Metzl/Metzel

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Metzl/Metzel

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv čer 19, 2014 19:12

Vážení experti,
tak že bych konečně pořešila to své rodné příjmení?
Asi se nedohledáme, tohle mi kdysi psal kamarád z Německa....

Menzel: Difficult to evaluate the meaning, attached is even a whole study which says more about geographical origins then meaning of the work
Metzel: not a common surname in Germany (not one found in Frankfurt), same for "Metzl". I think the one you need to be looking for is either "Metzler" or "Metz"
Metz is the old name for a cutler, meaning someone who handles with knifes or a stone cutter (Steinmetz)
Metzler: original meaning could be german word for "butcher" (Metzger)
Takže Metz= nožíř nebo někdo, kdo pracuje s noži nebo řeže kameny (kameník?) a nebo jestli je to Metzler, tak řezník.....

Pomohli byste něco vymyslet? Onehdy se ptal i táta v v Knihovně, ale bohužel nic.....

Díky, Karolina
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Brasl » čtv čer 19, 2014 21:10

Tohle je skoro stejné:
Metzner: od średnio- wysoko-niemieckiego metze ‘garniec, korzec’. Na terenie Śląska, Saksonii, często też w Bawarii i Austrii oznacza: ‘kogoś, kto wyrabia te przedmioty’; ‘pomocnika młynarza, który garncem odmierza należną młynarzowi zapłatę’; od średnio- wysoko-niemieckiego metzjen, metzigen ‘dokonywać uboju’, Metzner ‘rzexnik’.
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=875

Když porovnám pomocníka mlynáře a kameníka, tak si říkám, že mlýnské kameny se ostřily.

Dnes není den na hledání, načítání je hrozné (u mě). Nejdříve překopli optický kabel, a teď nejde Kramerius. :(
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 6:37

díky i tak- jdu si to přeložit z polštiny- "garncem odmierza należną młynarzowi zapłatę’" a "dokonywać uboju"
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod ozana » pát čer 20, 2014 7:32

hrncem odměřuje platbu mlynáři náležející (za službu), provádět porážku (v boji?)
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 7:38

Uf, ten překlad zní tedy fakt romanticky :-)))

Nebude ten hrnec spíš měřice, tedy nádoba na odměřování?
Možná že z němčiny by to vyznělo lépe...


Metze - měřice (stará dutá míra)
Metzelei (die) - krveprolití
Metzelei (die) - seč
Metzelei (die) - řež
metzeln - porubat
metzeln - porážet (dobytek)
metzeln - zabíjet (dobytek)
metzgen - porážet (dobytek)
Metzger (der) - řezník

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Brasl » pát čer 20, 2014 7:47

Je to složitější.

Metze = měřice
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=
Odkaz je na ein Mass
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... or=&s=djvu
Messen lat. metior = měřit
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... or=&s=djvu

Než jsem našel měřici, už byla Zora rychlejší. :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 7:56

Já jsem do debaty vstupovat nechtěla, jen přečíst a poučit se, ale byla jsem z toho znění v češtině naprosto tumpachová :_)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 8:04

já zase myslela, že je to člověk, co pomáhá mlynáři odměřovat zrno na mouku a spočítat, kolik za to, ale to byla jen představa
a
to
"provádět porážku (v boji)" jsem myslela, že souvisí s tím řezníkem- že je to bourač- dělá porážku dobytka

:-)
tak a teď si mám vybrat?
nebo je to všechno o té měřici?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 8:20

podle mě jsou varianty
jednak ta měřice - tedy "hrnec" na odměřování - to dělá např. pomocník mlynáře - když se asi odměřuje - měří mouka

potom to, co souvisí s bojem - prostě
Metzelei (die) - krveprolití
Metzelei (die) - seč
Metzelei (die) - řež
metzeln - porubat

a nakonec řezník - to je asi navzájem provázané - zvířata se taky musí "porubat", zaříznout.

No, na uklidněnou dodávám, že mně pan Brasl kdysi vysvětlil, že jeho a moje příjmení /Schildberger) mohou mít dávno shodný původ :-))) , zní to šíleně, ale on má pravdu - jako vždy. Z

edit
Zvažovala´s původ z místního označení? obcí Metz se dá najít asi více, hlavně tedy Mety.http://cs.wikipedia.org/wiki/Mety
ta koncovka -el by tomu mohla nasvědčovat. (Existuje jakási slovní záměna koncovky -er a -el , ale neumím to odborně pojmenovat)
Jinak si přečti, od čeho se odvozuje název města Mety :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Brasl » pát čer 20, 2014 9:56

Každé příjmení je svým vlastním způsobem unikátní. Některé má př. jednoznačný význam, jiné dokonce ještě původ (lokalitu). Většinou ovšem je těch významů více, a potom nastupuje to čemu se dá říci "bohatost významů", a tomu odpovídá i zpracování výkladu. Uvádí se všechny významy, a případné variace. Nejde o to "vybrat si", ale pracovat s tím co mám. Mě se líbí jak to zpracoval Přemysl Paichl: http://www.paichl.cz/paichl/knihy/genealogie/Saga.htm

Ať již řezník, kameník nebo mlynář či výběrčí mýta (daně, třeba dílu té mouky), všichni mají jedno společné. Nejsou to "zemědělci". Tedy se dá i z toho na něco usuzovat. Dá se lokalizovat i největší koncentrace, a z toho také něco odvodit. Viz na příklad př. Kulak.

Záměna -er za -el, je v češtině možná, ale o němčině pochybuji. To by to v tom něm. zdroji bylo uvedeno. Příjmení vzniklé dle místa, tak ta možnost je téměř vždy.

Měřice:
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... is=&heslo=

PS: Příjmení židovská mají samostatnou genezi, nevím zda tohle k nim také patří.
Naposledy upravil Brasl dne pát čer 20, 2014 10:11, celkově upraveno 1
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 10:08

K té koncovce er, el by se musel vyjádřit němčinář, já jsem se s tím setkala u svého příjmení Eibel .
K tomu zemědělství - jde o židovské příjmení, takže tam to bude trošku obtížnější, příjmení bylo vybráno, nebo příděleno s největší pravděpodobností, asi se nebude odvíjet od původní profese...
Snad by se dal hledat význam na židovských gene webech, velice často tam významy bývají uvedeny - nejčastějí bohužel ale v angličtině , takže mě to míjí...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 12:10

ano, židovské :-)
zapomněla jsem to uvést. asi zásadní informace, ale přesto si myslím, že výnamy, co jsme našli, nebudou daleko od pravdy :-)
Význam příjmení jsem už na některých žid. webech hledala, ale nic pořádného nenašla- musím se zakutat hlouběji.

Kdysi jsme se Zorkou probírali i možnost, že by to bylo příjmení z Meclova, to je obec na Domažlicku. Byla tam židovská komunita, ale ne moc stará a pán, který se osudy Židů na Domažlicku zabývá, má hlavu jak pátrací balón a mám se mu jednou za půl roku připomenout :-), což dělám, ale zatím mi o Meclově/Meclovu nic neposlal.

A ještě mne napadlo, a už dávno nejsme židovská rodina, takže o tom vím málo: židovský řezník byl asi vážená osoba. Musel maso připravit pro košer stravu a to zahrnuje i specifické usmrcení apod..... pak se to jídlo musí nechat ještě často orazítkovat od rabína.... (pro zájemce, stručně zde: http://www.barmanakademie.cz/clanek.php?i=19&PHPSESSID=)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Kašpar » pát čer 20, 2014 16:16

nenašlo by se něco v ~ Bondyová Ruth: Rodinné dědictví - Jména Židů v Čechách a na Moravě, Centrum Franze Kafky 2009 ?
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Brasl » pát čer 20, 2014 17:30

I negativní odpověď je odpověď:
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste ... meni-metzl

Tady je zřejmě ten tazatel s kontaktem:
http://www.genealogie.cz/nc/en/aktivity ... 2004_2005/
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Metzl/Metzel

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 17:43

Najdi si, kdy se přidělovala židovská příjmení ( nařízení), podívej se, jak daleko ses dostala s rodokmenem, zkus vymyslet, kolik generací ty event. chybí do této změny příjmení...Jestli se nepletu, byly v téhle Tvé větvi nějaké funkce v židovské obci...
pořád vidím ten původ spíš po obci...
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků