GEDCOM

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

GEDCOM

Příspěvekod phasianus » stř bře 01, 2023 20:28

Dobrý den, je GEDCOM ten správný formát pro předávání genealogických záznamů? Jsem začátečník (a taky jím asi zůstanu) a vůbec v této oblasti nemám přehled, jen jsem se nějak dočetl, že toto by mělo být to pravé. Ale stáhl jsem si specifikaci a je dost podivný formát - takto se se strukturovanými daty pracovalo za mého mládí, a to je dávno. Ale možná jsem četl špatně a ve skutečnosti se používá něco jiného. Děkuji za radu.
phasianus
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 18, 2022 13:26
Oblast pátrání: Semilsko

Re: GEDCOM

Příspěvekod zburget » stř bře 01, 2023 20:54

Jde o to, čeho chcete dosáhnout. A jinak ano, GEDCOM je standard pro přenos genealogických dat mezi různými SW. A ano, je to hodně podivný formát, který rozhodně neodpovídá dnešním standardům.
A taky si ho každý SW implementuje tak trochu po svém, tekže standard nestandard, ne vždycky je všechno se vším kompatibilní.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: GEDCOM

Příspěvekod phasianus » stř bře 01, 2023 21:06

zburget píše:Jde o to, čeho chcete dosáhnout. A jinak ano, GEDCOM je standard pro přenos genealogických dat mezi různými SW. A ano, je to hodně podivný formát, který rozhodně neodpovídá dnešním standardům.
A taky si ho každý SW implementuje tak trochu po svém, tekže standard nestandard, ne vždycky je všechno se vším kompatibilní.


Děkuji, čili nejhorší varianta - podivný formát s odchylkami v implementaci.

Nevyhovuje mi totiž žádný sw, tak si píšu vlastní. Jen jsem si řekl, že by bylo fajn z mého rodinného programu to mít možnost exportovat někam jinam. Ani mi totiž není jasná licence GEDCOMu, na stránkách mají uvedno, kdo vlastní copyright, ale nějaké licenční podmínky jsem nenašel.
phasianus
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 18, 2022 13:26
Oblast pátrání: Semilsko

Re: GEDCOM

Příspěvekod zburget » stř bře 01, 2023 21:18

Vzhledem k tomu, že je GEDCOM vhodný akorát tak na přenos mezi různými SW, tak si myslím, že pro vlastní použití není třeba nějakou licenci řešit.
Určitě to není formát vhodný k tomu, aby v tom byla uložená pracovní data.
Je fakt, že každému SW něco chybí, mně osobně nejvíc vyhovuje MH FTB. Je zadarmo, bez omezení a je v něm asi drtivá většina z toho, co potřebuju.
Poměrně zajímavě vypadá i Gramps, možná bych na něj i zkusil přejít, jenže když si vyexportuju GEDCOM z MH, tak mi přeháže indexy osob v databázi. On to není úplně extrémně velký problém, ale v něčem mi to vadilo (teď si nevzpomínám v čem), tak jsem se k přechodu zatím neodhodlal.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: GEDCOM

Příspěvekod phasianus » stř bře 01, 2023 22:39

Ten Gramps je zajímavý, je to opensource a má dobrou dokumentaci. Ale moje motivace byla, že na nějaký rodinný sešlosti někdo vytáhl graficky zpracovaný rodokmen - pak nás napadlo, že by bylo dobré na tom nějak spolupracovat. A jak jinak než přes web. Původně jsem vymyslel textový formát záznamu dat, s tím, že data budeme doplňovat na nějakém otevřeném source repository, jenže tomu jsem rozuměl jen já. Takže teď mám webovou aplikaci, která může sloužit více lidem najednou. Zatím to testujeme jen s manželkou a je to opravdu jen záznam o osobách a jejich základních rop: narození, svadba, smrt. Uvidíme jak to půjde, až do toho pustíme víc lidí, trochu se toho bojím, protože jedna věc je napsat program a nějak pospojovat data a druhá, jak s tím budou lidi pracovat - když to někdo nakrmí špatně zpracovanými daty, tak tomu sebelepší program už nepomůže.
phasianus
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 18, 2022 13:26
Oblast pátrání: Semilsko

Re: GEDCOM

Příspěvekod zburget » čtv bře 02, 2023 8:16

S tím, aby do databáze mohlo zasahovat víc lidí, bych byl opravdu hodně opatrný. Podle mě je to cesta do pekel. Někdo udělá chybu, vydá se po špatné cestě a celé to jde do kopru. Za mě je jedná rozumná cesta, že editorem rodokmenu bude jediný člověk, který bude ověřovat všechno, co ti ostatní najdou. Třeba už jen proto, aby bylo zdrojování zapsané vždycky stejně. Jinak je nebezpečí, že to bude psát každý trochu jinak.

Použitelných webových aplikací je taky víc. Prakticky ve všech webových aplikacích může data editovat taky víc lidí, na tom je to založené. Nejpoužívanější je asi MH. A u MH je výhoda, že existuje i desktopová aplikace MH Family Tree Builder, která se pak automaticky synchronizuje s webem. Daleko líp se (alespoň mně) s ní pracuje. Nevýhoda je, že ta webová aplikace je pak placená, pokud se rodokmen rozroste víc, než na 250 lidí (nicméně, já si neplatím nic a to omezení tam nemám - tak nevím, co se u MH stalo, že mě neomezují).

Ale podívejte se i na https://www.geni.com/
A jestli chcete, aby vám to běželo na vlastním serveru, pak vás zajímá https://webtrees.net/

Podle mě je zbytečné věnovat čas vývoji něčeho, co už je dávno vyvinuté. Genealogických programů jsou takové hromady, že si v nich určitě něco vyberete.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: GEDCOM

Příspěvekod Rasasak » pon bře 06, 2023 17:06

na online spolecnou spolupraci by mohlo byt dobre
https://webtrees.net/

lze nastavit, že změny musí být nejprve schváleny správcem
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků