Univerzální nástroj na zpracování rodpisných dat

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Univerzální nástroj na zpracování rodpisných dat

Příspěvekod Peters » stř srp 21, 2013 20:45

Už delší dobu přemýšlím na tím, jak se popasovat s úkolem, který jsem si dal - dát dohromady úplný soupis obyvatel jednoho městečka (140 domů) včetně toho, kdo kdy kde bydlel a jaké měl povolání. Vidím to celkem tak na 20000 - 30000 osob. Případně celou farnost.

Zatím klofu data do myHeritage, mám tam necelých 12000 osob, ale to nemá perspektivu. Zdrojů dat je totiž mnoho a ručně vždy znovu vše párovat je dost neefektivní, nebo spíš prakticky nemožné.

Měl bych představu, že by takový nástroj doplňoval ty současné a to díky tomu, že by měl zcela transparentní import a export dat ve formátu GEDCOM (asi 5.5) - tedy to co už umí dobře některý současný program, třeba hezké tisky, není třeba vytvářet znovu.

Zdroje mě napadají například:
Matriky narozených, oddaných a zemřelých
Indexy k matrikám narozených, oddaných a zemřelých
Kniha zkoušek snoubenců
Kniha ohlášek
Hřbitovní kniha
Složka úmrtních listů
Kniha rodin - "Familenbuch"
Kniha duší - "Seelenbuch"
Soupisy poddaných
Katastry - BR/TK/JK/SK
Soupisy majitelů domů
Sčítání lidu - domovní seznamy
Školní seznamy
Seznamy Němců k odsunu
Seznamy Němců v transportech
Lodní seznamy
Seznamy přistěhovaných a odstěhovaných
Gruntovnice
Urbáře
Pozemkové knihy
a asi řada dalších.

Různé zdroje je nutné kombinovat například kvůli tomu, že jsou k dipozici pro různá časová období a pak je problém je nějak napojit.

Mezi specifické vlastnosti by mohlo patřit:
- Databáze obcí a samot včetně různých používaných variant a příslušnosti k panství a farnímu úřadu (v závislosti na čase a také jen části obce)
- Schopnost vyrovnat se s různými tvary téhož příjmení
- Změna příjmení/příjmí po střeše
- Ekvivalenty křestních jmen
- Možnost vyznačit, které z více křestních jmen je používáno v dospělosti
- Možnost zadávat kmotry a svědky jako existující osoby, možná i kněze a porodní bábu
- vícejazyčné a variantní databáze povolání a příčin úmrtí
- zápis legitimace dětí a s tím spojené změny příjmení
- zápis změny víry
- strukturovaný zápis poznámek, např. o vydání křestního listu nebo o sňatku či úmrtí.
- možnost zaznamenat, že se údaje, které by měly být identické (třeba jméno prarodičů), v různých zápisech liší
- možnost zadávání strany nebo folia, kde se příslušný zápis nachází a na jaké pozici
- možnost odkazů na dokumenty na webu i na lokálním počítači
- možnost označit údaje jako špatně čitelné nebo nečitelné
- možnost vytvářet seznamy úkolů
- Klávesové zkratky pro rychlejší psaní


Před časem mi byl doporučen GRAMPS, že prý splňuje většinu požadavků: http://gramps-project.org/features/ - nedokázal jsem se tím ale prokousat.

Před 14 měsíci jsem tohle téma nadhodil zde: http://www.okoun.cz/boards/rodokmeny%2C ... 1064687144 - ovšem nebyl jsem z toho moc moudrý, nepřišel jsem na to, jak ten GRAMPS nebo PAF použít.

Jsem do toho případně ochoten investovat nějakou pětimístnou částku (v Kč), ovšem kompletní vývoj by byl určitě mnohem dražší, tedy by šlo spíš asi o sponzoring nějakého existujícího projektu.

Neřešil jste někdo něco podobného?
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Univerzální nástroj na zpracování rodpisných dat

Příspěvekod phejl » čtv srp 22, 2013 14:47

Asi zalezi na tom, co se skryva pod "nedokázal jsem se tím ale prokousat". Gramps mi prijde opravdu dobry a autori se snazi peclive dodrzovat kompatibilitu s gedcom. Zkuste se poptat na mailing listu projektu pokud nece neni jasne. A pokud neco chybi treba by to bylo mozne dodelat ku prospechu vsech at uz zdarma nebo za sponzorsky dar....
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Univerzální nástroj na zpracování rodpisných dat

Příspěvekod Peters » čtv srp 22, 2013 15:53

Díky za povzbuzení, zkusím to znovu. Všiml jsem si, že aktuální verze 4.0.1 není pro Windows, píše se tam, že "At the moment only a rough guide on source installation is present. We hope this will allow windows developers to construct an AIO installer as for the 3.4 version."
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Univerzální nástroj na zpracování rodpisných dat

Příspěvekod phejl » pát srp 23, 2013 14:22

Mel by jste pouzivat 3.4.5. Verze 4.0 je porad jeste hodne cerstva a predstavuje velky prepis (interne - co do funkcnosti tam moc novinek nebude).
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků