Pišan, Steker, Rispler, Čumr, Rasda, Krčál, Kalina

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Pišan, Steker, Rispler, Čumr, Rasda, Krčál, Kalina

Příspěvekod Kuba » sob úno 08, 2020 23:02

Zdravím,

poradíte mi, jaké mají původ tyto příjemní mých předků? Pišan, Steker, Rispler, Čumr, Rasda, Krčál a Kalina,

Moc děkuji.

K.
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Re: Pišan, Steker, Rispler, Čumr, Rasda, Krčál, Kalina

Příspěvekod Kuba » pát úno 14, 2020 19:05

Trochu jsem se některými asi posunul.

Píian - asi stejně jako Píša ze jména Petr.

Steker - asi z německého jména Stecho nebo z dalšího německého slova Steck (území).

Krčál - asi někdo, kdo původně pocházel z Krče.


Rispler, Čumr, Rasda a Kalina pořád nevím.
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Re: Pišan, Steker, Rispler, Čumr, Rasda, Krčál, Kalina

Příspěvekod mfal62 » sob úno 15, 2020 13:55

Krčál - na www.prijmeni.cz je uvedeno:
Původ příjmení Krčál - podobný původ jako u příjmení Krč = trs; nářečně též zákrsek; zakrnělý strom
-> toto příjmení obdržel patrně někdo malého vzrůstu

Steker - asi od německého příjmení Stecker vypuštěním písmene "c"
např. za 30leté války je zmiňován ve městě Mohelnici děkan Václav Bernard Stecker
-> der Stecken = hůl, tyč, tyčka - toto příjmení charakterizovalo člověka "hubeného jako tyčka"

Rispler
koncovka -er naznačuje rovněž původ z němčiny, ale zde asi došlo k nějakému zkomolení
v němčině je tomuto příjmení asi nejbližší sloveso raspeln = rašplovat, drhnout, strouhat, škrabat
-> pojmenování podle řemesla, kde se často používala rašple ??

Při určování původního významu hodně pomůže, když uvedete, odkud a ze kterého období máte nejstarší podobu daného příjmení.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Pišan, Steker, Rispler, Čumr, Rasda, Krčál, Kalina

Příspěvekod Hor » čtv kvě 02, 2024 9:01

Vzhledem k tomu, že Risplerů je tak málo, zkouším to: V mých datech jsem objevil, že Vítězslav Rispler, ministerský úředník, narozen 1889 Praha, si vzal 6. 4. 1920 Annu Vinařovou, nar. 1895 Odřepsy. Říká vám to něco? Nejsou to moji přímí předci, ale narazil jsem na to při mapování Vinařů na Pardubicku.
Hor
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 25, 2016 17:02


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků