VYŘEŠENO Narození dítěte manželům před svatbou

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

VYŘEŠENO Narození dítěte manželům před svatbou

Příspěvekod Calistia » úte říj 03, 2023 20:15

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Jsem badatel začátečník a dostala jsem se do úzkých.
Už několik týdnů dohledávám svatbu Tomáše Holana a Magdalény. Je možné, že se vzali až po narození svého prvního dítěte? První společné dítě křtili v lednu 1761, druhé v roce 1763 již matka psaná Marianna a postupně děti bylo 7. U posledního křtu v roce 1782 jsem se dočetla příjmení matky za svobodna Houskiana/hauskiana ?Housková? V okoli jsem jich par našla. Prošla jsem matriku v místě bydliště, posléze všechny okolní farnosti a soupisy obyvatel panství. Prošla jsem i bydliště kmotrů. U všech děti byli kmotři ze stejných rodin. Až jsem ze zoufalství projela oddavky až do konce knihy a našla zápis z roku 1762, kdy si bere nějaký Tomáš syn Jiřího Holana (tím si nejsem jistá-je tam nějaký přepis) Mariannu. Ale již u prvního dítěte byla Magdaléna psaná jako hujus uxor. Je to možné nebo mám hledat dal jinde? Napadlo mě, ze se jedna o druhé manželství, ale úmrtí Magdaleny jsem nenašla a v soupisu poddaných se toto uvádělo, když dítě mělo jinou matku. Tomáš se narodil v roce 1737 a jeho žena byla o tři roky mladší.

Josef - první dítě, snímek 151 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11736/151 Vpravo dole Plešiště
Svatba 1762, snímek 263 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11736/263 vlevo třetí zápis od shora
Poslední dítě, snímek 106 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11737/106

Co mě překvapilo, že Tomáš byl ze 12ti děti a kmotři byli ze stejných rodin jako potom jeho potomci (krom jedné rodiny). A svatbu Jiřího a Mariany také zatím bezúspěšně hledám, stejně tak jejich narození.
Nějaká rada na závěr když nemůžete dohledat svatbu? Už se mi to stalo v taťkově rodě, ale naštěstí me to nijak neomezilo v cestě do minulosti. To bohužel v tomto případě neplatí.
Předem moc děkuji za váš čas, příspěvek nebo radu. Martina T.
Naposledy upravil Calistia dne stř říj 04, 2023 14:35, celkově upraveno 1
Calistia
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 02, 2023 7:52
Oblast pátrání: Panství Vysoký Chlumec

Re: Narození dítěte manželům před svatbou

Příspěvekod zburget » stř říj 04, 2023 1:33

Rodiče 1. dítěte = Tomáš Holan, syn Jiřího + Magdaléna
rodiče posledního dítěte = Tomáš Holan + Marie Anna Housková
sňatek = Tomáš, syn Jiřího Hošáka + Mariana Divíšková

Záměna Marie Anny za Magdalénu je možná, ale hodně dobře bych si všechno ověřil. Hledejte, jestli náhodou Magdaléna nezemřela. Podle mě ale u sňatku nesedí příjmení ženicha, určitě nesedí příjmení nevěsty se záznamem u posledního dítěte (ale může se jednat o chybu). Takže ono je tady těch nesrovnalostí víc. Stálo by za to se podívat, jestli se náhodou nerodí děti páru Tomáš Hošák a Marie.

Takže jestli to není ta hledaná svatba (a já si myslím, že není), kde by mohla být? Buď ještě jinde, než jste hledala, Tomáš si mohl přivést nevěstu i z daleka (pravděpodobně z obce, která patřila stejné vrchnosti). Znám případy, kdy jsem u svatby viděl ženicha z obce vzdálené třeba 40 km, i víc. A nebylo to bohužel nutně ani z obce stejné vrchnosti. Takovou svatbu se vám nemusí podařit dohledat vůbec. Taková situace sice není pravděpodobná, ale nikoli ne nemožná.
Druhá možnost je, že záznam svatby do matriky nebyl zapsán. U sňatku je vypadnutí zápisu asi trochu míň pravděpodobné, než třeba u křtu, ale dojít k tomu mohlo. Informace se do matrik přepisovaly se zpožděním, vždy za delší časové období. Lístek s nějakou matriční událostí se mohl ztratit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození dítěte manželům před svatbou

Příspěvekod Calistia » stř říj 04, 2023 13:44

Díky moc za odpověď. Panství Vysoký Chlumec je rozlehlé v době, kterou zkoumám. Už jsem prošla velkou část. I dvě okolni panství, kde jsem našla hodně prolnuti s našim panstvím. Rozhodně to nevzdávám. Možná mi trochu pomůže zápis z gruntovni knihy, kterou budu mít brzy přeloženou. Alespoň v to doufám! Všechny informace si dobře ověřují, ptž ve vsi byli dvoje Holanovi. A jak všichni víme, ve jménech nebyli dost nápadití, takže je tam častá shoda ve jménech. Myslím, ze budou nakonec příbuzní, ale toto poznání přinese až čas. Vaše odpověď je pro mě přínosem, dekuji moc
Calistia
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 02, 2023 7:52
Oblast pátrání: Panství Vysoký Chlumec


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků