N 1900, Blížejov, němčina

To co nikam nepatří, nebo nemá s původním tématem co dělat. Také příspěvky s množstvím narušených vazeb.

N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod PetraEmma » úte lis 28, 2023 9:38

Dobrý den, prosím přeložil by mi někdo tenhle celý spis o narození? Německy sice umím, ale tenhle krasopis nepřečtu (bádám teprve týden).
Jediné co jsem přečetla je jméno Křepel Josef (otec) a Sloupová Anna, data na konci 27.2.1863, 18.4.1873 a 30.1.1897. Ještě asi datum narození Anežky Křepel 29.7.? 1900.
Také jsem přečetla sňatek 14.2.1933 v Blížejově s Petrem Hrdonkou z Meclova (můj praděda)

Je to druhý zápis s tím červeným křížkem
https://www.portafontium.eu/iipimage/30 ... 846&h=1151

Děkuji
PetraEmma
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 26, 2023 12:00
Oblast pátrání: Plzeň, Chotěšov, Domažlice district (Blížejov, Osvračín, Přívozec)
Rodokmen online: MyHeritage - Petra Žemličková https://www.myheritage.cz/member-102103 ... 191/member

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod Zora » úte lis 28, 2023 10:43

tabulka na převod kurentu https://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Zkuste se nejprve trochu potrápit sama, uvidíte, co se podaří...

Číst za Vás nebudeme, ale rádi Vám pomůžeme s opravou, doplněním... Za chyby se nevysmíváme, hlavy netrháme.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod zburget » úte lis 28, 2023 13:59

No, on je to ale opravdu krasopis, řekl bych skorou ukázkově písankový! Jestli chcete bádat ve starých rukopisech, tak tohle se musíte naučit přečíst levou zadní. Bude hůř, mnohem, mnohem hůř!

Tabulku pro převod kurentu (což je, zjednodušeně řečeno, psací podoba švabachu) vám už poslala Zora, ale abyste měla aspoň nějaký vzor do začátku, protože přece jen každý rukopis je trochu jiný, tak vám přečtu třeba matku:
Maria Karban, eine ehel[iche] Tochter des Johann Karban Häuslers in Přiwosten N. 26, geb[orne] in Stanetitz N. ? u[nd] der Margaretha, geb. Mach aus Přiwosten N. 14

Datum narození je 26. Juli. Toho 29. byla křtěná.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod PetraEmma » úte lis 28, 2023 17:17

Zora - díky za tabulku, už i nějaké mám, ale moc mi to nešlo bohužel a přečtu opravdu v každém slově max jedno dvě písmena :/ proto dotaz, prala jsem se s tím dva dny. Některé spisy jsem byla schopna přečíst ale tenhle ne.

Zburget - díky moc! :) Datum si tedy přepíšu. Matku Marii už mám zaznamenanou a u Margareth jsem nevěděla rodné příjmení. Nicméně jsem měla lépe popsat dotaz, hledám totiž primárně info o pradědovy a jeho rodičích - zmíněný Petr Hrdonka u sňatku, informace o něm mi nejdou dohledat zatím (mám jen o rodině Anežky všude), tak mě zajímalo jestli je ve spisu psáno něco o něm či jeho rodičích nebo datum jeho narození apod. a nepodařilo se mi jména rozluštit ani s tabulkou. Jen jména a datumy co jsem zmínila.
PetraEmma
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 26, 2023 12:00
Oblast pátrání: Plzeň, Chotěšov, Domažlice district (Blížejov, Osvračín, Přívozec)
Rodokmen online: MyHeritage - Petra Žemličková https://www.myheritage.cz/member-102103 ... 191/member

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod Zora » úte lis 28, 2023 17:20

máte část přepsanou, tak teď porovnávejte jednotlivá písmena... Jinak ten začátek fakt nejde a bez znalosti kurentu se nemůžete dopátrat ničeho v matrikách...
Podívejte se na strukturu zápisu, opakuje se. Německy znáte, takže můžete i odhadovat jednotlivá slova, porovnávejte si je třeba zde

slovnik.cz

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod PetraEmma » úte lis 28, 2023 17:32

Zora - jj určitě zkusím porovnat :) Některé spisy jsem i vzdala, protože byly opravdu nečitelné, jen vlnky všemi směry namačkané na sobě a některé spisy přečtené bez problému.
PetraEmma
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 26, 2023 12:00
Oblast pátrání: Plzeň, Chotěšov, Domažlice district (Blížejov, Osvračín, Přívozec)
Rodokmen online: MyHeritage - Petra Žemličková https://www.myheritage.cz/member-102103 ... 191/member

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod Zora » úte lis 28, 2023 17:36

V matrikách jsou zápisy, spisy jsou jinde.

Vzdala jste proto, že se nechcete pustit do kurentu... Neexistují zápisy, které nepotřebujete, neexistují informace, které byste mohla vypustit. I jména kmotrů, svědků jsou důležitá.
Kolega Vám psal, že je to velice dobře čitelný zápis.
Dál do minulosti to může být mnohem horší, budete mít šanci alespoň více přečíst. Bez znalosti kurentu nemůžete dělat geneaologii...
Číst za Vás tady nebudeme, ale naučíme Vás postupně číst. Vše je jenom na Vás.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod PetraEmma » úte lis 28, 2023 17:50

No právě ty dál do minulosti jsem nepřečetla už. Před pár dny jsem znala jen pradědovo jméno a kde bydlel, vše ostatní už jsem si samozřejmě sama dohledala a přečetla (sňatek, Anežku, její rodiče, místa a bydliště, živnost atd.), tenhle zápis mi pomohla najít Polexina, jinak vše samozřejmě sama i vše pročítám, co zvládnu. Na tohle se znovu podívám, snad se mi podaří alespoň pár slov.
PetraEmma
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 26, 2023 12:00
Oblast pátrání: Plzeň, Chotěšov, Domažlice district (Blížejov, Osvračín, Přívozec)
Rodokmen online: MyHeritage - Petra Žemličková https://www.myheritage.cz/member-102103 ... 191/member

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod Zora » úte lis 28, 2023 18:14

Určitě zvládnete přečíst, chce to trpělivost, čas a zarputilost :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod zburget » stř lis 29, 2023 8:57

Psala jste, že ze přečtete třeba jen pír písmen ze slova. Tak nám sem přepište aspoň těch pár písmen a vše ostatní nahraďte nějakými zástupnými znaky (otazník, hvězdička, tečka, podtržítko).
Klidně ať to vypadá jako
M__i_ K__b_n, ___ eh_l _o__t_ d__ Joh_nn K__b_n ____l___ _ P_i__ost_n N. 26, __b in St_n_titz N. ? _ d__ M______th_, __b. M__h o__ _______ N. 14
(promáznutý zápis matky, kterou jsem vám přepisoval)

Bude z toho vidět, že jste se opravdu snažila, bude vidět, která písmena poznáváte, která ne, případně která čtete nesprávně. No a my vám tohleto doplníme, opravíme a případně upozorníme na chyby, které v tom čtení děláte.
I když zápis zatím vypadá, jako splašené vlnobití, tak si troufám říct, že ho tady na 99% přečteme. Pokud jsou na skenu vidět tahy brkem, nejsou tam kaňky nebo nejdou těla písmen moc přes sebe, tak to dešifrujeme. Zkuste sem jen tak pro zajímavost dát sken nějakého zápisu, který je pro vás úplně nečitelný - řekneme vám, jestli to je dešifrovatelné nebo ne. A jestli to dešifrovatelné je, naučíme vás to přečíst.

…takže - teď ale zkuste přečíst maximum ze záznamu, který jste dala do tohohle vlákna. A vezměte to komplet všechno, co tam je. Při hledání se někdy může opravdu hodit i ta na první pohled bezvýznamná maličkost (i když většinou je to opravdu jen bezvýznamná maličkost). A současně to vezměte, jako velice dobrý zápis pro trénování čtení. Takhle krásně čitelné zápisy opravdu nebudete potkávat na každém kroku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod PetraEmma » stř lis 29, 2023 21:58

Zburget - tak jsem zkoušela luštit a zároveň při dalším hledaní, jsem našla další zápisy o narození Anežky sourozenců. Ty jsem přečetla, jsou stejné a hádám (i jsem porovnávala), že Anežky zápis obsahuje stejné informace, jen německy.

Přikládám zápis jednoho z Anežky bratrů - druhý zápis
https://www.portafontium.eu/iipimage/30 ... =606&h=824

28.září 1902 Václav Křepel, Přívozec č.29 Horšův Týn, Magdalena Kunzl z Osvračína, Otec - Křepel Josef obuvník z Přívozce č.29 zde narozen, manželský syn Jána Křepela domkáře v Přívozci č.29 a Johanny rodem Sklenář z Osvračína č.21 Horšův Týn, Matka - Maria Karban manželská dcera Jána Karbana domkáře v Přívozci č.26 narozen ve Staněticích č.? a Markety rodem Mach z Přívozce č.14, Ondřej Sloup truhlář v Milavči č. 91

A sama musím říct, že tenhle je opravdu krásně čitelný, možná mi to u toho Anežky ztěžuje ta němčina.
PetraEmma
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 26, 2023 12:00
Oblast pátrání: Plzeň, Chotěšov, Domažlice district (Blížejov, Osvračín, Přívozec)
Rodokmen online: MyHeritage - Petra Žemličková https://www.myheritage.cz/member-102103 ... 191/member

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod zburget » čtv lis 30, 2023 13:44

No, tenhle záznam je psaný humanistickým písmem - to je to písmo, které se i dnes učíme ve škole. Ale Narození Anežky je napsané kurentem - úplně jiné písmo. A jak tady už nejednou zaznělo, kurent se musíte naučit číst. Protože dál do historie budou zápisy německy psané kurentem, a pak dál do kistorie můžou být německy, česky nebo latinsky nebo i mixem těch jazyků a jak čeština, tak němčina bude psaná nějakými předchůci kurentu. Latina bývá psaná humanisticky.

Takže moje doporučení ještě jednou - dočtěte komplet ten záznam o narození Anežky. Máte srovnání písma, máte krasopisný záznam, máte dokonce srovnání údajů v českých zápisech (struktura záznamů je stejná jak v němčině, tak v češtině). Máte tedy ideální možnost začít se učit číst kurent. Málokdo má takovéhle štěstí.
Jestli tuhle šanci využijete a nebo se na dočtení údajů z Anežčiného narození vybodnete, je jen na vás. Až půjdete do hledání další generace a budete mít problém, pak už dostanete asi jen odpověď typu: "Nechci říkat, já to říkal, ale - já to říkal…"
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1900, Blížejov, němčina

Příspěvekod Zora » úte led 02, 2024 15:20

bez reakce, přesunuji do koše, kolegyně může pokračovat, zápis vrátíme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Přesunutá témata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků