Zdroje a repozitáře

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Zdroje a repozitáře

Příspěvekod zburget » čtv říj 11, 2018 15:29

Měl bych takový dotaz.
Používám MH FTB, ale ten dotaz je obecnější - jen použiju terminologii z FTB.

Ve FTB je možné si zavést různé sdroje a repozitáře. Já z toho doteď využíval jen zdroje a to tak, že jsem si udělal zdroj třeba MZA Brno a veškeré další informace jsem pak psal do citace. Ale když o tom tak přemýšlím, tak to asi není úplně optimální řešení. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli existuje nějaké řešení standardní / doporučené / rozumné / většinou používané / všemi používané / ...

Jak to děláte vy ostatní (pokud tedy citace a odkazy na zdroje používáte)?
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zdroje a repozitáře

Příspěvekod AlesC » čtv říj 11, 2018 16:18

Univerzální řešení asi neexistuje, každý si to holt dělá po svém. :) Pro mně osobně byly dobře udělané možnosti citace zdrojů jedním z důvodů, proč jsem svého času přešel od FTB k Legacy. Tím nechci říci, že Legacy je lepší program, taky má své mouchy (hlavně problémy s diakritikou), ale v té citaci zdrojů mi vyhovuje nejvíce z toho, co jsem zkoušel (FTB, Ancestry, Legacy).
AlesC

Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Příspěvekod Monika » čtv říj 11, 2018 18:48

Programy moc nepoužívám a pokud ano, pak nejraději webtrees, a to většinou jen pro základní data. V jednom případě jsem ale přidávala i citace ze zdrojů. Pak jsem jako repozitář dala archiv (třeba SOA Praha) a jako zdroj byla pak jedna konkrétní matriční kniha (nebo gruntovní kniha apod.). Připadalo mi logické, aby zdrojem bylo cosi, co má inventární číslo a repozitářem konkrétní organizace, v níž je zdroj uložený. Váhala jsem, zda by nebylo lepší jako repozitář dát spíš konkrétní fond, ale nakonec mi přišlo lepší dát tam právě archiv. Fond jsem si psala ke zdroji do poznámky.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod marek.prichystal » pon říj 15, 2018 10:14

Zdravím,

naváži na předcházející příspěvky. Také jsem kdysi přešel z FTB na Legacy, jehož skutečně silnou stránkou je práce s prameny, citacemi a obecně se zdroji. Níže přikládám pár screenu, jak to v Legacy vypadá.

Obecně používám tři úrovně:

1. Úložiště pramenů - např. archiv MZA, konkrétní osoba, která má u sebe fyzicky např. rodný list apod.
01_uloziste_pramenu.png

2. Prameny - konkrétní matrika, dokument apod.
02_prameny.png

3. Citace - v případě matriky se jedná o konkrétní stranu/zápis v celé matrice
03_citace.png
marek.prichystal

Zpět na Dotazy a rady