Které jméno je křestní?

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Které jméno je křestní?

Příspěvekod VratislavF » ned dub 25, 2021 7:07

Dobrý den, asi některé z vás zvednu ze židle, ale zeptám se. Léta jsem přesvědčen, možná mylně, že první v pořadí je křestní, druhé získané. Tudíž Marie Magdalena Kopřivová, byla uváděna, např. při úmrtí, jako Marie Kopřivová. Ale již vícekrát zjišťuji , že je např. zapsáno Magdaléna Kopřivová. Jen podotkni, že záměna s jinou ženou je vyloučená. Původně jsem si doopravdy myslel, že jsou to dvě různé ženy, nyní je bez pochyb, že je to žena ta samá. Jaké (ne)bylo pravidlo pro psaní zkrácené verze? Kdyby to bylo jednou, ale už potřetí a na různých místech.Děkuji a přeji pěkný a pohodový den. (jméno je smyšlené, jen jako ukázka)
VratislavF
 
Příspěvky: 353
Registrován: pát čer 28, 2019 18:54
Oblast pátrání: Sadská-okres Nymburk-Střední Čechy
Rodokmen online: MyHeritage - soukromý

Re: Které jméno je křestní?

Příspěvekod zburget » ned dub 25, 2021 7:19

Nevím, co si představujete pod pojmem "získané jméno". Pokud má někdo jmen více, bezpochyby jsou křestní všechna.
Nicméně - Konkrétně Marie Magdalena byla křtěná určitě podle biblické Marie Magdaleny. A ono těch Marií je prostě víc. Mimo té Mafdaleny je to ještě Marie Anna. A pak Panna Maria samotná. Ale z úcty k ní se děti běžně nekřtily přímo jen jako Marie, ale po některé z jiných Marií. Takže tam pak máme ty Mariny, Marianny, Marie Anny, Anny Marie a … Marie Magdaleny. No a ona se ta jména pak tak nějak pletla všechna dohromady. Takže jednou Marianna, podruhé Marina, potřetí Marie Anna a nebo jednou Magdalena, podruhé Marie.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Které jméno je křestní?

Příspěvekod Zora » ned dub 25, 2021 7:30

VratislavF píše:Dobrý den, asi některé z vás zvednu ze židle, ale zeptám se. Léta jsem přesvědčen, možná mylně, že první v pořadí je křestní, druhé získané. Tudíž Marie Magdalena Kopřivová, byla uváděna, např. při úmrtí, jako Marie Kopřivová. Ale již vícekrát zjišťuji , že je např. zapsáno Magdaléna Kopřivová. Jen podotkni, že záměna s jinou ženou je vyloučená. Původně jsem si doopravdy myslel, že jsou to dvě různé ženy, nyní je bez pochyb, že je to žena ta samá. Jaké (ne)bylo pravidlo pro psaní zkrácené verze? Kdyby to bylo jednou, ale už potřetí a na různých místech.Děkuji a přeji pěkný a pohodový den. (jméno je smyšlené, jen jako ukázka)


Pokud má dítě zapsaná u křtu dvě jména, může se v dalších zápisech objevovat jen jedno, nebo druhé samostatně (méně časté). Obě jména jsou křestní, a jejich používání záleželo jen a jen na rodině, a zvyklostech zapisujících farářů.

Nenapsal jste vůbec období , to je také podstatné...
Znění křestního jména se mohlo v průběhu života dané osoby měnit - jak píše kolega o Marii Magdaleně, Marianě a pod., nebo se mohlo komolit , pokud se třeba jen hlásilo narození dítěte ústně - např. v 17. st. ( když je matkou Marka - ke kterému kř. jménu tato domácí podoba patří... Marie, Markéta...)

Nedávno tady třeba proběhlo upřesňování, kdo je která matka - jednou zapsaná jako Josefa, podruhé jako Františka. Inu, pokřtěná byla Josefa Františka, a doma zřejmě používali druhé jméno.

Všeobecně platí, že že nejčastěji se z dvojice (trojice, pětice-... sedmice...) křestních jmen používá první, ale ne vždycky to tak bylo a je.

Karel Schwarzenberg -
Karl Fürst zu Schwarzenberg, celým jménem Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu (německy Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg)


V některých obdobích také pomůže určit, po kterém svatém dostalo dítě jméno, třeba Marie Magdalena je jméno jedné svaté, na rozdíl do Marie, matky Ježiše
Podobně třeba Jan Sarkander, opět jedna osoba, ale toto jméno se udělovalo jako křestní buď v podobě Jan Sankander, nebo i Sankander... V druhé případě mu asi doma neříkali Sarkander, ale spíš se přiklonili k logičtějšímu Jan... prosto se v dalších matričních zápisech může objevit Jan.

Velmi často se kněží drželi při přidělování křestních jmen církevního kalendáře, takže stačí porovnat datum narazení s nejbližším světcem kolem tohoto data. Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Které jméno je křestní?

Příspěvekod VratislavF » ned dub 25, 2021 8:50

Pardon, zapomněl jsem upřesnit, jednalo se o zápis provedený v roce 1801 - úmrtí kolínsko a potom svatba v roce 1818 , prachaticko. U jména narozeného bývá upřesnění, to občas také využívám,(František serafínský, či z Asisi, leč úmrtí a svatba mě zaskočilo, navíc datum narození vyšlo od skutečného o myslím 8 dní jinak. (Po odečtu věku v zápise o úmrtí od data úmrtí). Ale dva stejní otcové různých dcer ve stejném čp narozených pár dní od sebe, ne , že by nebylo nemožné, leč to asi nebylo ono. :D Ale to počítání pánů kaplanů prostě někdy kulhající jest.... Použití prvého či druhého křestního jména - ano, porovnával jsem to s jiným zápisy od stejného zapisovatele. Ze 4 bylo 3x použito první jméno, u čtvrtého druhé. No, stálo mě to dvě hodiny času a hledání. Ale přeci "vo tom to je.." ,že. Děkuji za objasnění, zase jsem o něco chytřejší. Hezký den!
EDIT: Mezitím mi dorazil mail od paní znalé této rodiny. Jde o zápis zemřelé, věk 72 let, takže narozena 1729. Dítko Magdaléna Marie Svobodová na tom bylo takto: Magdaléna byla pokřtěna po matce, Marie po babičce. Tak dost možná to bylo tak nastaveno, aby si je nepletli, matka byla i nadále Magdaléna a dcera prostě Marie. Což asi zůstalo. V tomto případě až do smrti.
VratislavF
 
Příspěvky: 353
Registrován: pát čer 28, 2019 18:54
Oblast pátrání: Sadská-okres Nymburk-Střední Čechy
Rodokmen online: MyHeritage - soukromý

Re: Které jméno je křestní?

Příspěvekod Zora » ned dub 25, 2021 10:25

Nikdy se nespoléhejte na přesnost u zápisů zemřelých - většinou se to dělo odhadem-. a zápisy často nesedí o několik let...

No a Marie Magdalena... Jak asi ona paní věděla, že tato dívka dostala křestní jména po matce a po babičce....
Ano, možná se to tak sešlo a vypadalo to tak, možná to byla i pravda... ale...
Zkontrolujte si tedy raději datum narození a datum významného dne těchto svatých...

Mnoho zápisů se nekontrolovalo podle rodného listu, ale zapisovalo se rovnou podle ústního sdělení...
druhého a dalšího dítěte, u úmrtí dětí, u úmrtí starých osob...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Které jméno je křestní?

Příspěvekod Made » ned dub 25, 2021 14:14

U všemožných Marií za sebe považuji za oslovovací jméno po vzoru rodiny Marie Terezie právě to druhé. To mě taky dokáže ve všech filmech a románech naštvat, když třeba František Štěpán osloví manželku Marie.

Jinak potvrzuji druhé jméno podle církevních svátků. Jedna moje Anna narozená v polovině 19. století 22. 7. byla Magdalenou pouze v matrice narození.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Které jméno je křestní?

Příspěvekod Zora » ned dub 25, 2021 14:41

Určitě se tady mezi námi najde spoustu příkladů z matrik pro i proti , ale je základní se podívat na významné dny svatých. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Které jméno je křestní?

Příspěvekod VratislavF » úte dub 27, 2021 15:38

Děkuji všem za pomoc a názory, o víkendu jdu pátrat, myslím, že díky radám to dopadne OK.
VratislavF
 
Příspěvky: 353
Registrován: pát čer 28, 2019 18:54
Oblast pátrání: Sadská-okres Nymburk-Střední Čechy
Rodokmen online: MyHeritage - soukromý


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků