Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Aurednice » pon lis 13, 2017 23:42

Byli tři bratři. Edák, Franták a Jandák (tak se Eduardovi Františkovi a Janovi říkalo na Slovácku koncem 19. století). Byli to synové Johanna Auředníčka z Hluku. Edák a Franták zůstali na Moravě, Jandák odešel pracovat do Rakouska. Byl vrchním soudním radou u c.k. soudu ve Vídni. Ten jediný si ponechal jméno Auředníček. Eduard a František si jméno počeštili podle nových pravidel z roku 1849 na Ouředníček. Proč si vídeňský Jan ponechal své původní jméno s dvojhláskou Au? Nebylo to proto, že Au bylo bližší němčině? Vyhledávání tohoto jména je opravdu složité, protože původní předci z Topolné a Napajedel jsou cca od roku 1772 zapsání v matrice jako Úředníčkové. Dnes už v Česku nežije žádný Auředníček. Nebo nějakého znáte? Rody Ouředníčků a Úředníčků však pokračují
Aurednice
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 26, 2014 23:49
Oblast pátrání: jižní Plzeňsko, Brno a okolí, Slovácko

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Brasl » úte lis 14, 2017 9:08

V čem tkví otázka?
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Zora » úte lis 14, 2017 18:17

v podstatě bych v tom nic nehledala. V němčině není ou, není tam Ř, pokud by chtěl potomek ve Vídni něco měnit, (tam úředníci , kteří by samovolně měnili, nebyli) asi by se rozhodl pro ještě další verzi příjmení.
Jak píše Monika, "cesty" předků byly nevyzpytatelné.
Mí předci, synové jednoho otce a jedné matky, byli zapsáni jeden s původní německou verzí, druhý v počeštěné verzi. My, potomci obou rodů, bydlíme vedle sebe a každý má to své.
Je třeba mít na paměti, že zapisující psal to, co slyšel a jak si představoval, že to má zapsat.
Předkyně HoRáková byla zapsána jako HoVáková jen proto, že zapisující měl pomocníka, který špatně vyslovoval a tak místo chtěného R z něj vylezlo V. Dlouho trvalo, než se to podařilo opravit.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Aurednice » stř lis 15, 2017 17:39

Brasl píše:V čem tkví otázka?

Otázka je. Zdá nemá nemá někdo podobnou zkušenost se způsoby přepisu čekých hlásek do němčiny. A Monika mi odpověděla. Děkuji Monice
Aurednice
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 26, 2014 23:49
Oblast pátrání: jižní Plzeňsko, Brno a okolí, Slovácko

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Brasl » stř lis 15, 2017 22:57

Aurednice píše:
Brasl píše:V čem tkví otázka?[/quo
Otázka je. Zdá nemá nemá někdo podobnou zkušenost se způsoby přepisu čekých hlásek do němčiny. A Monika mi odpověděla. Děkuji Monice


V tom případě patří otázka do jiné sekce. Ne do vlákna o onomastice.

A já prosím moderátory o přesun.
Naposledy upravil Brasl dne stř lis 15, 2017 23:14, celkově upraveno 1
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Brasl » stř lis 15, 2017 23:13

Pro kolegyně Moniku a Zoru. Na otázku která nemá požadované náležitosti a nebo je v nesprávné sekci či vlákně, se neodpovídá, dokud to není uvedeno do souladu se stanovenými pravidly. Tak vás prosím, respektujte to.
Já jsem za to byl svého času sepsut. Lidé se obměňuji, ale pravidla zůstávají.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Zora » stř lis 15, 2017 23:52

Brasl píše:Pro kolegyně Moniku a Zoru. Na otázku která nemá požadované náležitosti a nebo je v nesprávné sekci či vlákně, se neodpovídá, dokud to není uvedeno do souladu se stanovenými pravidly. Tak vás prosím, respektujte to.
Já jsem za to byl svého času sepsut. Lidé se obměňuji, ale pravidla zůstávají.


Teď je to v sekci
Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.
Vůbec netuším, kde to bylo předtím
.V otázce na změnu Au - Ou jde o jazykový původ.
stejně tak se ale tazatelka ptala:
Dnes už v Česku nežije žádný Auředníček. Nebo nějakého znáte? to je výskyt v rodokmenu.

Tak já nevím, kam to patří.
Byla bych ovšem nesmírně ráda, kdysi se pravidla dodržovala v nejvíce frekventované sekci čtení starých materiálů, tam by byl potřeba opravdu přísný dohled. Pomohlo, kdyby se toho někdo ujal.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Brasl » čtv lis 16, 2017 0:27

Zora píše:
Brasl píše:Pro kolegyně Moniku a Zoru. Na otázku která nemá požadované náležitosti a nebo je v nesprávné sekci či vlákně, se neodpovídá, dokud to není uvedeno do souladu se stanovenými pravidly. Tak vás prosím, respektujte to.
Já jsem za to byl svého času sepsut. Lidé se obměňuji, ale pravidla zůstávají.


Teď je to v sekci
Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.
Vůbec netuším, kde to bylo předtím
.V otázce na změnu Au - Ou jde o jazykový původ.
stejně tak se ale tazatelka ptala:
Dnes už v Česku nežije žádný Auředníček. Nebo nějakého znáte? to je výskyt v rodokmenu.

Tak já nevím, kam to patří.
Byla bych ovšem nesmírně ráda, kdysi se pravidla dodržovala v nejvíce frekventované sekci čtení starých materiálů, tam by byl potřeba opravdu přísný dohled. Pomohlo, kdyby se toho někdo ujal.
Z


Proto jsem se nejprve tázal. Dle odpovědi to do rubriky "Význam příjmení", nepatří.
A dodržování pravidel je na nás všech, nejen a těch co se ptají. Recept je jednoduchý, když je něco špatně, požádat o nápravu (upřesnění) a než to bude v pořádku, neodpovídat.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Zora » čtv lis 16, 2017 0:43

Naprostou souhlasím, tenhle dotaz nevím, kam zařadit. Šlo o jazykový původ, stejně jako o dotaz na existenci příjmení.
Tak snad příště to poznám lépe.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Brasl » čtv lis 16, 2017 9:32

Monika píše:
Brasl píše:Na otázku která nemá požadované náležitosti a nebo je v nesprávné sekci či vlákně, se neodpovídá, dokud to není uvedeno do souladu se stanovenými pravidly. Tak vás prosím, respektujte to.

V takovém případě prosím moderátora, aby takový požadavek přidal sem nahoru do zvýrazněného rámečku jako pravidlo, pokud takové pravidlo považuje za důležité.

Psaná pravidla budu ráda respektovat, nepsaná pravidla nemohu respektovat, protože je nemohu znát. Na fóru nejsem dlouho, před registrací jsem tu hledala psaná pravidla a všechna si pečlivě přečetla. Ve starých debatách ale hledám pouze odpovědi na konkrétní otázky a ani mě nenapadlo, že by někde hluboko ve staré debatě bylo zmíněno jakési pravidlo, které je nutné dodržovat.

Omlouvám se, Brasle, pokud jsem vás svou odpovědí pobouřila. To jsem, samozřejmě, nechtěla. Jen jsem chtěla odpovědět nové člence na její otázku.

A upřímně (prosím, neberte to osobně) mi neodpovídání na dotazy jen proto, že jsou v chybné kategorii, připadá absurdní. Nebude-li takový požadavek uveden v pravidlech zde nahoře, pak jej, nezlobte se, dodržovat nehodlám.


Já nejsem nijak pobouřen a vůbec to neberu osobně. Je to zcela pragmatické. Na tomto vlákně , tj. výklad přímení funguje už léta vyhledávání dle abecedy. Tj. zadáte si dole na stránce:
Zobrazit témata za předchozí: Seřadit podle Všechna témata; Předmět Vzestupě/Sestupně a dáte Přejít. Dostanete abecedně seřazená příjmení.
Funguje to tak už léta, navzdory pesimistické předpovědi při zakládání této sekce, že to fungovat nebude a lepší je index příjmení. Ten nefunguje už léta, nemá to kdo dělat.

A já , pokud to půjde, tak budu trvat na základních pravidlech této sekce. Tj. v předmětu pouze jedno příjmení, bez žádného "Prosím o...", atd. a také aby obsah souhlasil s tématem fóra. Pak může výše zmíněné vyhledávání fungovat další léta.

Toto fórum nemá psaná pravidla, pouze se dodržují obecné pravidla slušnosti. To ovšem nebrání tomu, aby dotyčný hříšník nemohl dostat ban. Pár už jsem jich tady vyděl. Za trollení (napadání přispěvatelů z několika účtů), hádavou mistryni světa, co "sežrala" všechnu moudrost světa. A myslím že asi i dva další podobné.

Obecný požadavek, že otázka a odpovědi mají korespondovat se sekcí fóra. Off-topic. Ta je snad jasná každému. Pokud to nebudete respektovat, tak žádný ban nedostanete, ale vystavujete se konfrontaci s kolegy, kteří na tom budou bazírovat. To se týká kterékoli sekce tohohle fóra.

Zora píše:Naprostou souhlasím, tenhle dotaz nevím, kam zařadit. Šlo o jazykový původ, stejně jako o dotaz na existenci příjmení.
Tak snad příště to poznám lépe.
Z

Samotný dotaz by i mohl patřit sem, jako hodně amatérské oznámení začátečníka. Budiž. Odpovědi ho zařadily do sekce "Otázky a odpovědi" (off-topic pro tuhle sekci) a debata kterou tu vedeme to řadí do: "Přesunutá témata" (která nikam nepatří). Tedy to tak úplně jednoznačné není. Je to o obsahu.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod ozana » čtv lis 16, 2017 15:51

Přemístěno do neutrální sekce Otázky a odpovědi.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Úředníček, Auředníček, Ouředníček

Příspěvekod Brasl » čtv lis 16, 2017 23:00

ozana píše:Přemístěno do neutrální sekce Otázky a odpovědi.


Děkuji.

Monika píše: ...ale v tomto "neodpovídání na chybně zařazené otázky" s vámi zkrátka nemůžu souhlasit.

A já zase nechápu, co je těžké (špatné) na tom, chvíli počkat, než se věci usadí, a pak teprve odpovídat. Je to ten nejjednodušší způsob (recept) jak udržet pořádek. A to jaký pořádek na fóru bude, to je věcí každého člena komunity. Neleží to jen na bedrech moderátorů.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků