Minichthaler

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Minichthaler

Příspěvekod Vladan89 » sob dub 12, 2014 23:43

Dobry den, vim ze rod pochazi z Vidne. Muze to byt slozene prijmeni Munich a Thaler? Pocestene na Minichthaler?dekuji
Vladan89
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned dub 06, 2014 5:53

Re: Minichthaler

Příspěvekod Henricus II » ned dub 13, 2014 11:33

Vladan89 píše:Muze to byt slozene prijmeni Munich a Thaler? Pocestene na Minichthaler?

Dobrá kombinace :D - ale ne tak docela pravdu :cry:

Minich / Münich / Münch = mnich / mniška
.......pozn.: Město München / Mnichov byl postaven na místě urovnání mnichů.
Thaler (bývalý německý pravopis slovo Taler): sufix -er -->"žije v údolí" nebo "žije v místě ...thal".
.......pozn.: Mince Thaler je pojmenován po místě Joachimsthal (Jáchymov)

Minichthaler je původ jména z místní jméno (MJ) Minichthal / Münichthal, "údolí, v němž mniši žili"
Minichthal (Münichthal) je
- okresní města Wolkersdorf im Weinviertel v Dolním Rakousku
- okresní města Eisenerz (Železné rudy) v Štýrsko / Rakousko
Srdečné pozdravy
Gerhard
Uživatelský avatar
Henricus II
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 17, 2012 19:45
Bydliště: Horní Franky

Re: Minichthaler

Příspěvekod Brasl » ned dub 13, 2014 16:38

Jen doložím k první části :
Monch (Munch, Minich) : http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3025910
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Minichthaler

Příspěvekod Vladan89 » ned dub 13, 2014 23:24

Dekuji moc, velmi zajimave. Jen vas poprosim kde ma ted po rodu Minichthaler patrat?z rodnych ci krestnich listu vim ze byli z vidne, a nekdo prisel do cech ca 1820 do Jiznich cech.navic to mam komplikovane ze pradeda Frantisek Minichthaler nar. Kolem 1885 az 90 z Kacice byl nemanzelske dite Susanny z Vidne ktera dle rodinne historie ho mela s vysokym vatikanskym hodnostarem, jenz je neznamy ale platil mu vzdelani apod... Kde bych toto vubec mela hledat? Diky za pripadne rady. Mam to slozite:(nejak ten vatikan na me vyskakuje z nekolika vetvi a tam je to slepa ulicka.
Vladan89
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned dub 06, 2014 5:53

Re: Minichthaler

Příspěvekod Martin Jílek » pon dub 14, 2014 19:39

Jen dodám, že příjmení Thaler ve Vídni opravdu existuje. Dokonce mám toto příjmení v rodokmenu.
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Minichthaler

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 14, 2014 19:49

zkuste si tady na fóru vyhledat jak na vídeňské matriky.... něco málo mají digi, o zbytek se většinou píšou dopisy na faru.
a v těch matrikách Kačic jste pradědečka hledala? jsou ještě na úřadě?

edit: aha, nejsou na úřadě, ale neni digi ta s 1885....
(pokud se tedy bavíme o Kačicích u Kladna- ale to moc nejsou Vámi zmiňované jižní Čechy)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Minichthaler

Příspěvekod Zora » pon dub 14, 2014 20:02

Já jsem moc nepochopila, kdo se v té Vídni snad narodil , jestli Zuzana, nebo její syn František, nebo Zuzana byla z Vídně (žila) ve Vídni, dědeček František se narodil v Kačici, ve Vídni nebo někde jen bydlel...
Neprovdané svobodné ženy rodily často kolem r. 1900 v jedné konkretní vídeňské porodnici, projděte si starší záznamy tady na fóru pomocí tlačítka hledat. Jsou tam rejstříky, takže hledání je rychlejší.
Jinak je fakt potřeba psát dotazy tak, aby na ně bylo možné odpovědět. Podle Vašich údajů se mohli oba narodit úplně někde jinde.
Podle příjmení v době kolem r. 1900 nenajdete rodiště předka - je to jako by se někdo jmenoval Novoveský (pocházel z Nové vsi) nebo třeba Křižanovský (pocházel z Křižanova). Váš předek má pravděpodobně příjmení po obci "Mnišské údolí". To je vše.
Příjmení tohoto typu se objevovala kolem r. 1600 -1650 , většinou je dostávali ti, kteří z oné obce přišli do nového bydliště.
Jestli mohu poradit, vypusťte na chvíli možné souvilosti s rodinnými ságami s urozenými rody, vatikánskými utajenými otci, či s příbuznost s matkou Terezou. Pátrejte po předcích tak, jak to děláme my, začátečníci. Najdu narození předka v matrice a hledám jeho rodiče a jejich svatbu a pak zase o dál u další generace.... Jinak to prostě nejde.
a touto cestou se dopídíte nejen předků, ale třeba si i potvrdíte ony zvláštní rodové historky.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Minichthaler

Příspěvekod Milarka » úte dub 15, 2014 13:25

Rod Münichthalerů byl obecním slouhou, kolem r. 1830 se objevil na Strakonicku, ale zase mi zmizel.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Re: Minichthaler

Příspěvekod Vladan89 » úte dub 15, 2014 19:13

Dekuji všem za rady, já se určitě usměrním resp. Naučím srozumitelněji a přesněji komunikovat.Jsem si vědoma,že ze mně žádny genealog nebude a ani na to nemám vlohy ani ambice. Prostě mám jen jiné postupy.služby profesionálních genealogu určitě využít hodlám, jen na moji povahu je to zdlouhavé a jak jsem zjistila ti dobří jsou hodně vytíženi. Navíc mám docela štěsti, že se v rodině dochovalo mnoho archiválií. Včetně kusé korespondence s Vatikánem ,takže to nejsou jen me bludy a skrytá přání. Po 3 měsících mám v rodokmenu 660 osob, z toho ca polovinu potvrzenou a podloženou dokumenty jen na základě rozsáhleho networkingu na ostatní využiji profesionální služby a chtěla bych absolvovat vylety po stopách předku. Opravdu neumím vyhledávat v matrikách ani je čist, prostě každý to máme jinak a mě nebaví hledat zápis ktery uz někdo má třeba doma. To jen na vysvětlenou.jsem moc vděčná za ochotné rady a pomoc zde, a abych je mohla využívat tak se moc ráda přizpusobím a naučím jiným a osvědčeným zpusobum.
Vladan89
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned dub 06, 2014 5:53


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků