Strachota

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Strachota

Příspěvekod Lvice » ned črc 29, 2018 14:51

Dobrý den, zajímal by mě původ tuhnutí příjmení. Na wikipedii je uvedeno, že Strachota je slovanská podoba jména Metoděj. Není mi ale jasné, jak by to mohlo souviset se vznikem příjmení. Ne Morave je obec Strachotín, kde je i kostel Cyrila a Metoděje, nevim vsak, zda tato souvislost není čistě nahodná. Děkuji předem za radu, L.
Ještě doplním, jedná se o rod v obci Teplýšovice, okres Benešov, zde již záznam v berní rule, dosud, v BR je jako Štrachota
Naposledy upravil Lvice dne ned črc 29, 2018 15:37, celkově upraveno 1
Lvice
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv kvě 19, 2016 0:13
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Benešovsko (Teplýšovice, Humenec), Brno, Hodonín, Strážnice

Re: Strachota

Příspěvekod Zora » ned črc 29, 2018 14:57

Nevím, co je původ tuhnutí příjmení, ale snad jde o překlep.

Někdy pomůže jen naprosto normální dotaz na googlu, tak jsem to udělala za Vás
https://cs.wikipedia.org/wiki/Cyril_a_Metod%C4%9Bj
.... Až do poloviny 19. století byli svatí Cyril a Metoděj běžně označováni staročeskými jmény Crha a Strachota. Jméno Crha vzniklo z Cyrila a Strachota špatným překladem z řeckého Methodios, které bylo mylně přikloněno k latinskému metus („strach“) a přeloženo.

Takže příště strejda gool,. nebo teta wiki
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Strachota

Příspěvekod Lvice » ned črc 29, 2018 15:04

Děkuji, tuhnutí =překlep. Psala jsem, že jsem to na wikipedii našla. Ale že nerozumím, jak by to mohlo souviset se vznikem příjmení. S pozdravem, L.
Lvice
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv kvě 19, 2016 0:13
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Benešovsko (Teplýšovice, Humenec), Brno, Hodonín, Strážnice

Re: Strachota

Příspěvekod Zora » ned črc 29, 2018 15:25

Některý z předků se křestním jménem jmenoval Metoděj nebo Strachota, případně pocházel z obce, která měla toto jméno.
Přeložená jména (ať už správně nebo méně šťastně) se běžně mezi křestními jmény vyskytují
Viz například křestní jméno Felix, v mnoha matrikách překládané do češtiny jako Šťastný.
sv. Felix existuje, dokonce několik, ale sv. Šťastný určitě ne.
S googlem jsem nepochopila v čem máte problém, domnívala jsem se, že jste našla nějaký jiný, třeba neúplný záznam.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Strachota vyřešeno

Příspěvekod Lvice » ned črc 29, 2018 15:38

Aha, to mě nenapadlo, že by příjmení vzniklo z křestniho jména, zní to docela logicky, díky. L.
Lvice
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv kvě 19, 2016 0:13
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Benešovsko (Teplýšovice, Humenec), Brno, Hodonín, Strážnice

Re: Strachota vyřešeno

Příspěvekod Zora » ned črc 29, 2018 15:43

Zkuste opět google a přečíst si základní info o vzniku příjmení
Myslím, že vznik z křestního jména byl jeden z nejčastějších...

Typologie vzniku českých příjmení
Související informace naleznete také v článku Typologie vzniku českých příjmení.
Odvozená od křestních jmen
od běžných českých křestních jmen (Havel, Karel, Jindřich, Ludmila, Mikuláš, Pavel)
od hypokoristik českých křestních jmen (Beneš, Hašek, Mach, Jech, Jakeš, Kouba, Šebesta)
od křestních jmen pocházejících z jiných zemí (Klaus, Rudolf)
Odvozená z příbuzenského vztahu (Babica, Dědek, Hošek, Synek)
Odvozená od řemesel, povolání nebo společenského postavení osob
od řemesel (Hrnčíř, Kadlec, Krejčí, Mlynář, Sedlák, Ševčík, Tesař, Zedníček)
od povolání (Kočí, Hajný, Sedlák, Věžník, Vojáček)
od společenského postavení, většinou pouze jako přezdívka (Boháč, Císař, Hrabě, Král, Rychtář, Rytíř, Zeman)......... atd... pokrač.
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADjmen%C3%AD

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků