Holešovský

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Holešovský

Příspěvekod Zuz1996 » ned úno 16, 2014 10:05

Dobrý den,
mohl by my prosím někdo pomoci z čeho pochází příjmení Holešovský?
Holešovský se v této podobě objevuje kolem roku 1830. Před tím jsem ho nejčastěji nacházela ve formě Holessowsky. Příjmení se poprvé vyskytlo jako přejmenování rodu Hanák v roce 1705.

Děkuji
Holešovská
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Holešovský

Příspěvekod ozana » ned úno 16, 2014 10:25

Holešovský - z MJ Holešov několikrát na Moravě
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Holešovský

Příspěvekod Zora » ned úno 16, 2014 10:30

V oblasti Ivančic (cca 16. století), si vinaři najímali pomocné síly ze širokého okolí, především tedy na nárazové práce. Tito lidé dostávali pak "přezdívku" podle původu, která jím posléze zůstala v podobě příjmení. ( Litomysský, Meziříčský)
Naopak "sausedé", jejichž příjmení by svádělo k domněce, že předci patřili k těmto pomocníkům, si upravovali své příjmení odstraněním koncovky ... ský, nebo jim vůbec nebyla zapsána. Zora
Naposledy upravil Zora dne ned úno 16, 2014 10:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Holešovský

Příspěvekod Brasl » ned úno 16, 2014 10:42

Zuz1996 píše: Před tím jsem ho nejčastěji nacházela ve formě Holessowsky.


To je zápis bez použití diakritiky. ss = š;
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Holešovský

Příspěvekod Zuz1996 » čtv čer 18, 2015 14:52

Tak obnovuji, protože by mě zajímaly další možnosti. Od Holešova to s největší pravděpodobností není. Nejstarším předkem je Jakub který umírá ve Střelicích r.1707 jako Holešovský, u narození jeho vnoučat se sem tam objevuje příjmení Hanák. Prvně jsem si myslela, že je to po gruntu, protože před tím na něm žili Hanákovi.
Každopádně do Střelic spolu s ním někdy po r.1703 přišli dva synové z prvního manželství a druhá žena s dcerkou. Napadlo mě, že když se podívám pod matriky sv.Jakuba, kde jsem na Trnité našla první dítě od staršího syna, objevím třeba něco o Jakubovi. A opravdu dcerka se narodila v Krávě Poli, jména rodičů se shodují i rok narození dle úmrtí, až na to, že příjmení je Hanák.
Příjmení se tedy z nějakého důvodu po roce 1700 pomalu přeměnilo na Holešovský, je zajímavé, že se to samé děje i u některých Hanáků zůstávajících na Trnité či v Králově Poli.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Holešovský

Příspěvekod Zora » čtv čer 18, 2015 15:01

tak zcela jednoznačně jdev případě bydliště o souvislost s Kartouzou. , tedy kartuzianským řádenm v Brně

http://www.atlasceska.cz/jihomoravsky-k ... jice-brno/

neb právě tomu patřil mlýn poblíž Střelic, zvaný kartouský nebo tuším Šafránkův ( píšu z hlavy, po nějaké kytce to bylo)

S tím Holešovským popřemýšlím. Z



příjmení - varianta Horešovský - bydlel na horním konci, ... by to s přesmyčkou r-l nemohla být?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Holešovský

Příspěvekod Zuz1996 » čtv čer 18, 2015 15:17

S variantou s r jsem se nesetkala, snad dvakrát zapsáno jako Olšovský,Olešovský, ale to spíše jak to pan farář slyšel.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Holešovský

Příspěvekod Zora » čtv čer 18, 2015 15:46

Zkuste se podívat na rejstřík místních názvů Střelice, třeba Vás něco napadne

http://www.streliceubrna.cz/rejstrik-mi ... 1178/p1=67

Např.
Střelický les - původně královský. Nepatřil tehdy pod správu ani vrchnosti ani obce. Dříve zvaný "Hayholcz" (1375) či "Háj", též Panský les nebo "Kartouzský mlýn" (1825).
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Holešovský

Příspěvekod Brasl » čtv čer 18, 2015 17:09

-ovský většinou značí příj. vzniklé ze jména místního, ale je to přídavné jméno, tak to může být trochu jinak.
Holeš:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3945878
Místní jména se v čase mění a nemusí jít přímo o jméno gruntu, ale třeba dle pozemků na kterých hospodařil.

Zapátrejte, pod čí správu (vlastnictví) ten grunt (?) patřil. Pokud patřil pod jiné panství než zbytek vsi, tak je na místě přípona -ovský, dle majetku (pána) na kterém hospodařil.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků