Krekunda

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Krekunda

Příspěvekod janamic » ned říj 06, 2013 11:58

a) význam?
b) bylo považováno za hanlivé v 18.,19.stol.?
Výskyt písecko, táborsko
děkuji Jana
Naposledy upravil janamic dne ned říj 06, 2013 12:13, celkově upraveno 1
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Krekunda

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned říj 06, 2013 12:09

zkuste ještě napsat, kde Vaši předkové žili- kolegové pak trochu víc poradí :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Krekunda

Příspěvekod Brasl » pon říj 07, 2013 19:03

Strejda Google mě řekl : Historie domů v Chřešťovicích - Dům č. 1. Roku 1654 dům Matěje Jonáka. Jinak řečeného Krekundy.
http://chrestovice.wz.cz/domy1az5.htm

Po delším pátrání jsem nabyl přesvědčení, že Krekunda je Křikloun (respektive tvar po přechýlení, femininum).
Češtině se spojení písmen -kre (krek), nelíbí. Stačí si na pár stránkách zadat vyhledávání (Ctrl + F). je to velice málo frekventované spojení. Nejčastější užití je u popisu hlasu ptáků, tedy u křiku. Zda to jihočeské nářečí dovoluje, nebo je to výrazný znak nevím.
Původní je nejspíše Krek- (křik) přípona -un (oun), a -da je přechylovací přípona. V žádném případě to nepovažuji za slovo složené, ze dvou (Kre + kunda). Sice to činí dojem předpony, ale žádná taková není.
Ještě jsem uvažoval o jednotném tvaru z Krekáni, Novohradské hory jsou blízko, ale Hontianské obce (Moravce, Trsťany, Tesáre) za Bratislavou, tak mě to nedává smysl.
Š. T. Kott :
Krekáni = vrchovci novohradskohontianští. Phľd. 1893. 622. Cf. Krekáčský.
Hontiansky = honfanský. H. stolice v Uhřích.


Určitě bylo považováno za pejorativní i v době vzniku, ale v jiném smyslu nežli na který evokuje stavba slova. V 18.,19.stol. se nejspíše na význam zapomnělo a převážil dojem.
Kunda : Původ slova: nejspíš z německého Kunt (ženský pohlavní orgán)
Co znamenalo: Valaši tímto jménem křtili své dcery a v okolí Kladska se tak běžně označovaly mladé dívky.
Příklad spisovného použití: Ta Kunda Smékalová je fakt divná kunda.
http://www.pinkpanther.estranky.cz/clan ... eznas.html
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků