Stránka 1 z 1

Vojáci v I. světové válce v Itálii

PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2015 18:40
od danuseko
Dobrý den, setkala jsem se s informací (pohled), kdy čech sloužil v III. inf. III. regiment v Itálii, konkrérně Certosa di Padula prov. Salermo. Našla jsem si, že to byl klášter v horách na jihu Itálie poblíž Salerma, ale spíše jsem našla informace k válečné vřavě za 2. světové války. Zajímalo by mě, jaký vztah měli čeští vojáci (legionáři) v první světové válce k této lokalitě. Byl tam lazaret či proč tam byli?
Děkuji. Dana

Re: Vojáci v I. světové válce v Itálii

PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2015 19:05
od Karolina Vernerova
Někde jsem zhlédla, že se místu říkalo kolébka legií.
Snad by ve VHU byli fundovanější, já se jen ptám strýčka Googla.

Podle
http://www.cafeboheme.cz/?p=1823

"Málokdo věděl, že v prvních letech 1. světové války byla ve městě Padula, v impozantní pevnosti Certosa di San Lorenzo (neméně významné než Montecassino) umístěna většina českých a slovenských válečných zajatců a dezertérů, z nichž mnozí pak coby dobrovolníci vytvářeli československé legie. Ty pak v poledních měsících války bojovaly po boku Italů na Piávě a v Trentinu a byly citovány v „Bulletinu vítězství“ (Bollettino della Vittoria)."

a zde (v podstatě stejná myšlenka):
http://www.csol.cz/domains/csol.cz/inde ... tove-valky
"Klášter, kaple a baráky zajateckého tábora Certosa di Padula v Itálii,kde se formovala čs.legie (originál pohlednice zakoupen v tabaccheria (prodejně tabáku) v táboře zajatcem a krátce nato již čs. dobrovolcem (legionářem) Václavem Špottem 25. února 1918)"

Re: Vojáci v I. světové válce v Itálii

PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2015 20:03
od danuseko
Děkuji Karolíno za odpověď.
Dana

Re: Vojáci v I. světové válce v Itálii

PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2015 21:10
od Karolina Vernerova
bylo mi potěšením- zaujalo mne to....