David

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

David

Příspěvekod zlovlk » pát srp 08, 2014 22:31

Na první pohled se zdá vcelku jasné, že příjmení David vzniklo z křestního jména, podobně jako Marek, Vaněk apod.

Zaujal mě nicméně nepoměr mezi četností David coby křestního jména a coby příjmení. Statistiky říkají, že v ČR je přes 3000 osob s příjmením David; i v minulosti bylo zjevně hodně obvyklé a sám jsem na něj narazil ve vývodu hned v několika větvích. Často ho vídám ve všech koutech českých zemí. Naproti tomu dítka jako David pokřtěná bych mohl nejspíše spočítat na jedné ruce (jedním z nich je i můj předek David David, ale o tom zde hovořit nechci).

Buď tedy muselo být dříve (v 16. století a hlouběji do minulosti) David jako jméno výrazně častější, což se mi nezdá, nebo toto příjmí muselo vznikat i jinou cestou. Napadá mě, že ho mohli dávat pasáčkům nebo pokřtěným Židům (vazba na starozákonního Davida). Netušíte někdo? :)
zlovlk
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř črc 10, 2013 10:32

Re: David

Příspěvekod Brasl » pát srp 15, 2014 20:04

David v odkazu sice není, ale o tvorbě příjmení tam něco je:
Čtyři devítiny nejhojnějších příjmení z křest. jmen jsou ze jmen novozákonních. Ze jmen starozákonních jsou mezi nejčastějšími jen dvě, Adámek a Daněk (z kř. jm. Daniel).
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3847
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků