Thiel

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Thiel

Příspěvekod Hanisna » čtv srp 08, 2019 0:00

Dobrý den,
p. Dobrava Moldánová uvádí, že příjmení Thiel vzniklo z domácí podoby osobního jména Dietrich, z domácí podoby osobního jména Bartoloměj nebo též "zušlechtěno" z Týle = tele. V Německu je příjmení Thiel dost rozšířeno. Zkoušela jsem hledat a našla jsem slovník německých povolání, kde je uvedeno "Thielenschnitter", jinak "Dielenschnitter". Diele - prkno, Schnitt - řezání, Schnitte - krajíc, plátek. Mně se toto vysvětlení zdá přijatelnější. Německy neumím, jen zkouším. Co myslíte ?

http://www.pfhl.de/Berufe/Berufe.html?f ... mr7EHttBSA
Hanisna
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř úno 03, 2016 18:34
Oblast pátrání: Opavsko (Palhanec, Vávrovice, Jarkovice, Vlaštovičky, Skřipov, Slavkov), Čeladná, Horní Bečva

Re: Thiel

Příspěvekod Henricus II » stř říj 28, 2020 19:58

Z německé WIKIPEDIE: https://de.wikipedia.org/wiki/Thiel:

Příjmení Thiel lze vysledovat až k křestnímu jménu Theoderich. To se v dnešní němčině stále vyskytuje ve formách Dietricha, Dietera a Dirka a může být založeno na dvou kořenech starých franských thiud nebo ahd. Diotských „lidí“ a ahd. Rihhi „bohatých, mocných“ nebo rihhanských „vládnout“ vysledovat zpět. Jméno tedy znamená „bohatý nebo mocný v lidu nebo skrze něj“ nebo „vládce lidu“. Mezi související varianty příjmení patří A. Thiele, Diehl, Telemann a Thielemann.

Německé slovo „Diele“ znamená desku jako podlahovou krytinu nebo pro centrální místnost (např. Vstupní halu) v domě nebo bytě. Neexistuje žádná souvislost se jménem Thiel.
Srdečné pozdravy
Gerhard
Uživatelský avatar
Henricus II
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 17, 2012 19:45
Bydliště: Horní Franky


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků