Urbanides

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Urbanides

Příspěvekod Vladan89 » stř dub 09, 2014 14:03

Dobrý den, někdo mi říkal, že příjmení Urbanides vzniklo polatinštěním jména Urbánek???
Vladan89
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned dub 06, 2014 5:53

Re: Urbanides

Příspěvekod ozana » stř dub 09, 2014 14:33

zní mi to řecky, kolega v bývalé práci byl Loris Veronesi
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Urbanides

Příspěvekod Henricus II » stř dub 09, 2014 18:27

ozana píše:zní mi to řecky, kolega v bývalé práci byl Loris Veronesi

Také jsem podezření, což je řecký; od jméno Urban "obyvatel města"

Viz také http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_name#Greek_surnames
Srdečné pozdravy
Gerhard
Uživatelský avatar
Henricus II
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 17, 2012 19:45
Bydliště: Horní Franky

Re: Urbanides

Příspěvekod Brasl » stř dub 09, 2014 19:29

A. Kotík :
Urban, jméno latinské, dalo vznik těmto příjmením: Urban, Hurban, Hurbant; Urbanec, Urbánek, Urbančík (a zřečtilé Urbanides ).
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3945861

Orientační datování vzniku př. :
Br. Urbanides Pavel, kněz bratrský, 1600—1614
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3454196
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Urbanides

Příspěvekod duros » ned dub 13, 2014 17:17

Vyklad slovenskeho jazykovedca M. Majtana k tomuto typu priezvisk:
Priezvisko vzniklo z príbuzenského zaradenia spolu s menom osoby, konkrétne podľa tzv. „synovského“ modelu, a to od nositeľa krstného mena pridaním koncovky –ides. Priezviská tohto typu (napr. aj Johanides, Abrahamides a i.) vznikali na Slovensku v prostredí vzdelancov (kňazov, učiteľov), sú poznačené latinčinou, jazykom vtedajšej klasickej vzdelanosti.
Zdroj: M. Majtán: Priezviská Petluš a Johanides, Nedeľná Pravda, 5, 1996, č. 15, s. 44
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Urbanides

Příspěvekod Henricus II » ned dub 13, 2014 19:01

duros píše:Vyklad slovenskeho jazykovedca M. Majtana k tomuto typu priezvisk:
Priezvisko vzniklo z príbuzenského zaradenia spolu s menom osoby, konkrétne podľa tzv. „synovského“ modelu, a to od nositeľa krstného mena pridaním koncovky –ides. Priezviská tohto typu (napr. aj Johanides, Abrahamides a i.) vznikali na Slovensku v prostredí vzdelancov (kňazov, učiteľov), sú poznačené latinčinou, jazykom vtedajšej klasickej vzdelanosti.
Zdroj: M. Majtán: Priezviská Petluš a Johanides, Nedeľná Pravda, 5, 1996, č. 15, s. 44

?? sú poznačené latinčinou ??
--> viz List of family name affixes: Suffix -ides, idas (Greek), "son of" (= patronymic)
Srdečné pozdravy
Gerhard
Uživatelský avatar
Henricus II
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 17, 2012 19:45
Bydliště: Horní Franky

Re: Urbanides

Příspěvekod Vladan89 » ned dub 13, 2014 23:03

Diky moc za info, vse nasvedcuje tomu ze prapra byl knezem -Urban a polatinizovali ho na Urbanides.
Vladan89
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned dub 06, 2014 5:53

Re: Urbanides

Příspěvekod Brasl » pon dub 14, 2014 6:57

Henricus II píše:?? sú poznačené latinčinou ??
--> viz List of family name affixes: Suffix -ides, idas (Greek), "son of" (= patronymic)


Přidávám se k tomu. Přípona -ides je řecká nikoli latinská. (to neznamená, že by latinští vzdělanci ji nemohli užívat, jen je to nezvyklé a hlavně nepřesné)
Latinský adjektivní sufix -icus, -ius, -inus, -arius znamená příslušnost, souvislost; -ilis, -alis, -aris: vyjadřuje vztah, příslušnost; řecký adjektivní sufix -iedes (-ides) značí podobu, viz ř. eidos = podoba, tvar.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7720
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Urbanides

Příspěvekod Zora » pon dub 14, 2014 7:16

Nenapsala jste rok, století u svého dotazu. O kterém období hovoříme, vztaženo k původu příjmení Urbanides?
Naprosto teoreticky se může jednat o typicky řeské příjmení, kterých přibylo na naše území hodně v, tuším, 50. letech minulého století.
Dotazy je třeba pokládat tak, abychom měli co nejvíce údajů k relevantním odpovědím, zde prosím o datací nejstaršího dohledaného výskytu a oblasti u příjmení Urbanides. Díky.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Urbanides

Příspěvekod duros » pon dub 14, 2014 14:02

Henricus II a Brasl: ja sa nehadam, uviedol som len citat cloveka, ktory sa tym profesionalne zaoberal, nieco iste nastudoval a ma za sebou nemalo jazykovednych prac, najviac posobil v oblasti onomastiky: http://www.juls.savba.sk/ediela/slovens ... Milan.html
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Urbanides

Příspěvekod Brasl » pon dub 14, 2014 15:08

Ad Duros, ani já se nechci hádat, pouze se snažím poukázat na skutečnost, na základě tvrzení jiné "těžké váhy" (profesor Jan Kábrt) :) , že -ides je řecká přípona. Zřejmě jde o to, že prohlášení :
Henricus II píše:v prostredí vzdelancov (kňazov, učiteľov), sú poznačené latinčinou, jazykom vtedajšej klasickej vzdelanosti
nemusí být nutně jen o latinském jazyce, ale o latinském vzdělání, které staví na řeckých základech. Tak se to dá také chápat.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Urbanides

Příspěvekod Henricus II » pon dub 14, 2014 17:13

Brasl píše:
Henricus II píše:v prostredí vzdelancov (kňazov, učiteľov), sú poznačené latinčinou, jazykom vtedajšej klasickej vzdelanosti
nemusí být nutně jen o latinském jazyce, ale o latinském vzdělání, které staví na řeckých základech. Tak se to dá také chápat.
To nebyla moje tvrzení, ale text Duros - já to vidím také jako Brasl
Srdečné pozdravy
Gerhard
Uživatelský avatar
Henricus II
 
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 17, 2012 19:45
Bydliště: Horní Franky

Re: Urbanides

Příspěvekod Vladan89 » úte dub 15, 2014 20:11

Prominte, ja jsem ta tomto foru nováčkem a učím se komunikovat a všude mi je to právem dáváno najevo...Pokusím se znovu osvětli muj rod Urbanides - mám amaterký rodokmen ca z roku 1970, Urbanides pocházeli z Benešova -Konopiště, Uročnice.ca od roku 1760. vidím nejstaršího předka Františka Urabidese nar. 1731, ale nevím místo narození. Jeho syn Antonín je uveden zde jako František Urbánek 1758 a s otazníkem jeho bratr Antonín 1750 jako Urbanides. Ale otcem meho předka je asi jeden z nich. A není jiste který. No tak asi jsem se moc nepolepšila v komunikaci, ale budu se snažit:) prosim odkazy na myheritage mi neposilejte, zde mama celkem přehled, děkuji moc
Vladan89
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned dub 06, 2014 5:53

Re: Urbanides

Příspěvekod Brasl » úte dub 15, 2014 20:40

Urban je mužské křestní jméno latinského původu. Vzniklo z latinského slova urbanus a vykládá se jako „městský, měšťan“ nebo přeneseně jako „způsobný“. výklad příjmení vám v hledání moc nepomůže
http://cs.wikipedia.org/wiki/Urban
Ani - Urbanita, z lat. = ušlechtilý mrav (v odkaze jsou o obce, to asi také nebude ono)
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=5119481

Tak si to zkuste v Krameriovi, jsou tam nějaké odkazy (lokace) k r. 1602-3 a další :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Searc ... =monograph

Z mnoha možností, se Vám třeba podaří natrefit na to pravou.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Urbanides

Příspěvekod Vladan89 » sob dub 19, 2014 18:56

Dnes jsem obdrzela zpravu od dobre duse, ze na hrbitove v Benesove je honosna hrobka rodiny Urbanides vc. Mnoha jmen a roku kdy prisli do Cech z ITALIE, pry nekdy po 30 lete valce. Dle dokumentu se prave predci na Benesovsku narodily, tak snad budu mit stesti.Tak vyrazim na vylet!hezky vecer
Vladan89
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned dub 06, 2014 5:53

Další

Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků