Obarvíte si pradědečka?

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Obarvíte si pradědečka?

Příspěvekod pivoda » čtv úno 27, 2020 16:09

Jaký je váš názor na novinku v MH? Já osobně raději ponechám fotky čb.
Pivoda
pivoda
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon říj 20, 2014 12:01
Bydliště: Ostrava
Oblast pátrání: Plzeňsko, Havlíčkobrodsko, Křemešnicko

Re: Obarvíte si pradědečka?

Příspěvekod Viridis » čtv úno 27, 2020 19:52

Zdravím,
nemám MH a i kdybych jej měla, až na výjimky nemám informace o tom, jakou barvu vlasů, případně očí, vousů, pleti mí předci, jejichž fotografie se zachovaly, měli. Takže bych získala jenom omalovánku bez jakékoliv vypovídací hodnoty. Možná líbivou, ale děkuji, nechci. P.
Viridis
 
Příspěvky: 337
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Obarvíte si pradědečka?

Příspěvekod Torm » pon zář 07, 2020 12:05

Asi takhle - ta neuronová síť, kterou v MH nasadili na doostření a kolorování fotek patří k těm povedenějším. Doostřování používám, to funguje výborně. Kolorování je nastavené na styl, používaný při ručním kolorování na přelomu XIX. a XX. století a v ručním režimu se dá docela vychytat. Samozřejmě nejde předpokládat, že by neuronová síť dokázala dopočítat barvu vousů pradědy Franze, takže tenhle funkcionál beru jako zajímavou technickou vychytávku. Barevný model má ale slušnou úspěšnost - zkuste si třeba v grafickém editoru vyexportovat nějakou barevnou fotku do odstínů šedé a v MH si ji kolorizovat. Lepší šanci mají fotky, na kterých je přírodní zeleň, případně fotky se zdivem.
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Obarvíte si pradědečka?

Příspěvekod Zora » pon zář 07, 2020 13:40

Proč nemít fotku v obou verzích... kolorovala jsem před lety v nějakém prachobyčejném programu a je zvláštní, jak ty fotky, vlastně osoby ožily.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obarvíte si pradědečka?

Příspěvekod Viridis » pon zář 07, 2020 19:04

Nemíním polemizovat o kvalitě algoritmu, který převádí fotky z BW do barvy, věřím, že je to vychytaný. Akorát jde o to, že ČB fotky jsou většinou ateliérové. A tam jaksi tráva ani zdivo není. Navíc i ČB fotky se při zpracování dost výrazně upravovaly různým nadržováním apod. (zejména portréty, ale i momentky, sedávala jsem s tatínkem v temné komoře, byly na to šablony, kterými se část fotky zakrývala...), takže odstíny šedé, ze kterých jsou složeny, mohou být na různých částech fotky posunuty hodně jinam, než by byly na neupravené fotce => převod do barvy by byl zatížen touto chybou. Je to můj názor, který nikomu nevnucuji, když to někomu dělá radost, proč ne?
Ale je to v té rovině, že pak ta fotka není dokument. Jako moje barvité domýšlení příběhů do rodinné kroniky, které se mohly, ale nemusely stát. Někdo třeba zase toto považuje za nepřijatelné. Já za sebe příběhy ano, kolorování fotek ne. Je to na každém, co chce a nechce. Pěkný večer. P.
Viridis
 
Příspěvky: 337
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Obarvíte si pradědečka?

Příspěvekod zburget » pon zář 07, 2020 19:22

Tak ono technicky není možné ani odhadnout, jakou barvu měl originál. Ani podle odstínu šedé. Fotocitlivý materiál je na každou barvu citlivý jinak. Na červenou je citlivý míň, na zelenou víc. Takže původní zelená bude na fotce světlejší (než ji vnímá oko) a červená naopak tmavší.
Jak chcete zjistit, jestli měla slečna na fotce hezké červené šaty (které vyjdou tmavší) a nebo elegantní tmavší zelené, když na fotce budou obojí vypadat úplně stejně.
A nebo byly dokonce modré? Tak je taky hezká…

Kolorovaná fotka je na pohled hezká a zajímavá, ale jako dokument je naprosto k ničemu. Já bych se staré fotky kolorovat neodvážil. Pak to dopadne tak, že někdo může začít pátrat po tom, kde skončily ty krásné modré šaty po prababičce. Lidi barvy kolorované fotce vezmou za autentické a následující generace to už bude považovat za exaktní fakt. Já bych to u dokumentu opravdu nedělal.

Jo, vzít hezkou čb fotku, okolorovat ji a prohlásit za umělecké dílo - s tím nemám problém. Ale na to jsme tady v krapet jiném fóru.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků