Vyhledávání v databázi archivů

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Vyhledávání v databázi archivů

Příspěvekod HOZNA » pát lis 14, 2008 21:00

Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit jak mám vyhledávat v databázi
archivních fondů a sbírek http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php ?
Omlouvám se, zřejmě jsem zcela natvrdlý, ale ne a ne se trefit.
Můj případ :
Vím zcela jistě (ověřeno dotazem) že v Zemském archivu v Opavě jsou uloženy určité katolické matriky pro obec Orlová-Lazy. Pokud si tyto údaje chci nalézt sám, prostě to neumím. Ať vkládám co vkládám, údaje o matrikách nemohu najít. Můžete mi prosím někdo poradit, co mám vložit abych se dobral výsledku ?
A když už jsem tady, tak dotaz č.2 :
Znám přesné datum a místo narození mého předka. Potřebuji kopii zápisu o jeho narození z matriky, tak abych si sám mohl přečíst i další údaje (kmotři atd.) K tomu ale potřebuji vědět, kde se příslušná matrika nachází (což souvisí s dotazem č.1). Stačí mi pak podat do příslušného archivu žádost o takovou kopii jen s uvedením data a místa narození předka ? (jde o rok 1868). Jakou mám šanci a kolik mě to bude asi stát ? Děkuji všem za případné rady.
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod Senga » sob lis 15, 2008 0:56

Pokud Vám jde o konkrétní matriku, myslím že zde nic nenajdete. Zkuste zadat do vyhledávacího okénka sbírka matrik a najde Vám to archivy, ve kterých jsou matriky uloženy, nikoliv soupis matrik.

Mám zkušenost s objednáním fotokopie matričního zápisu z SOA Plzeň. Objednávka mailem, uvedla jsem datum a místo narození. Obratem mi poštou zaslali údaje pro platbu. Po zaplacení jsem během několika dnů obdržela fotokopie dvou celých stránek z matriky, na kterých byl požadovaný zápis. Vše bylo vyřízeno během max. 10 dnů a celková cena (2 fotokopie, poštovné a balné) 56 Kč.

V různých archivech to může být různé, ale cenu by Vám měli sdělit předem. Pokud byste neznal přesné údaje a požadoval vyhledání, mohou si účtovat hodinovou sazbu i za negativní nález.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

matriky

Příspěvekod HOZNA » sob lis 15, 2008 15:41

Senga - mockrát děkuji za rady i zkušenost. Ptal jsem se proto, že bych potřeboval vyhledat matriční zápis o svatbě, ale nevím kde tu matriku hledat protože navíc nevím ani přibližné datum svatby (a nejsem si zcela jistý ani místem obřadu) - předpokládám, že se konala v místě bydliště obou snoubenců, protože z něj oba pocházeli. Nemusí to ale být pravda, protože ženich v té době pracoval 200 km daleko - po vojně se už domů nevrátil, kolem roku 1890 se dostal na Ostravsko, stavěl tam šachtu a zůstal tam až do své smrti.
Takže v tom mám totální zmatek a myslel jsem si, že bych mohl na internetu najít místa, kde bych mohl začít hledat. Je mi jasné, že nejrychlejší je na příslušné archivy zavolat, ale chtěl jsem si pomoci internetem abych byl alespoň přibližně v obraze, co v daném archivu a v jakém časovém rozmezí je. Poslat přímo žádost, když nevím přesné údaje se mi jeví jako značně neekonomické - a přesné údaje zjistit nemohu...

Ještě doplním :
Vyjel jsem si formulář SOA PLzeň - "Žádost o výpis z matriky" a kromě nutných nacionálií pro hledanou osobu jsou dole ještě rubričky :
Farní úřad (ten bych třeba i zjistil)
Inv. číslo matriky (o tom nevím vůbec nic)
Strana (totéž)

Co s tím, když o tom nevím nic?
Takže - byl by třeba nějaký nápad ? Děkuji.
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod artepa » sob lis 15, 2008 20:26

A co zkusit najít matriku na tomto odkazu?
http://www.genea.cz/no_cache/informace/ ... ik-a-obci/
Už několikrát se mi takhle podařilo najít, v které matrice zápis najdu. A to, i když se fara v průběhu let měnila.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Senga » sob lis 15, 2008 20:56

artepa píše:A co zkusit najít matriku na tomto odkazu?
http://www.genea.cz/no_cache/informace/ ... ik-a-obci/
Už několikrát se mi takhle podařilo najít, v které matrice zápis najdu. A to, i když se fara v průběhu let měnila.


Výborná databáze, ale zatím jen převážná část SOA Praha a některé další se připravují http://www.genea.cz/informace/hledam-ma ... ch-matrik/
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod HOZNA » sob lis 15, 2008 21:26

artepa + Senga : děkuji za rady, tuhle databázi znám, ale jak podotkla Senga, není kompletní a pro mé účely (MZA Brno) nevyhovuje. Uložení mých matrik jsem ale "vyštráchal" - jsou uvedeny v archivu ve Slavkově.
Napsal jsem email s dotazem a teď už mi zbývá jen doufat, že se někdo během příštího týdne ozve.
Znovu Vám děkuji za rady.
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod Senga » sob lis 15, 2008 21:35

HOZNA: Zkuste požádat e-mailem, zatím se mi to osvědčilo ve dvou případech. Jednou úspěšně v Plzni, podruhé Litoměřice, odkud mi však odpověděli, že požadovaný zápis nenalezli. Žádný formulář jsem nevyplňovala, jen jsem uvedla co nejvíce údajů které jsem znala. Farnost jsem věděla, ale žádná inventární čísla atd. jsem neznala.

Mám podobný problém se svými předky jako Vy. Praděda se narodil ve středních Čechách, pracoval snad jako horník, zatím nevím kde. Předpokládala jsem že někde v okolí Stříbra, protože se tam narodila moje prababička. Poté co se oženil, vrátil se do rodné obce, kde se jim narodily 3 děti. U zápisu narození první dcery je poznámka, že rodiče uzavřeli sňatek v Horním Litvínově dne ..... Doufala jsem, že se z tohoto zápisu dozvím více - bydliště snoubenců, jména svědků. V Litoměřicích však požadovaný zápis nebyl nalezen. Zatím to nechávám u ledu....
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod HOZNA » sob lis 15, 2008 22:03

Senga - No tak to vidíte, jak se nám to krásně bádá. Já vím, že nejlepší je se zvednout a zajet přímo "na místo činu", ovšem to bych musel vědět, kde to bylo - a hlavně - zda jsou příslušné důkazy na místě k dispozici. No a jet například přes půl republiky do Brna, aby mi tam sdělili, že musím počkat, protože příslušné archiválie jsou ve Slavkově .... Proto se snažím sehnat co nejvíc informací předem, různými způsoby, jenže zkušenosti nemám a proto to tak dopadá a spoustu věcí dělám zbytečně, nebo naopak věci, které jsou profesionálovi naprosto jasné mi unikají. No ale výhodou je to, že na podobných fórech jako je toto se vždycky najde nějaká dobrá duše, která poradí - i když se třeba ostatní dívají na amatéra poněkud přezíravě. Musím ale říci, že zatím mne nikdo neodbyl, právě naopak. Literatury ke studiu je zde také dostatek, takže na dlouhé zimní večery je o zábavu postaráno.
Přeji Vám, ať se Vám daří.
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod artepa » ned lis 16, 2008 10:36

No tak to mám asi víc štěstí než rozumu :) Neb hledám převážně v SOA Praha a Litoměřice. Je fakt, že jsem zkoušela zadat pouze název, ale ne se proklikat až ke konkrétní matrice.
Souhlasím s tím, že je dobré napsat email do archivu. Na můj dotaz jsem dostala plně vyčerpávají odpověď ze SOA Praha, a to ještě tentýž den.
Hodně úspěchů v hledání :)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Anna » ned lis 16, 2008 13:48

Já osobně jsem vždycky archiv v Litoměřicích nebo Praze žádala dopisem. Vždycky mi vyhověli, případně poradili jak dál, pokud se daný zápis u nich nenacházel. Mnohokrát vyštrachali i záznamy, u kterých jsem měla opravdu jen málo informací, dokonce mi nabídli, že pokud sama určím finanční limit, mohou v bádání pokračovat dál. Byli opravdu poctiví, za pár stovek mi našli záznamy ke třem generacím předků a jejich majetkům. Všechny záznamy mi sami rozluštili a přepsali do češtiny.
Vím, že vlastní hledání je větší dobrodružství, ale na to si musím opravdu počkat až do důchodu. :wink:
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod HOZNA » ned lis 16, 2008 14:58

Anna - vzhledem ke svým znalostem se neodvažuji vznášet připomínky, ani cokoliv komentovat - ale když jsem si přečetl Váš příspěvek, první reakcí byl pohled do kalendáře, zda dnes není 1.dubna. Kdybych něco podobného zažil já, předpokládal bych, že jsem se buď zbláznil já, nebo daná instituce. Přiznám se, že něco podobného se mi za celý život ještě nestalo. Mám zkušenost zcela jinou, např. zdvořilé až prosebné dotazy na vzdálenou matriku, žádné žádosti, jen prosba o informace, zda je příslušný zápis u nich k dispozici - bezvýsledně. Nejsem typ, který si cokoliv vynucuje a spíše se snažím domluvit, ale někdy se to skutečně nedaří. Předpokládám, že i na zmíněné matrice došlo jen k nějakému dočasnému zádrhelu a zkusím to ještě později znovu, případně písemně.
No a Vaše zkušenost - napadá mne jen citát z Babičky Boženy Němcové :"Šťastná to žena !!" (Vykřičníky jsem si přidal já)
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod Anna » ned lis 16, 2008 15:33

Šťastná jsem, ale jen při jednání s archivy, s matrikami jsem na tom stejně. Matriční zákon snad vymysleli, aby si dané úřednice ulehčily práci, už jen když se pročekám k okénku a vznesu svůj dotaz nebo žádost, doložím jí tunou listin, jejich otrávený pohled a komentář, že to nebude tak snadné a že to potrvá, mne leckdy odradí, ani předložená matrika k nahlédnutí zabrikádovaná za sklem, zakrytá papíry, kterou matrikářka netrpělivě drží a čeká, až vypadnu, mi často pocit z nového nálezu pěkně zkazí. Ale nesmíme se vzdávat, jednou se naštvu na neochotu a jindy mi zas z archivu přijde řada listin, za které mi pro malý rozsah ani nic neúčtují. Záleží prostě na lidech, na které narazíme a každá informace, kterou získáme, byť po dobrém či po zlém, za to stojí!! :shock:
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod HOZNA » ned lis 16, 2008 15:50

Máte zcela pravdu. Když jsem byl na své "první " matrice, byl jsem překvapen, jak to bylo jednoduché. Četl jsem totiž předem příspěvky na MAGEU, kde se popisovaly potíže a problémy, související s přístupem matrikářek(..ářů) k nám, potencionálním zákazníkům a měl jsem z toho obavy. Nic z toho se nepotvrdilo a já jsem získal vše, co jsem potřeboval, bez zakrývání ostatních údajů atd. Navíc jsem mohl nahlédnout i opsat si v podstatě vše, co mne zajímalo. Proto jsem byl tak trochu skeptický k názorům, které na zmíněném fóru popisovaly spíše chování opačné. Ovšem už na druhé matrice na jiném úřadě jsem rychle pochopil o čem je řeč. Tam jsem se nedomluvil prakticky už při pozdravu. Čili ta zkušenost, kterou uvádíte nejen Vy - že je to o lidech - je hluboce pravdivá a nám vlastně zbývá jen najít recept jak na to. Univerzum zřejmě neexistuje a tak máme vlastně zábavu navíc.
A že je ta genealogie vlastně ve své podstatě zábava? Přeji Vám při ní hodně úspěchů.
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod Anna » ned lis 16, 2008 16:58

I já jsem genealogii úplně propadla, a celkem jsem ráda, že právě přes některé tyto komplikace, je to koníček na celý život. Škoda jen, že se možná nedožiju toho, až matriky, které mne moc zajímají, ale z důvodu nepřímého příbuzenství se do nich nemohu podívat, doputují do archivu.
I Vám přeju hodně štěstí při pátrání a hlavně víc "rozumných" úředníků.
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod jtks » čtv pro 04, 2008 22:30

HONZO,

co zkusit mít v kapse balíček kafe nebo čokoládu? A pak taky zapojit trochu šarm. :lol: Ale ani to nemusí zaručit úspěch.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Další

Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků