Byl by zájem o web pro hledání shod?

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » čtv čer 26, 2014 13:25

Zdravím ve spolek,
měl bych na zdejší osazenstvo dotaz - asi znáte hledání shod na MyHeritage, Ancestry.com nebo české xtree.cz (a nefunkční z pohledu hledání shod), uvažujeme s kolegem nad tím, že bychom udělali podobnou webovou stránku, která by umožnila nahrát uživatelům na tento web svůj rodokmen (ve formátu GEDCOM) a hledala by shody s již nahranými rodokmeny. Případně by umožnil vyhledávat výskyt příjmeních v určité oblasti, inzerovat zájmová příjmení (jako např. www.rodclan.cz),případně další věci. Údaje o žijících osobách by byly přístupné na požádání a až po odsouhlasení vlastníkem. Nemělo by to sloužit jako náhrada genealogických webu nebo programů,ale opravdu by to bylo jen na hledání shod. Není to tak úplně triviální problematika,ale rozhodně ne nerealizovatelná:-)
Pokud by takový web existoval, využili byste jej? Případně co by takový web měl umět abyste jej využili?
Bylo by to zaměřeno na ČR/SR, případně podle zájmu třeba i šířeji. Předpokládáme, že by to bylo zdarma.
Díky
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod luko » čtv čer 26, 2014 13:28

Za mně - zájem by byl...
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Rooka » ned čer 29, 2014 21:26

Pokud by takova stranka existovala a byla by dostupná za mě ano :-)
Rooka
 
Příspěvky: 360
Registrován: pát čer 18, 2010 15:22
Oblast pátrání: z Otcovi strany:
Benešovsko - Myslíč Bedrč Jírovice Postupice,
Kolínsko - Příšimasy Škvorec Uhřiněves, Uvaly
Praha - Strašnice Košíře Vršovice Nusle Žižkov Vinohrady

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Sagitarius » úte črc 01, 2014 21:00

Určitě ano. Do MH stejně lezu jen kvůli vyhledávání...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod terminal » stř črc 02, 2014 5:52

Mńo, i já bych tomuto nápadu tleskal a využil ho...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Martin Jílek » stř črc 02, 2014 9:42

Určitě ano!
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Slim » stř črc 02, 2014 9:50

Web bezesporu užitečný, ale primární není ani tak web samotný, jako data v něm uložená. Web může být sebelepší, ale pokud ho nebude používat dostatečný počet rodokmenů, tak pravděpodobnost nalezení shody bude malá a web zahyne na úbytě. Chce to ještě jinou přidanou hodnotu, která rodopisce přesvědčí jej používat. Samotná vlastnost vyhledávání je málo.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Kasr » stř črc 02, 2014 11:55

Takový web existuje a s honosným názvem GENEALOGIE ČR. Taky se spoustou problémů, můžete se podívat. Na př. problémy s importem GED souborů, neexistující export GED souborů (funguje taky jako gen. databáze), stačí se podívat do diskuse.

http://www.xtree.cz
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Semik » stř črc 02, 2014 12:14

Zní to zajímavě. Problémy s různými specifikacemi GED formátu a různými znakovými sadami by se mohly vychytat. Větší potíž bude přimět rodopisce, aby tam svoje data exportovali.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » stř črc 02, 2014 21:02

Slim píše:Web bezesporu užitečný, ale primární není ani tak web samotný, jako data v něm uložená. Web může být sebelepší, ale pokud ho nebude používat dostatečný počet rodokmenů, tak pravděpodobnost nalezení shody bude malá a web zahyne na úbytě. Chce to ještě jinou přidanou hodnotu, která rodopisce přesvědčí jej používat. Samotná vlastnost vyhledávání je málo.


Ano, je mi jasné, že nejdůležitější je dostatek dat. Ta si bohužel nevyčarujeme a proto hledám i zde, co by ostatní motivovalo ke sdílení jejich dat s ostatními:-) Samotné vyhledávání asi také moc smyslu nemá...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » stř črc 02, 2014 21:06

Kasr píše:Takový web existuje a s honosným názvem GENEALOGIE ČR. Taky se spoustou problémů, můžete se podívat. Na př. problémy s importem GED souborů, neexistující export GED souborů (funguje taky jako gen. databáze), stačí se podívat do diskuse.

http://www.xtree.cz


Ano, psal jsem to v prvním příspěvku, vím o jeho existenici, ale je bohužel nefunkční co se týká vyhledávání shod. Náš "projekt" máme založený především na hledání shod. Nechceme dělat konkurenci online genealogickým službám.
Často se tu hledají různá příjmení apod. přitom většina lidí už má vše v nějakém SW a dá se to automatizovat.
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » stř črc 02, 2014 21:08

Semik píše:Zní to zajímavě. Problémy s různými specifikacemi GED formátu a různými znakovými sadami by se mohly vychytat. Větší potíž bude přimět rodopisce, aby tam svoje data exportovali.


Ano, s formátem GED je dost problémů, ale není to neřešitelné. Čím motivovat ostatní ke sdílení svých genealogických dat, hledám i tady, takže pokud máte náměty, sem s tím:-)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř črc 02, 2014 21:30

Tak mne by motivoval např. přísun hořké čokolády :-)

Jinak jsem skeptická, asi jako Slim, souhlasím s ním. Navíc už teď mám data na MyHer v několika rodokmenech a na Geni a nejsem schopná to udržet aktuální (i když to je možná tím, že nejsem naprosto pečlivá)....
Asi by mne motivovalo, kdybyste nabídli data, která nejsou snadno dostupná a zpřístupnili mi je např. po nahrání 50ti lidí na Váš web.... ale nevím, co by to mělo být.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » stř črc 02, 2014 21:48

Karolina Vernerova píše:Tak mne by motivoval např. přísun hořké čokolády :-)

Jinak jsem skeptická, asi jako Slim, souhlasím s ním. Navíc už teď mám data na MyHer v několika rodokmenech a na Geni a nejsem schopná to udržet aktuální (i když to je možná tím, že nejsem naprosto pečlivá)....
Asi by mne motivovalo, kdybyste nabídli data, která nejsou snadno dostupná a zpřístupnili mi je např. po nahrání 50ti lidí na Váš web.... ale nevím, co by to mělo být.


Pravda, motivace čokoládou by měla jistá plus, ale vidím to dost pesimisticky - zatím neznám technologii, která by to mohla procpat přes dráty až domů, ale jeden nikdy neví:-)

Možná jsem to nevysvětlil dost polopatisticky o co nám jde, ale představa je taková, že tam nebudete pořizovat nic ručně, pouze si vyexportujete se svého SW rodokmen do souboru ve formátu GEDCOM, ten nahrajete na námi zamýšlenou stránku. Po nějakém tom zpracování se pak dohledají shody s tím co tam nahráli ostatní uživatele a umožní případný kontakt s dotyčným. Plus nějaké ty drobnosti jako vyhledání příjmení a místa výskytu příjmení...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod terminal » čtv črc 03, 2014 6:01

...Plus nějaké ty drobnosti jako vyhledání příjmení a místa výskytu příjmení...


To mě taky napadlo, že by pro někoho bylo přínosné z těch GED souborů vyexportovat jména a místa (narození, bydliště?) a udělat z toho něco jako Kdejsme. Tedy je-li to technicky možné (tvorbou webu se už pár let nezabývám)...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Další

Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků