Příbuzenský vztah

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Příbuzenský vztah

Příspěvekod Sagitarius » úte říj 24, 2017 12:22

Je nějaké označení pro vztah mezi dětmi, které nemají žádného společného (pokrevního) rodiče, ale jejich rodiče se vzali? Př. jaký je vztah mezi synem jednoho, a dcerou jeho macechy?
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Jan » úte říj 24, 2017 15:51

Sagitarius píše:Je nějaké označení pro vztah mezi dětmi, které nemají žádného společného (pokrevního) rodiče, ale jejich rodiče se vzali? Př. jaký je vztah mezi synem jednoho, a dcerou jeho macechy?

Běžně se používá nevlastní bratr a sestra, pokud mají společného někoho z rodičů jsou to polorodí bratr a sestra.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Zora » úte říj 24, 2017 15:55

Jan píše:
Sagitarius píše:Je nějaké označení pro vztah mezi dětmi, které nemají žádného společného (pokrevního) rodiče, ale jejich rodiče se vzali? Př. jaký je vztah mezi synem jednoho, a dcerou jeho macechy?

Běžně se používá nevlastní bratr a sestra, pokud mají společného někoho z rodičů jsou to polorodí bratr a sestra.


Nevlastní bratr a sestra jsou děti, které mají jednoho společného rodiče, je to totéž jako polorodný bratr a sestra.

S názvem pro nepříbuzné děti, vyrůstající u jedné manželské dvojice jsem se nesetkala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Jan » úte říj 24, 2017 16:26

Zora píše:
Jan píše:
Sagitarius píše:Je nějaké označení pro vztah mezi dětmi, které nemají žádného společného (pokrevního) rodiče, ale jejich rodiče se vzali? Př. jaký je vztah mezi synem jednoho, a dcerou jeho macechy?

Běžně se používá nevlastní bratr a sestra, pokud mají společného někoho z rodičů jsou to polorodí bratr a sestra.


Nevlastní bratr a sestra jsou děti, které mají jednoho společného rodiče, je to totéž jako polorodný bratr a sestra.

S názvem pro nepříbuzné děti, vyrůstající u jedné manželské dvojice jsem se nesetkala.
Z


Nemáte pravdu, tady je odpověď: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sourozenec
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Zora » úte říj 24, 2017 16:39

i na wiki mohou být rozdílné údaje, zvlášť když čerpáte z neúplného článku.

Nevlastní příbuzní

otčím – nevlastní otec,
macecha – nevlastní matka,
pastorek – nevlastní syn,
pastorkyně – nevlastní dcera,
zmáčený otec – otec neznámý,
levoboček – syn mimo manželství, též (pejorativně) parchant nebo bastard,
polobratr – bratr, s nímž má probant společného jen jednoho rodiče:
jednobřišní polobratr – matka je společná,
jednokrevní polobratr – otec je společný.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C ... %AF_rodiny


PS Určitě se v hovoru o dětech, které žijí v jedné rodině bez toho, aniž by měli společného alespoň jednoho rodiče, může hovořit jako o nevlastních sourozencích. Ale nejde o žádnou příbuznost a se speciálním výrazem, na který se ptá tazatel, jsem se opravdu nikde nesetkala.

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Jan » úte říj 24, 2017 17:31

Já to nechám na tazateli, může si vybrat.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Zora » úte říj 24, 2017 17:40

Jan píše:Já to nechám na tazateli, může si vybrat.


Naprosto souhlasím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Sagitarius » úte říj 24, 2017 18:51

Jen mě to zajímalo, protože jsem narazil na sňatek mezi takovými sourozenci/nesourozenci. :-) A zároveň mi to nevlastní sourozenec přišlo matoucí. (u nás se tak běžně označovali ti s jedním společným rodičem)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Brasl » pát lis 03, 2017 9:00

Sagitarius píše:Jen mě to zajímalo, protože jsem narazil na sňatek mezi takovými sourozenci/nesourozenci. :-) A zároveň mi to nevlastní sourozenec přišlo matoucí. (u nás se tak běžně označovali ti s jedním společným rodičem)


Tak to máte hodně velkou raritu. A spíš bych se klonil k tomu, že nebyly skutečnými nevlastními sourozenci, ale jeden z nich byl schovanec/schovanka. Tj. jeho uváděný otec nebo matka nebyli jeho biologickými rodiči. K tomu mohlo dojít jednoduše. Vdovec s dítětem se oženil a zemřel. Jeho manželka se znovu vdala a dál pečovala o to dítě.

Příbuzenství vzniká: narozením, sňatkem, osvojením.

Překážka sňatku byla i mezi nevlastními sourozenci nebo rodičem a nevlastním dítětem. Analogicky, a to trvá, mezi osvojencem a poručníkem.
§ 63 a §64 (r.1857)
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Dispens, např mezi vdovcem a sestrou zemřelé manžely se, dle diskuze někde tady na fóru, mohl vléci mnoho let. A u nevlastních sourozenců, tedy nepokrevních, bych to viděl stejně.

PS: Ano, to že se tak občas nesprávně označují polorodí sourozenci je matoucí.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Příbuzenský vztah

Příspěvekod Sagitarius » pát lis 03, 2017 10:12

Brasl píše:
Sagitarius píše:Jen mě to zajímalo, protože jsem narazil na sňatek mezi takovými sourozenci/nesourozenci. :-) A zároveň mi to nevlastní sourozenec přišlo matoucí. (u nás se tak běžně označovali ti s jedním společným rodičem)


Tak to máte hodně velkou raritu. A spíš bych se klonil k tomu, že nebyly skutečnými nevlastními sourozenci.


Opravdu byly, mam i data jejich narození. Dispens je tam samozřejmě uveden.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků