatel. Do 2. světové války sestávalo obyvatelstvo z přibližně rovnoměrného podílu Ukrajinců, Poláků a Židů, nyní zde žijí téměř výhradně Ukrajinci.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Stryj

Rozšíření příjmení
http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Stryja/

vizuelně ukazuje na možnost rozšíření z Polska a ze Slovenska

Hledala bych původ příjmení spíš v zeměpisném označení,
Možná by bylo vhodné posuzovat i další české příjmení Skryja, (Skreja). kde mohlo dojít k přeměně písmene T za D, neznámé slovo (pro česky hovořící) dostalo český význam (skrývati se).

Na závěr vysvětlivka ke slovu strýc - příbuzenský vztah :

V dřívějších dobách sev češtině rozlišoval příbuzný "strýc" podle původu, platilo tedy:
Strýc je bratr otce,
ujec byl bratr matky

Podobně je to v polštině :
Stryj (stryjek) – wychodząca z powszechnego użycia nazwa relacji rodzinnej zachodzącej w stosunku do krewnego, który jest bratem ojca. Żona stryja jest stryjenką.
Współcześnie wobec brata ojca częściej używa się określenia wujek.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stryj_(relacja_rodzinna)

V dnešní polštině je strýc "wujek"... , ale v polském Slezku se i dnes použivá výraz stryj.




Berte můj příspěvek jen jako laický nápad bez odborného základu.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29179
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod Milan Wölfl » čtv zář 20, 2012 8:01

...právě laické nápady a diskuze jsou vítané ;-)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod duros » čtv zář 20, 2012 20:14

Ten polsky povod (stryc) je podla mna najpravdepodobnejsi.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod Brasl » čtv zář 20, 2012 20:19

Oběma vám děkuji za odpověď.
Pane Wolfl, chtěl jsem se jen ujistit. D. Moldánová (nevlastním tuto knihu) a např. A. Kotík (je dostupný na Krameriu) se v některých výkladech hodně liší. Navíc jsou omezeni v knize místem, časem, atd. V tom má tato sekce výhodu. Jsou ovšem i jiné zdroje, proč se tedy jimi nezabývat. :-)

Zora píše:Żona stryja jest stryjenką.

Zoro. Děkuji. Toto je odpověď jakým způsobem mohlo nabýt příjmení Stri(y)al svoji podobu. Přes (z) polštinu to jde. Mě se objevuje mezi předky v Podkrkonoší tak tomu nic nebrání.
Je tu i možnost, že ve formě příjmení přežilo ze staré češtiny (nářečí), a dnes nám to opravdu připadá jako z jiného jazyka.
Já také nejsem odborník. :-) Jenom zanovitý badatel amatér. :-)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod Zora » čtv zář 20, 2012 20:51

Já jsem tu polštinu probírala s rodilými Poláky, tak snad by to mělo být dobře. A vám tady na fóru rád každý udělá radost, Vaše příspěvky jsou vždy věcné, poučné a maximálně doložené. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29179
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Strya, Stryal, Stryja

Příspěvekod zrnka písku » čtv zář 20, 2012 20:56

Brasl píše:... Jenom zanovitý badatel amatér. :-)

tohle se naučím nazpaměť :-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků