Tablet a rodokmen

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Tablet a rodokmen

Příspěvekod Pavel M. » stř říj 31, 2012 16:46

Dobrý den,

chtěl bych se Vás kolegové zeptat, jestli používáte při své genealogické práci tablet?

Tablet mi přijde jako ideální věc pro ukázku oskenovaných fotek, dokumentů či grafického znázornění rodokmenů ostatním příbuzným při genealogickém pátrání. Je lehce přenosný, má velkou výdrž a umožňoval by mi ihned zanášet změny do rodokmenu. Problém je ten, že jsem zvyklý používat programy (např. české Ancestry od Nethara), které běží pouze pod operačním systémem Windows. Většina dnešních tabletů ale využívá OS Android.

Proto by mě zajímalo, jestli máte někdo zkušenosti s nějakým genealogickým programem pro OS Android (popřípadě Apple iOS), který by se dal na tabletu úspěšně použít. Děkuji.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Re: Tablet a rodokmen

Příspěvekod Jan » stř říj 31, 2012 18:48

Zkušenosti nemám, ale znám tento program pro PC. Zajímavé výstupy, tak snad za zkoušku stojí.
Je free, v angličtině, jiné programy většinou nejsou free.
http://www.heredis.com/en/heredis-iphone-ipad/
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Tablet a rodokmen

Příspěvekod terminal » čtv lis 01, 2012 6:59

Zdravím...
pár týdnů jsem tablet používal. Zkoušel jsem několik geneo programů na tabletu (z Google play) a můžu říct, že ani jeden, který jsem vyzkoušel mě nevyhovoval (pozn.:na PC používám Ancestry od Nethara). Tedy jsem ho používal (jak píšete) na ukázku fotek,dokumentů, grafických výstupů z programů (Ahnenblatt a pod...) a offline stránky rodokmenu (generované z Ancestry) při návštěvách, a pod...
Nicméně, jelikož tablet ne mne před měsícem vyžbrblala dcera, tak ho nemám :? . Ale jelikož si plánuju koupit jiný, také uvítám zkušenosti druhých...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Tablet a rodokmen

Příspěvekod Pavel M. » čtv lis 01, 2012 8:44

A můžu se zeptat, jaký jste používal model?

Já o tabletu docela přemýšlím, ale nikam nespěchám... Na trhu je spousta modelů i za dobré ceny, otázkou však zůstává použití tohoto zařízení pro genealogické účely. Jakou jste měl např. úhlopříčku displaye? Je mi jasné, že čím větší tím lepší pro zobrazení rodokmenu, ale zase na druhou stranu tablet by měl být mobilní, to můžu rovnou tahat notebook. Je např. úhlopříčka 7" dostatečná, nebo nepoužitelná pro naše účely? Je 16 GB paměti, když přístroj nemám slot pro karty rozšiřující paměť dostatečné?

Vyplatí se počkat na tablety se systémem Windows 8? Poběží na těchto zařízeních Ancestry od Nethara? Protože kdyby fungovalo, tak si myslím, že by stálo za to si na tyto tablety počkat.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Re: Tablet a rodokmen

Příspěvekod Semik » čtv lis 01, 2012 14:08

Na androidí platformě zkouším Ancestry.com (něco jiného, než úžasný soft od Nethara) https://play.google.com/store/apps/deta ... stry&hl=cs. Prázdný strom je zdrama. Při změnách si to zapisuje lokálně i na síť - pro mě nevýhoda. Lze importovat GEDCOM, od určitého počtu osob to bude pravděpodobně placené.

Pro iOS, jak už uvedeno výše, vypadá dobře http://www.heredis.com/en/heredis-iphone-ipad/.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Tablet a rodokmen

Příspěvekod terminal » čtv lis 01, 2012 20:16

Měl jsem tento model:
http://www.okay.cz/prestigio-multipad-pmp3370b-7-4-gb-wf-android-4-0/
Tedy 7" display a rozšiřující kartu jsem nepoužíval, ačkoli slot tam byl. Takže, jak jsem již psal: Žádný z dostupných free programů mne neoslovil a na prezentaci grafických výstupů rodokmenu, nebo fotografií, či dokumentů (a pod.) plně dostačující. Stejně tak bez problémů bylo offline prohlížení html výstupu z Ancestry (od Nethara). Na tohle by ale stačil i nějaký levnější (a tedy méně výkonější - pokud od něj nic extra nepožedujete) např. tento:
http://aukro.cz/7-tablet-android-epad-wi-fi-4gb-zaruka-akce-i2758760467.html
Co se týče tabletů s W8 o tom nemám potuch - kdy, za kolik, co na nich bude fungovat (možná nějaký zdejší IŤák poradí?).
Přemýšlel jsem ale, že pro "práci v terénu" bude lepší alternativa nějaký starší netbook s W XP. Možná že to nebude tak IN jako s tabletem, ale pro mne to bude asi lepší než celý tablet :wink:
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Tablet a rodokmen

Příspěvekod Pavel M. » pát lis 02, 2012 9:14

No to je právě to, oč tu běží. Nejde o to být "in", spíš využít dnešní technologii k lepším výsledkům bádání. Jistě každý z nás zažil situaci, kdy jde poprvé navštívit vzdáleného příbuzného, se kterým se má potkat poprvé v životě a hned po něm chce, aby mu věřil a podělil se o svá rodinná data atd... Myslím,že v takových situacích je tablet v kombinaci s osobní návštěvou daleko lepším řešením k získání důvěry příbuzných, než například zasílání dopisů, mailů atd. Prostě vytáhnete tablet a příbuzný okamžitě vidí, že to myslíte vážně, když mu můžete ukázat fotografie a rodokmen. Co myslíte?

Notebook mám, ale tahat se mi s ním po známých nechce z těchto důvodů: je těžký (ale zase bytelný), nemá takovou výdrž na baterii (=nutnost sebou nosit nabíječku atd.), klasické TN displaye notebooků (99%) mají mizerné pozorovací úhly, což značně stěžuje např. prohlížení fotografií více osobami najednou :( Také ovládání a to zejména v terénu je u tabletu komfortnější. V případě, že má tablet integrovaný fotoaparát, nemusíte ho sebou tahat, GPS naopak umožní zaznamenat přesnou polohu kde se právě nacházíte, což se vždycky hodí :-), dále přístup na internet atd... Myslím, že v tomhle je tablet daleko před net/notebooky.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Re: Tablet a rodokmen

Příspěvekod ozana » pát lis 02, 2012 14:49

Tablety s Windows budou mít procesor z rodiny ARM a nikoli x86 (386/486/Pentium/...), operační systém budou mít Windows RT (nikoli Windows 8) a na něm Ancestry od Nethara nepoběží. Musel by to být vyloženě tablet z procesorem x86 (např. Intel Atom) - jestli nějaký výrobce takový uvede na trh.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků