Ročňák

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Ročňák

Příspěvekod luciepokroc » ned srp 28, 2016 19:35

Dobrý den,

zajímala by mě etymologie příjmení Ročňák. Jako první mě napadla souvislost s roční/ročně, obdobné příjmení se ale vyskytuje i v ruštině, tak je možné, že nakonec nemá český původ.

Děkuji za každý příspěvek.
luciepokroc
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte srp 09, 2016 14:25
Oblast pátrání: Východní Čechy

Re: Ročňák

Příspěvekod Dawid » pon srp 29, 2016 8:42

Pokud já vím, tak "ročňák" nebo "roček" je prostě jeden rok starý jedinec. Takže to klidně mohla být posměšná přezdívka, že jako dotyčnému ještě teče mléko po bradě :)
Jako příjmení se to každopádně běžně vyskytuje i v Polsku ("Roczniak", případně ve Slezsku "Roczniok").
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Ročňák

Příspěvekod Brasl » stř srp 31, 2016 22:48

Ostravská mluva Stránka monografie
Stránka: 172
, ročňák, ročník (-ik), rostenec; v lašské oblasti převládají výrazy rovňak, rovesnik v různých fonetických obměnách rovňok, rovesňok, ročňok. Porůznu byly zapsány skladební vazby: jsme v jednom roku, jsme jeden ročník, jsme ve stejných letech (rokoch),

Vzhledem k tomu, že se na Krameriu příjmení v téhle oblasti vyskytuje, tak je to relevantní. Pak už jen pustit fantazii na špacír, pro koho a proč byl rovnoletý, spoluvěk - nepřesně vrstevník.

Národní listy Stránka periodika
ISSN: 1214-1240
Ročník: 1932
Výtisk: 12.6.1932
Stránka: 9
rostenec bydlil pak na zámku s princem, jídal s ním u jedné tabule, spával hned ve vedlejší ložnici, společně s ním se učil, společné s ním i hrával, když právě nebyla škola, v míč a snad i špačka; nebo velocipédy a koloběžky nebyly tehda ještě vynalezeny. První a nejhlavnější královskou

V praxi to může být sirotek (nalezenec) který byl vychováván v rodině s vlastním stejně starým synem. Byl mu ročňákem.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Ročňák

Příspěvekod luciepokroc » čtv zář 01, 2016 19:37

Děkuji! Mám nad čím přemýšlet.
luciepokroc
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte srp 09, 2016 14:25
Oblast pátrání: Východní Čechy


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků