Petlach

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Petlach

Příspěvekod zburget » stř zář 04, 2019 16:58

No, jako nejnepravděpodobnější mi tedy připadá ten Petrus :-)

Ale jestli je Petlach = Pytlach = Pytlak, případně kde to rovnítko neplatí, to by bylo potřeba prozkoumat podle matrik.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Petlach

Příspěvekod mfal62 » čtv zář 12, 2019 20:50

Chybí mi tady nějaký závěr, tak se o něj pokusím:

@zburget
Souhlas - původ příjmení Petlach ze slova pytlák se zatím jeví jako nejpravděpodobnější.
Bylo by dobré prozkoumat ještě taky urbáře, pokud se nějaké dochovaly.

@Newmy
Díky moc za příspěvek, potvrzení proměny příjmení Pytlach -> Petlach nás posunulo ohromně dopředu!
[1] http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=33
matrika Doubravice nad Svitavou:
1651 otec Marek Pytlachu (Pytláků), kmotr Jíra Myslywczu (Myslivců bylo na tomto panství nepočítaně)
1653 kmotra Anna Pytlaßka (Pytlačka) - manželka výše uvedeného Marka Pytlachu

[2] lánový rejstřík panství Rájec - prošel jsem ho nakonec celý, četl jsem jen příjmení
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/docs/D0001-176.htm
/22 Sloup - Jura Petlachu, vor Rziha Mysliwczu - sedlák 1/4 lánu (Pytlák vyženil grunt u Myslivců ??)
/24 Šošůvka - Marek Pytlaku - sedlák 1 lán (tady mohlo vzniknout přízvisko po střeše "U pytláka")
/53 Jan Kaudelnich (Koudelník - další výskyt příjmení, kdy koncové "k" se změnilo na "ch")
... ale o kousek dál Pawel Kaúdelney (Koudelný)

[3] https://www.kdejsme.cz/ - porovnání dnešní četnosti příjmení Petlák a Petlach

Závěr: Z původního snad přízviska po střeše "U pytláka" nebo "U pytláků" se postupně vyvinula tato příjmení:
Pytlák -> Petlák
Pytlak -> Pytlach -> Petlach


@Sil
A co na to říká původní tazatel? Jste spokojen s tímto výsledkem?
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Petlach

Příspěvekod Zora » čtv zář 12, 2019 21:57

jen drobnost - nic neměnící na podstatě Vašich úvah.
Jan Kaudelnich (Koudelník - další výskyt příjmení, kdy koncové "k" se změnilo na "ch")
... ale o kousek dál Pawel Kaúdelney (Koudelný)

v zápise Jan Kaudelních bych spíš viděla formu Jan (z rodiny) Koudelných, zvlášť, když další zápis uvádí osobu Pavel Koudelný.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Petlach

Příspěvekod Sil » ned zář 15, 2019 21:22

Ah teď jsem si teprve všiml že tu přibylo docela dost příspěvku, zvláštní že mi nic nepřišlo na mail (dřív mi chodily ale asi když příspívá víc lidí tak to těm předchozím už nechodí?).

Každopádně dobrá detektivní práce! Vážně děkuju všem za čas který jste tomu věnovali, ja bych záznamy z toho období co jste prošli prostě nepřečetl.

Jinak já stále ještě čekám na odpověď od uživatele zelí ohledně příjmení Betlach, ale s tím Pytlákem/Pytlachem/Petlachem to vypadá jako hodně pravděpodobná varianta (hlavně jestli jsem to pochopil dobře tak je tam i vidět přechod z Pytlach -> Petlach).
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Petlach

Příspěvekod Jara69 » pon čer 28, 2021 17:01

Dobrý den,
kdysi na stránkách Bílovic nad Svitavou byla zpráva o nejstarších bílovických rodech. Bylo mezi nimi i příjmení Petlach. . První Petlach přišel dle toho článku do Bílovic v roce 1624 a jmenoval se Jíra Pytlach. Sám jsem hledal v matrikách a Petlachů, Pytlachů a Pittlachů bylo nejvíce v Obřanech a Bílovicích. Sám jsem vypátral přímou linii někam do roku 1724, ale nepodařilo se mi ji navázat až k roku 1624. Příjmení Pytlach a Pitlach se ale v matrikách přestalo vyskytovat a určitě od 18. století jsou alespoň v okolních matrikách jen Petlachové. Ještě mi petlach někdy vyskočilo na polských stránkách snad jako klička, smyčka, ale to je asi jen schoda náhod.
Článek do Bílovockého zpravodaje napsal historik a archeolog PhDr. Vladimír Ondruš, který v Bílovicích bydlel. Vedl i vykopávky na Hoře sv. Klimenta. Takže od někud čerpat musel . Jeho žena ještě žije.
Jara69
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon čer 28, 2021 16:45
Oblast pátrání: Ochoz u Brna, Kanice, Řícmanice, Bílovice nad Svitavou, Obřany

Re: Petlach

Příspěvekod Sil » pon čer 28, 2021 21:09

Jara69 píše:Dobrý den,
kdysi na stránkách Bílovic nad Svitavou byla zpráva o nejstarších bílovických rodech. Bylo mezi nimi i příjmení Petlach. . První Petlach přišel dle toho článku do Bílovic v roce 1624 a jmenoval se Jíra Pytlach. Sám jsem hledal v matrikách a Petlachů, Pytlachů a Pittlachů bylo nejvíce v Obřanech a Bílovicích. Sám jsem vypátral přímou linii někam do roku 1724, ale nepodařilo se mi ji navázat až k roku 1624. Příjmení Pytlach a Pitlach se ale v matrikách přestalo vyskytovat a určitě od 18. století jsou alespoň v okolních matrikách jen Petlachové. Ještě mi petlach někdy vyskočilo na polských stránkách snad jako klička, smyčka, ale to je asi jen schoda náhod.
Článek do Bílovockého zpravodaje napsal historik a archeolog PhDr. Vladimír Ondruš, který v Bílovicích bydlel. Vedl i vykopávky na Hoře sv. Klimenta. Takže od někud čerpat musel . Jeho žena ještě žije.

Tak to je hodně zajimavá informace, díky! V podstatě to sedí s tím co jsme si mysleli že to bylo Pytlach -> Petlach. Zdroj té informace z roku 1624 bych čekal že by teda mohl být někde v kronikách. Co jsem se koukal tak se dají prohlížet tady: https://www.bilovicens.cz/kronika .

Zatím jsem ve "Vývoj vesnice" (https://www.bilovicens.cz/sites/default ... esnice.pdf) našel pár zajímavých částí:

PDF strana 18 dole: "Ze starých jmén, které se v dávných dobách u nás objevovaly dlužno zaznamenati tato jména: ..., Hudec, Pytlach, Trnka,... "

PDF strana 31: Soupis občanstva z 9. června 1675 a jsou tu jména Pytlach Jiří (jestli to není nahodou ten samý Jura který měl dojít v tom 1624?), Pytla Pavel, Pytlach Urban.

PDF strana 33: Soupis kde před rokem 1749 jsou úvaděni předchozí vlastníci Pavel Pytla, Urban Pytlach

A později už tam vidím snad jen Petlach.
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Petlach

Příspěvekod Jara69 » úte zář 21, 2021 16:29

To je zajímavé, že jak v roce 1675, tak za 74 let v roce 1749 jsou tam stejná jména, asi potomci. Ale v roce 1776 už tam žádný Pytla, ani Pytlach není, alespoň co se týče majitelů domů.
Jara69
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon čer 28, 2021 16:45
Oblast pátrání: Ochoz u Brna, Kanice, Řícmanice, Bílovice nad Svitavou, Obřany

Re: Petlach

Příspěvekod Newmy » úte zář 21, 2021 17:56

To jste špatně pochopil, v roce 1749 tam nežijí lidé se stejným jménem. Seznam udává, že v roce 1749 hospodaří Matěj Svoboda na gruntu, kde v roce 1675 byl Pavel Pytla a Tomáš Čermák tam, kde v roce 1675 byl Urban Pytlach.
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: Petlach

Příspěvekod Sil » sob dub 02, 2022 22:05

Jara69 píše:kdysi na stránkách Bílovic nad Svitavou byla zpráva o nejstarších bílovických rodech. Bylo mezi nimi i příjmení Petlach. . První Petlach přišel dle toho článku do Bílovic v roce 1624 a jmenoval se Jíra Pytlach.


Tak ten článek je teď dostupný online na strankách obce : https://www.bilovicens.cz/sites/default ... 999-09.pdf

Stojí tam:
V roce 1624 si v Bílovicích zakoupil pololán čp. 23 (v Tyršově ul., dnes zbořen pro stavbu komunikace na Polanku) Jíra Pytlach, jehož potomci se psali Petlach. Ještě v letech 1732-1736 byl v Bílovicích pudmistrem Ondřej Petlach ze zahradnického druntu čp. 51 (Žižkova ul.), další generace však již patřily mezi chalupníky.
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Petlach

Příspěvekod Sil » pon kvě 02, 2022 13:47

Tak příjmení "Pytlach" se uvádí v knize Naše příjmení od Antonína Kotíka: https://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vi ... xt=Pytlach a je to pod kategorií "nábytek a nářadí domací", hned vedle příjmení jako třeba Pytel, Pytlík, Pytloun, Pytloň ... hádám že to je také docela dobré vysvětlení alternativně k pytlačení (které stejně bylo trestné tak by se tím asi snad nikdo uplně nechlubil v příjmí:) )
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Předchozí

Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 návštevníků