Matrika narozených, 1848, Karlova ves, němčina

To co nikam nepatří, nebo nemá s původním tématem co dělat. Také příspěvky s množstvím narušených vazeb.

Matrika narozených, 1848, Karlova ves, němčina

Příspěvekod pepan » ned led 21, 2024 18:53

Zdravím,
odkaz zde: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9759/110#
na třetím řádku na pravé straně stránky by měl být záznam narození mého prapraděda Antonína Šindlera, narozeného 16.8.1848 v Karlovsi.

Zvládnu přečíst:
narozen / pokřtěn: 15. geb. 16. get.
číslo domu: 9 im Karlsdorf
jméno: Anton ...
otec: Joseph ...
matka A.... T...
Víc bohužel nepřečtu

Děkuji,
Petr Panuška
Naposledy upravil pepan dne čtv led 25, 2024 20:54, celkově upraveno 1
pepan
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob srp 01, 2015 16:02
Oblast pátrání: Západní a Jižní Čechy, okolí Horažďovic a Strakonic

Re: Antonín Šindler, Karloves

Příspěvekod Zora » ned led 21, 2024 19:05

Přečtěte si ještě jednou naše pravidla, opravte předmět a zkuste přepsat, co zvládnete.

Tady je převodní tabulka
kurent - latinka https://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Bez znalosti kurentu se prostě neobejdete. z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Antonín Šindler, Karloves

Příspěvekod zburget » ned led 21, 2024 19:13

pepan píše:Bohužel, záznam je německy a ještě nečitelně. Pomůžete mi někdo rozluštit vše, co lze v záznamu přečíst?
Proč bohužel? Záznamy jsou běžně v němčině a hlouběj do historie i v latině. To tak prostě je a musíte se s tím smířit. Buďte rád, že nepátráte na slovensku, tam byste měl záznamy maďarsky… (To nemyslím ironicky, to je pravda - osobní zkušenost). A tenhle záznam rozhodně není nečitelný, naopak je napsaný téměř krasopisně. Jen není napsaný humanisktickým (naším normálním písmem), ale kurentem, což je zjednodušeně řečeno psací podoba švabachu. Jestli chcete pátrat ve starých rukopisech, budete se muset ten kurent naučit číst. Bez toho to nejde. Jak chcete najít další záznam, když nebudete znát přesné datum? Budete koukat na záznam a nebudete vědět, že je to ten, který hledáte!

Vezměte si třeba tuhle tabulku: https://genealogie.nka.cz/?page_id=177 a zkuste luštit s její pomocí. A přepište sem všechno, co se vám povede, i když to budeou třeba jen fragmety slov.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1848, Karlova ves, němčina

Příspěvekod genjan » stř led 31, 2024 10:48

Dobrý den,

pro motivaci zasílám část:
Joseph Schindler, Häusler, Sohn des Wenzl Schindler, Häuslers im Augezd .. Zbečno, N. 16, u(nd) der Weronika ...

Zkuste porovnat nějaká písmena a pokračovat dále.

Zdraví a úspěchy přeje genjan
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: Matrika narozených, 1848, Karlova ves, němčina

Příspěvekod pepan » čtv úno 01, 2024 10:36

Dobrý den,
děkuji za pomoc, ten Újezd jsem nebyl schopen přečíst. Teď už to dává větší smysl.

Jinak si nemyslete, že nejsem motivovaný, já to opravdu nedokážu přečíst. Nejde mi nakonec ani o přesný zápis, jestli Augezd nebo Újezd, jestli Veronika nebo Weronika. Jde mi o názvy lidí a míst, ať už v jakékoli podobě.

Dokonce jsem dal dohromady další zápisy o stejných lidech, mně přišlo o dost jednodušší luštit několik textů obsahující stejná jména, viz viewtopic.php?f=41&t=60730&p=281692#p281692

Ještě jednou díky.
PP
pepan
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob srp 01, 2015 16:02
Oblast pátrání: Západní a Jižní Čechy, okolí Horažďovic a Strakonic

Re: Matrika narozených, 1848, Karlova ves, němčina

Příspěvekod Zora » čtv úno 01, 2024 10:39

Pepane a proč se nesnažíte postupně se prokousat kurentem? Proč čekáte jen na to, až Vám to někdo přečte? Je to Váš koníček, tedy Vy sám se musíte snažit.
Na tomhle fóru se snažíme pomáhat naučit se čtení, fakt nefungujeme a nechceme fungovat jako místo, kde se zájemcům vše přečte. Oceňujeme snahu, chybám se nevysmíváme. Mnoho z nás neumí německy, ale luštíme písmenko po písmenku.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika narozených, 1848, Karlova ves, němčina

Příspěvekod zburget » čtv úno 01, 2024 18:02

pepan píše:…Nejde mi nakonec ani o přesný zápis, jestli Augezd nebo Újezd, jestli Veronika nebo Weronika.
…a proto se vám to nedaří přečíst. Dokud se nebudete snažot rozlišit a vyluštit přesně všechna písmena, budete se v tom pořád jen plácat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika narozených, 1848, Karlova ves, němčina

Příspěvekod Zora » sob úno 17, 2024 8:58

Bez reakce, mohu následně přesunout, pokud se kolega ozve. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Přesunutá témata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků