dotaz

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

dotaz

Příspěvekod pppetra » úte črc 20, 2010 9:16

zajímalo by mne, jak hledáte sourozence Vašich předků a zda jste při takovémto hledání úspěšní??
pppetra
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát led 15, 2010 12:49

Sourozenci předků

Příspěvekod Petr.1965 » úte črc 20, 2010 11:07

Pokud rodina bydlela na jednom místě, je to jednoduché. Znáte rodiče, číslo popisné. Nesmíte zapomenout, že dětí bylo více a někdy v rozmezí až 25 let ! Někdy ve stavení rodili zároveň matka i nevěsta nejstaršího syna. Občas to bylo pěkně propletené. Otec i syn stejné jméno, matka i snacha taky stejné jméno, navíc snacha z jiné farnosti, takže zápis o sňatku nikde. To pak pomůžou při rozlišení jména kmotrů. Můj rekord je 14 dětí jedněch rodičů. Je dobré nalézt všechny děti, někdy to pomůže pohnout se z mrtvého bodu. Zatímco u prvního dítěte jsou jen jména rodičů a kmotrů, u posledních dětí bývají zapsány i prarodiče a jejich bydliště. Zrovna tak z oddacích zápisů nejmladších dětí můžete zjistit daleko víc informací. To ale nemusí být pravidlo. Záleželo na faráři, jak se v matrikách rozepisoval.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod pppetra » úte črc 20, 2010 11:53

děkuji za zajímavé rady, v rozmezí 25 let jsem pravda nehledala ;-) můj pradědeček měl 12 sourozenců a pořád se mi zcela nedaří se všech dopátrat :-( docela cestovali, takže je to složitější... ale mám před sebou návštěvu několika hřbitovů v "trase" jejich stěhování, tak doufám, že mi to přinese také nějaký úlovek...
pppetra
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát led 15, 2010 12:49

Příspěvekod Petr.1965 » úte črc 20, 2010 13:00

Pokud cestovali, tak by pomohly sčítací operáty ze sčítání lidu 1870 - 1910. Pokud se dochovaly, jsou uložené v okresních archivech. Novější jsou uloženy v NA v Praze. Bývají tam i data a místa narození rodičů i dětí. Setkal jsem se ale i s tím, že pokaždé měl jeden a ten samý předek jiné datum narození...
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků