zapis z purkrechtni knihy Vysokeho Myta

To co nikam nepatří, nebo nemá s původním tématem co dělat. Také příspěvky s množstvím narušených vazeb.

zapis z purkrechtni knihy Vysokeho Myta

Příspěvekod kocian » úte bře 22, 2022 16:33

Dobrý den,
mám trochu problém s přečtením některých slov v zápisu z Purkrechtní knihy Vysokého Mýta, A3, 1512-1555 str. 0869, viz příloha, odkaz: https://stare.vychodoceskearchivy.cz/eb ... 047_x00008
Já to čtu takhle:
Jiřík Bakalář
Matěj Nožíř
Léta Páně 1536 v pátek po nanebevzetí panny Marie za purkmistra pana Jiříka _____ Jiřík Bakalář prodal dům__rychtu _____ _____ mezech jak sám držal ______ Matějovi Nožíři za
částky nejsou zajímavé,
zavdal kup ____ ____
tady to vůbec nepřečtu, pak jsou zřejmě splátky. Co mne hlavně zajímá jsou jména a vztahy (rodinné).
Dále to pokračuje
Léta 1543 položil Matěj za rychtu XXX Zl dáno z toho Wáclavovi Kociánovi na díl ženy jeho Salomeny XX Zl ____
pak to nepřečtu
Jiřík X Zl vedle uloženy___ ____
Léta 1544 položil Matěj Nožíř XXXZl vzal Waclav Kocián na díl nebožky Salomeny XX Zl a Jakšovy X Zl
Léta 1545 položil Matěj Nožíř XXXZl vzal Waclav Kocian XX Zl a Jakšovy

Jde mi o to, že onen Václav Kocián je patrně můj předek. Z uvedeného dokumentu se dá pochopit, že Jiřík Bakalář prodal dům Matěji Nožířovi, který splácel jeho dceři Saloméně, ta však zemřela a dál bral splátky její manžel Václav Kocián. Dají se z toho vyčíst ještě nějaké další rodinné informace?
Za cokoliv budu velice vděčen
Miroslav Kocián
Přílohy
str 869.jpg
kocian
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 22, 2022 16:04
Oblast pátrání: Vysoké Mýto, Brušperk

Re: zapis z purkrechtni knihy Vysokeho Myta

Příspěvekod Zora » úte bře 22, 2022 16:59

Kolego, v předmětu Vám chybí rok-období a jazyk, opravte

V pravidlech máme
vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete (v originálním jazyce dokumentu)

tedy přepište , co čtete, nepřevádějte do současné češtiny, jak by Vám pak mohl někdo něco opravit nebo doplnit.
Určitě s přepisem mít problémy nebudete, jste v 16. století, nějak jste se tam musel prokusat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: zapis z purkrechtni knihy Vysokeho Myta

Příspěvekod zburget » úte bře 22, 2022 19:46

Co to je za příšerná aplikace na prohlížení archiválií? :-?
Vypadá, že te sken máte stažený. Nahrajte ho prosím na některé z úložišť, která jsou navržena nahoře v pravidlech. Nenahrávejte přímo sem do fóra tak, jak jste to udělal. Jednak tím šetříte diskový prostor serveru a druhák se nahráním přímo sem namrší rozlišení na nepoužitelnou hodnotu.

Jinak se taky přimlouvám za přepis v orihinální podobě, nikoli v moderní češtině. Vám samotnému to pomůže ve čtení, nám to velice pomůže v orientaci v daném rukopisu a jedině tak pak vůbec vlastně máme možnost vám to opravit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: zapis z purkrechtni knihy Vysokeho Myta

Příspěvekod zburget » stř bře 30, 2022 20:02

Týden bez reakce a bez sebemenšího zájmu tazatele.
Přesouvám do koše.
Pokud tazatel doplní co je po něm žádáno, přesunu zpět k dořešení.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Přesunutá témata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků