Kuda, Cuda, Guda

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Kuda, Cuda, Guda

Příspěvekod petra28 » úte lis 10, 2015 9:12

Chtěla bych se poptat na původ příjmení Kuda, taktéž někde psáno jako Cuda nebo Guda. Údajně by v tomto rodu měla být nějaká šlechta, ale co jsem hledala v seznamech té moravské, nic jsem neobjevila. Snad je to jen nějaká rodinná legenda... Kudovi se hojně vyskytovali a vyskytují na Moravě, okres Blansko.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Kuda, Cuda, Guda

Příspěvekod Brasl » stř lis 11, 2015 1:10

Tady je něco:
cudit = čout (čuji) = střežit, strážit
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=9451524

Sborník věd právních a státních Stránka periodika
ISSN: 1802-2383
Ročník: 1911 - 1912
Výtisk: 1911 - 1912
Stránka: 420
. Ostatní krajské soudy, čudy, zanikly a zůstaly pouze někde z nich malé úřady (Znojmo, Jihlava, Jemnice) do válek husitských. Olomoucká a Brněnská krajská cuda spojena úplně se zemským soudem jako menší zemský soud, skládající se z menších úředníků. Tu pak říkalo se také celému zemskému soudu

Český časopis historický Stránka periodika
ISSN: 0862-4356
Ročník: 1936
Výtisk: 1936
Stránka: 360
in Bdhmen, Mfihren und Schlesien. Historische Untersuchungen hg. voň ErnstKornemann, H. 17. Breslau 1935, str. 82. V této studii sešli se filolog s historikem, aby vzájemnou vědeckou spoluprací probrali problém, který je zajímal především ovšem zřetelem ke Slezsku, totiž co znamenaly výrazy cuda

Cudař, e, m., strč., sudí jistého kraje, později : sudí.
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... tranaVys=1

Latina = čistý
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Kuda, Cuda, Guda

Příspěvekod petra28 » stř lis 11, 2015 8:21

Já jsem včera ještě hledala a našla jsem, že kuda=kazatel a kudit=kázat. Příjmení psané jako Guda jsem objevila v nejstarší matrice Olešnice, kde se objevuje jistý Pavel Kuda, v závorce připsáno Guda, a jde za kmotra novorozenci, povoláním je primátor. Písmena C a K byla v té době asi totožná a zaměňovalo se to, protože jsem ve svém rodokmenu našla Eberharda Kudy, který si bere Julii Křenkovou, jejíž matkou je Anastázie rozená Cuda. Otec Anastázie už je ale psaný normálně s K.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků