Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 16:40

To si člověk nevybere, Vám funguje actapublica lépe než mně, ale mizí Vám příspěvky, čehož jsem si zase u sebe ještě nevšiml. Několikrát se mi ale stal ten zákon schválnosti, že ať už jsem kamkoliv psal cokoliv, co bylo docela obsáhlé, tak přesně v tu chvíli spadla elektřina, restartoval se počítač apod., tak od té doby jsem se naučil každou rozsáhlejší zprávu (a taková je většina mých dotazů :) průběžně ukládat do poznámkového bloku...
zedir

Oblast pátrání: Tišnovsko (Lomnička, Drásov, Hluboké Dvory, Šerkovice...), Kyjovsko a Uherskohradišťsko (Hýsly, Žádovice, Skalka, Újezdec...)

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 16:53

a pak mám věřit, že v té plechové bedýnce neběhají nějací šotci, kteří tam informace přenášejí, jak se jim zachce :-)))
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Monika » ned bře 01, 2015 16:54

Tak jsem se musela kouknout na http://actapublica.eu protože ten problém se stránkami v adrese mě zaujal z profesních důvodů.

Ve Firefoxu se mi děje přesně to, co popisuje zedir - v adrese zůstává třeba 1, ale nalistovanou už mám třeba stranu 5.

Děje se to tehdy, když listuji pomocí šipek, které se jakoby promítají do obrázku/skenu. Na obrázku, který sem dal zedir, jsou to ty šipky pod rámečkem s textem "4/105". Po kliknutí na jednu z těch šipek se změní číslo v rámečku nad nimi, ale nemění se ani v adrese a ani v rámečku těsně pod hnědým záhlavím (zde na obrázku je v rámečku "1" a vedle rámečku "/105").

Zobrazování skenů se děje pomocí programu napsaného pro Flash a k tomuto programu patří právě i ta navigace, která se zobrazuje uvnitř skenů. Program Flash při pohybu ve skenech pak nepředává informace stránce jako takové, protože je vlastně samostatný - pohyb po skenech v tomto případě provádí program sám.

Záleží tedy na tom, kterými přesně šipkami se ve skenech listuje - pokud se listuje těmi, které nejsou součástí Flashového programu (nepromítají se přímo do obrázku), pak se adresa odkazu mění, v opačném případě se nemění.

Edit: Omlouvám se, překlep.
Naposledy upravil Monika dne ned bře 01, 2015 17:03, celkově upraveno 3
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Lužické hory a podhůří, Halič

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 16:58

Souhlas, používám "velké" šipky, které se mně jeví jako zelené. ty dolní jsem snad nepoužíla ani jednou. Už chápu problém. Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Monika » ned bře 01, 2015 17:00

zedir píše:Několikrát se mi ale stal ten zákon schválnosti, že ať už jsem kamkoliv psal cokoliv, co bylo docela obsáhlé, tak přesně v tu chvíli spadla elektřina, restartoval se počítač apod., tak od té doby jsem se naučil každou rozsáhlejší zprávu (a taková je většina mých dotazů :) průběžně ukládat do poznámkového bloku...

To je přesné :lol: Dělám to tak už čtvrt století a mám klid. Maximálně přijdu o pár posledních slov, ale ne o hodinové psaní :wink: Tedy pokud mi počítač nehavaruje až tak, že se třeba usmaží disk :mrgreen:
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Lužické hory a podhůří, Halič

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 17:03

Inu, tohle nedělám běžně, volím spíš pravidelné ukládání textu při psaní ve wordu. Tady spíš píšu z hlavy to, co vím. Pokud píšu o radu se čtením, prostě si text přepisuju napřed rukou na papír...
Z.
Zora

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 17:47

Áhááá, tak ono to bylo jen tím, kterými šipkami listuji... Já si zase nepamatuji, že bych kdy používal ty zelené šipky. Vrchní řádek s číslem matriky, místem, časovým zařazením... mám nějak podvědomě zafixovaný jen jako informační a místem, díky kterému jsem opravdovým pánem matriky, se všemi těmi přiblíženími a oddáleními, posuny stránek, zobrazeními na celou obrazovku... pro mě vždycky byl ten řádek, který se promítá do skenů. No, budu se muset po těch několika letech pátrání naučit používat i zelené šipky. Děkuji za objasnění.

Monika píše:
zedir píše:Několikrát se mi ale stal ten zákon schválnosti, že ať už jsem kamkoliv psal cokoliv, co bylo docela obsáhlé, tak přesně v tu chvíli spadla elektřina, restartoval se počítač apod., tak od té doby jsem se naučil každou rozsáhlejší zprávu (a taková je většina mých dotazů :) průběžně ukládat do poznámkového bloku...

To je přesné :lol: Dělám to tak už čtvrt století a mám klid. Maximálně přijdu o pár posledních slov, ale ne o hodinové psaní :wink: Tedy pokud mi počítač nehavaruje až tak, že se třeba usmaží disk :mrgreen:

No, tak usmažený disk jsem už také měl a nebylo to nic, na čem bych si pochutnával :) Ještěže existují takové věci jako zálohování na DVD a také online, ale i tak jsem přišel o nemálo věcí, které jsem zálohovat ještě nestihl. Ohledně genealogické oblasti jsem nejvíce trnul, jestli jsem měl někde zálohu asi 200 rodinných fotografií a kolem 100 skenů starých rodiných dokumentů, které jsem měl půjčené od strejdy, který by mi je určitě zase půjčil, ale vzhledem k tomu, že se vidíme jednou za uherský rok... (nakonec jsem je na mailu všechny našel). Nebylo by ani příjemné přijít zhruba o stostránkový dokument různých poznámek ve Wordu... Slovy Červeného trpaslíka si ale ten disk s sebou do křemíkového nebe vzal i pár fotografií, které jsem měl z pozemkové knihy MZA, ale naštěstí nic, co by bylo naprosto nenávratně ztraceno...
zedir

Oblast pátrání: Tišnovsko (Lomnička, Drásov, Hluboké Dvory, Šerkovice...), Kyjovsko a Uherskohradišťsko (Hýsly, Žádovice, Skalka, Újezdec...)

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 17:58

Inu, asi před dvaceti lety jsem si vzala týden dovolené, sedla a napřed přepisovala kopii knihy 18. st. , tištěné frakturou. doslova písmeno po písmenu přepisovala do latinky a pak překládala starší , pro mě velmi obtížnou němčinu.
a až jsem byla ve dvou třetinách, šup, sežral mě to vir.
No, naštěstí jsem zarputilá, takže jsem znovu sedla, teď už bez dovolené a dokončila . Bohužel tam nebylo to, kvůli čemu jsem to dělala.
Ale zálohovat si jakkoli zprávy sem psané, to tedy nedělám, přiznávám.
Z
Zora

Příspěvekod Monika » ned bře 01, 2015 18:05

Problém je, že z DVD po 20 letech nemusíte dostat vůbec nic. To se mi stalo nedávno s pracovní zálohou. Naštěstí to šlo řešit i jinak, ale ztráta fotek by mrzela. A externí disk už se mi taky usmažil.

Docela přemýšlím, jestli si důležité věci k pátrání nevytisknu a nevrátím se k šanónům. Přijít o pracně vypátrané signatury dokumentů a hodiny strávené hledáním těch správných stran v matrikách, když nejsou indexy, tak to by mě asi hodně rozhodilo. Ona ta doba "pazourků až husích brk" měla něco do sebe. To vidíme v archivech :wink:
Monika

Příspěvekod Monika » ned bře 01, 2015 18:13

Zora píše:Ale zálohovat si jakkoli zprávy sem psané, to tedy nedělám, přiznávám.
Z

Nejde o zálohu do budoucna, ale o takový "provozní" soubor, kde je vždy jen to, co zrovna píšu delšího kdekoli na internetu. Jakmile je to odeslané (třeba sem do fóra), tak to mažu. Proč to skladovat? :wink:

Výhodou je, že když zrovna dojde k nějakému menšímu výpadku, nemusí se to psát celé znovu. Hodně jsem to ocenila třeba v době, kdy jsem bydlela v malé obci s nepříliš dobrým elektrickým vedením. Stačila menší bouřka někde v dálce a celá obec byla hodinu nebo dvě bez elektřiny. Mé záložní zdroje zvládaly tehdy jen 2 minuty, takže nebyl čas zálohovat rozepsaný text z nějakého fóra, to jsem raději všechno hned zavírala a doufala, že se systém stačí regulérně vypnout, než mu dojde šťáva. Holt tehdy ty počítače byly poněkud pomalejší, než jsou dnes :mrgreen:
Monika

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 18:18

Myslela jsem tím "průběžnou" zálohu.
Pokud hledám předka, stejně si vše, co vyhledám píšu v poznámkách do sešitu, tak tam mám i čtení zápisu.
No a pokud píšu cokoliv do wordu - delší text, tak průběžně zálohuji. Přijdu maximálně o jeden odstavec...
co se pak stane s napsaným a ukončeným textem, to řeším podle důležitosti, většinu mám jen uloženou v PC, pokud je něco sežere, tak se nic neděje, důležité si tisknu, lépe se orientuji v tištěném textu a některé mám i na flešce.
No velká část je v poště:-)))
Systém se mně osvědčil, zatím bez problémů, možná je to i zvyk z minulosti, z pravěku PC...
Zora

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 18:50

Přesně tak, když píšu dlouhou zprávu a pak ji odešlu, pečlivě zkontroluji, že už na fóru opravdu visí, pak poznámkový blok mažu. Třeba když jsem dával dohromady dotaz ohledně pruských vojáků z roku 1866, několik hodin jsem ještě pátral všude možně po internetu, procházel miliony odkazů, ověřoval tohleto a tamhleto, chtěl jsem mít všechno vyčerpané, než napíšu a internet v poslední době zlobívá, tak jsem každých několik řádků ukládal, co přibylo a jakmile jsem to nepotřeboval, smazal jsem to. Uf. Když se budu chtít podívat znovu na nějaký odkaz, všechno je už zálohované zde na fóru, případně by nebyl již takový problém nalézt něco, co už jsem našel.

Co se jinak týče mé metody uchování genealogických poznatků, tak by se dala charakterizovat slovem chaos. Ne že bych to tak chtěl, ale spoustu věcí mám v poznámkách ve Wordu, spoustu věcí na papíře a myslím, že spoustu věcí jsem někde poztrácel a budu je muset hledat znovu, až budu kontrolovat ty které konkrétní údaje. Můj hlavní problém je, že jsem zatím nenašel program, který by mi naprosto ve všem vyhovoval, možná jsem až moc náročný. Asi nejspokojenější jsem ale zatím byl s FTB MyHeritage, ale měl jsem tam také nějaké mouchy. Než se pustím do přepisování všech záznamů všech více než 500 dohledaných přímých předků (hrubým odhadem), musím být naprosto spokojený nebo mít alespoň to, o čem věřím, že je nejlepší, co je k mání. Nemluvě také o všech dalších dětech, druhých svatbách... Je to práce nad hlavu.

Osobně mám také rád, když má něco hmotnou podobu, je to pro mě větší záruka, že to přetrvá a také se v tom mnohem lépe orientuji. Nebo kdykoliv jsem se učil na nějakou zkoušku, tak jsem si to vždy musel vytisknout, ať už látka měla stranu nebo třeba 100, jinak bych to nepobral (i když, někdy ani tak :) Také jsem uvažoval o tom, že jakmile si dám všechny záznamy do pořádku, vytiskl bych si je do pořádného pořadače nebo si z nich přes pdf vytvořil knihu záznamů, kterou bych si nechal svázat (bohužel málokdy o některých předcích či liniích vím tolik, že bych mohl už psát rodinnou kroniku). Zatím spíše získávám jména předků, místa, dobu, data a teprve následně v budoucnu na základě těchto údajů bych se moc rád věnoval osudům těchto předků, aby pro mě nebyli již jen jména na papíře či ve Wordu. Dal jsem si závazek, že chci mít všechny základní údaje všech pradědů a prababiček mých pradědů a prababiček (tedy do generace se 64 lidmi, což u mě představuje dobu od konce 18. století), ale mnohde to drhne (nebudu jmenovat, třeba zrovna na Tišnovsku je často kumšt předky dohledat, nevím, jak a proč zrovna zde byly matriky vedeny tak chaoticky, na Kyjovsku se s tím nesetkávám v takové míře a každý nalezený záznam u Tišnova je draze vykoupen krví, dřinou, slzami a potem). Když to budu mít, tak samozřejmě si neřeknu "konečná" a že s genealogií skončím, budu rád za vše, co vypátrám i za touto hranicí, ale dále těch pramenů bude již ubývat, zprávy budou více a více kusé, nepřesné, neúplné...
zedir

Příspěvekod Monika » ned bře 01, 2015 18:56

Zora píše:Pokud hledám předka, stejně si vše, co vyhledám píšu v poznámkách do sešitu, tak tam mám i čtení zápisu.

... důležité si tisknu, lépe se orientuji v tištěném textu

Aha, tak to je právě to - všechno důležité si píšu do příslušného textového souboru a ne do sešitu. Je to tak pro mě rychlejší a i čitelnější.
Už jsem ale rozhodnutá, že si to budu tisknout i průběžně. V šanonu se dají stránky snadno vyměňovat za novější verze a alespoň nebudu na nervy, kdybych přišla zároveň o počítač i zálohu na externím disku.
Monika

Příspěvekod Monika » ned bře 01, 2015 19:27

No právě, taky se mi nepodařilo vybrat žádný program, který by mi vyhovoval i do budoucna a kterému bych byla ochotná věřit. Je to tedy ovlivněné prací - podílela jsem se na projektech několika programů, které využívaly databázi, vím, že se v nich dokáže leccos přihodit a člověk pak může mít data k ničemu. Proto zkrátka mám tendenci databázovým aplikacím nevěřit :oops:

Zvolila jsem proto metodu, kterou ostatně používám dost často, tříděných textových souborů. Jeden soubor pro jednu větev. Samozřejmě musejí být soubory správně pojmenované a musím si do příslušných míst ve větvi zapsat správná jména souborů, odkud se větví. Tyhle soubory slouží místo poznámek.

Snažím se vyhýbat psaní na papíry a do sešitů, protože s tím mám u sebe špatné zkušenosti :oops: Ne, že bych to úplně ztratila, jen to nikdy nemůžu najít, když to nejvíc potřebuji :lol: I pro práci proto používám tříděné textové soubory, tabulky, strukturované adresáře apod.

"Definitivní" verzi si dělám ve wordu, včetně vložených obrázků matrik, fotek (to je plán, zatím žádnou nemám) vždy pro jednu konkrétní osoby. A zase jedna osoba, jeden soubor. Ty soubory už mám jen očíslované, protože mám zvlášť tabulku, kam si píšu tahle čísla a jména a k tomu i pár základních údajů. Každá osoba má tedy unikátní pořadové číslo, které nemá jiný význm, než evidenční.
"Definitivní" je v uvozovkách právě proto, že popis každé osoby nemůže být nikdy uzavřený. Vždycky je možnost/naděje získat nějakou novou informaci.

Zvlášť mám ještě wordovské soubory s informacemi o obcích. A spousty PDF souborů, skenů a fotek z tištěných materiálů. A právě když jsem přemýšlela, jak dostat ty PDF do wordu, napadlo mě, že to tam dostávat nemusím, že si můžu udělat šanon s obcemi. Od toho už byl jen krok k šanonu s osobami.

Vím, že v dněšní době vyvolává nejspíš usměv až pošklebek to, že někdo nepoužívá genealogický program, gedcom, porovnávání rodokmenů apod., ale už se mi párkrát vyplatilo nespoléhat na databázové aplikace i na informace od lidí. A ostatně... každý má své metody, které mu vyhovují :wink:
Monika

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 19:31

Vše se dá kombinovat :-)))
Z
Zora

PředchozíDalší

Zpět na Dotazy a rady