Bechr / Becher

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Bechr / Becher

Příspěvekod tomB » pon zář 19, 2016 17:49

Dobrý den, může mě někdo poradit s uvedeným příjmením? V němčině " Becher " je pohár. Když jsem předky hledal v matrikách, narazil jsem, že z " Bechr " napsali " Becher " a nebo dokonce " Pecher ".
Tak už nevím, jak se toto příjmení mohlo takhle měnit. Díky za odpovědi.
tomB
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 19, 2016 17:24
Oblast pátrání: Blansko, Horní Lhota, Ráječko, Vilémovice

Re: Bechr / Becher

Příspěvekod ozana » úte zář 20, 2016 8:45

Jména psali jak je slyšeli, takže Becher, Bechr i Pecher může být stejná rodina. A bude to ten pohár, číše apod.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Bechr / Becher

Příspěvekod Brasl » úte zář 20, 2016 8:50

Neexistoval žádný závazný pravopis, psali jak je to jejich učitel (mnohdy vysloužilý voják, ponocný atd.) naučil. Tedy psali zásadou "piš jak slyšíš". Nadto ani ta němčina není homogenní jazyk a nositel a zapisovatel mohli hovořit různou němčinou, nebo měli různou národnost. Nadto v začátcích příjmení (cca 1500) dobíhali změny v jazyce (němčině i češtině).

Pohár, strhněm, behhar, nov. Becher, z střlat. bicarium. (nějak mě přijde pohár jako zkomolené behhar, tedy germanizmus) :wink:
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... lo=checked

K Becher / Pecher :
Záměna B/P je možná a asi v němčině i relativně častá (spodoba znělosti?):
Bächler: różnego pochodzenia 1) Bächler ‘ktoś, kto mieszka nad potokiem, albo pochodzi z miejscowości Bächen’; 2) od średnio-wysoko-niemieckiego bëch, pëch ‘’pech’, Bechler w znaczeniu ‘ktoś, kto przynosi pecha’; 3) od średnio-wysoko-niemieckiego bachelaere ‘pachołek, giermek’. Baza zachowała się też w spolonizowanej formie Pachlerz i jej derywatach pochodzących od średnio-wysoko-niemieckiego bachelaere ‘pachołek, giermek’, patrz polskie apelatywy pachoł, pacholę.
Pachlerz, Pachlerzewic, Pachlerzow, Pachlerzowic(z).
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=875


K Bechr /Becher:
Tady může být i záměna významu na základě lidové etimologie zapisujícího. Tj., Bechr může být zrovna tak zkomolené Becher, jako zkráceně (domácky) Benedykt, Beniamin.
Bech - 1579 od gwarowego bechać ‘uderzać, lać’ lub od imion na Be , typu Benedykt, Beniamin.
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=787
Osobně se mě tohle stalo u dětí, kdy matrikářka napsala rodné př. babičky jako Mikulecká místo Mikulková. Zřejmě podvědomě napsalo to příjmení co znala.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Bechr / Becher

Příspěvekod tomB » úte zář 20, 2016 12:17

Díky za odpovědi a názory. Takže budu hledat v matrikách i tyto zkomoleniny příjmení :-)
tomB
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 19, 2016 17:24
Oblast pátrání: Blansko, Horní Lhota, Ráječko, Vilémovice

Re: Bechr / Becher

Příspěvekod kuchy68 » úte led 17, 2017 15:00

Mam v rodokmenu Jiří Bacher, který se narodil jako Pacher :-)
kuchy68
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 12, 2015 11:37
Oblast pátrání: Třebíčsko, Hrotovicko, Mor. Krumlovsko, Znojemsko,
příjmení Kuchařík, Jonáš, Otoupal, Ramach


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků