Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Viola » sob pro 10, 2016 17:40

Můžete mi, prosím, poradit, jak mohlo vzniknout příjmení
Ševěrka (17. století), Ševěra a nakonec Vševěra?

Děkuji.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Brasl » sob pro 10, 2016 21:34

Severa
(G. S.) sotva je co jiného, než příjmení vzniklé z domáckého tvaru křticího jm. Sevêrus (z lat. ‚vážný, přísný‘). Křticí jm. Severus nebylo příliš obvyklé; ale jmenoval se tak 6. biskup pražský, pocházející z českého rodu († 1067). V Čechách mu říkali obyčejně Šebíř, ale v Kuthenově Kronyce o založení země České (1539) čteme (E, 3b): »…prvé než se vojska sessli (= sešly), mír mezi císařem (Jindřichem III.) a knížetem Českým (Břetislavem I.) jest učiněn skrze prostředka (= prostředníka) Severu, biskupa Pražského.«
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1596

Těžko od podobného:
Šever, seber, u, m. = pošik, křivosť, šour, z něm. Schiefe. Ševerem jíti (šourem, šikou, šejdrem, šikmo, o opilém). Saně šly š-em, saně vzaly š-rem (smekly se s cesty). Šejdr. Jde to šeberem (nedaří se to).
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Viola » úte pro 13, 2016 10:08

Děkuji,
spojitost s příjmením Severa mě taky napadla, ale mátla mě ta zdrobnělina v 17. století - Ševěrka.
Nemůže to být taky, že přišli ze "severu"? I když to nemám nijak potvrzené, jen v historii obce je, že "Původně sem byli přivedeni 4 usedlíci."

A našla jsem v knize Naše příjmení od Antonína Kotíka přímo příjmení Vševěra a je u toho napsáno, že je to "zájmeno s časoslovem". Tomu nerozumím, to znamená, že "všemu věřili"? Tak mi to taky zdůvodňovala máma, ale to pak není historicky od toho Ševěrky natož Severy.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Brasl » úte pro 13, 2016 12:51

A. Kotik a Vševěra : časoslovo je starý výraz pro sloveso. Tedy "zájmeno s časoslovem" = slovo složené ze zájmena a slovesa.
Vera = víra
Vera (věra, víra) = úvěr
Vera = zasnoubení slov.
Vérá = vejrá (kouká jako vejr), zírá

Vy však uvádíte postupný vývoj a to je od Sevěrka. Zpravidla se u významu příjmení hledá původní tvar. Špatně se to odhaduje u zdrobnělin.
Sewer (a příjmení podobná) - od imienia Sewer, pochodzenia łacińskiego, od Severus, to od sewerus ‘surowy, poważny’. W Polsce notowane w XV wieku, rzadko używane.
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=822
U našich severních sousedů jméno Sevêrus bylo asi častější.

Jinak, původ označení světové strany "sever" je asi poměrně novodobý, pravděpodobně z ruštiny a asi za to mohou obrozenci, typuji J. Jungmanna. (Kdy a podle čeho se používají dnešní názvy světových stran, je zajímavá otázka a samotného by mne to zajímalo. Mnoho o tom toho totiž není.)
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... mann_Josef
To už ale byla příjmení ustálená.

Význam ‚sever‘ a ‚severní vítr‘ (sr. stsl. sěverъ) v stč. nedoložen. U doloženého významu ‚jaro‘ lze předpokládat vliv latinského ver téhož významu.
http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx


Oni naši předkové používali pro světové strany jiné názvy; sever = na pólnoc, půlnoční; na poledne/poledních/polednách; atd. I měsíce v roce nazývali jinak a řešilo se tu, že i ty názvy krajově přehazovali.
Naposledy upravil Brasl dne úte pro 13, 2016 14:26, celkově upraveno 1
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Viola » úte pro 13, 2016 13:07

Děkuji,
takže světovou stranu sever škrtám z možností.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Viola » pon srp 07, 2017 13:32

Navazuji na dřívější debatu s tím, že jsem pátrala dál a našla jsem v Jihočeském sborníku historickém, že "vševěra" se říkalo tajným nekatolíkům viz příloha. Nemáte o této skutečnosti někdo povědomí?
Bohužel je tento sborník on-line nepřístupný a ani na Krameriovi není volný, takže ani netuším, o jakém období se tady vlastně píše.
Přílohy
Vsevera nekatolik.jpg
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Zora » pon srp 07, 2017 17:20

tady je podobné slovo - vševěrec

vysvětlivka na mě ale dělá dojem, že by se mělo jednat o katolíka....to už je na Vás.
Z


Katol-ický, všeobecný, povšechný, vše-
věrecký ; —ická církev, všeobecná ví-
ra n. církev, jinak římská n. západní
c, uznávající římského papeže za
svou hlavu; —ická Milost, titul krá-
lův Španělských ; —ictví, —icismus*
Víra katolická a jpjí zásady ; — ík.
vševěrec : —ikometer, všeměr ; —isova-
ti, —iciti, na víru katolickou obraceti.

https://archive.org/stream/kapesnslovnk ... k_djvu.txt
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Viola » pon srp 07, 2017 18:50

Zoro díky. Mě máma vždycky říkala, že Vševěra je od "vševíra", ale co tím chtěla říct se už nezeptám.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Zora » pon srp 07, 2017 19:31

Já právě nevím, co jsem kde četla ke slovu vševěrec, tak se mně zdálo, že by to měl být katolík, jakože víra, která vše pojímá... nakonec i ten slovniček to tak hodnotí.

Ale na druhou stranu . třeba básníci to používají ve smyslu - moje víra zahrnuje vše , nejen katolickou víru...

Takže jsem asi moc nepomohla.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ševěrka, Ševěra a nakonec Vševěra

Příspěvekod Brasl » čtv srp 10, 2017 8:40

Viola píše:Navazuji na dřívější debatu s tím, že jsem pátrala dál a našla jsem v Jihočeském sborníku historickém, že "vševěra" se říkalo tajným nekatolíkům viz příloha. Nemáte o této skutečnosti někdo povědomí?
Bohužel je tento sborník on-line nepřístupný a ani na Krameriovi není volný, takže ani netuším, o jakém období se tady vlastně píše.


Katol-ický, všeobecný, povšechný, vše-
věrecký
; —ická církev, všeobecná ví-
ra n. církev, jinak římská n. západní
c, uznávající římského papeže za
svou hlavu; —ická Milost, titul krá-
lův Španělských ; —ictví, —icismus*
Víra katolická a jpjí zásady ; — ík.
vševěrec : —ikometer, všeměr ; —isova-
ti, —iciti, na víru katolickou obraceti.
https://archive.org/stream/kapesnslovnk ... k_djvu.txt

Tady vidíte, že překlad/výklad slova katolík = vševěrec.

U vás ale je příjmení Vševěra tvořeno nikoli složeninou slov vše + víra, ale podle vámi uváděné geneze, předponou "V" k Ševěra. Tedy je to druhotný význam, homonymum. Na tom základě zřejmě ke změně došlo.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků