N Rokycany 01, 1666, česky

To co nikam nepatří, nebo nemá s původním tématem co dělat. Také příspěvky s množstvím narušených vazeb.

N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod chmrapy » pát úno 04, 2022 11:45

Dobrý den, nevím si rady se zápisem v matrice (odkaz viz níže). Jedná se o Martina Blahníka, nachází se uprostřed strany nad nadpisem December. Na základě přípisu správce fóra teď nevím, co dělat. Podle pokynů nemám nic psát, podle pokynů v bodě 2 c) mám napsat, co jsem schopen sám přečíst. Prostě jsem ze zápisu vyrozuměl toto. Dne 28. listopadu bylo křtěno dítě, Kateřina, rodičů Martina Blahníka, na ten čas obytného ve Volduších a teď mi jde o to, čí je to poddaný.
Děkuji za pomoc

Odkaz na matriku: https://www.portafontium.eu/iipimage/30 ... QWM4SceGKU

Pro správce - snad to mám dobře, pro komentář ohledně Facebooku - ne, není to vyřešeno, je tam jen řada předpokladů, včetně toho mého. Ale potřebuji někoho, kdo napíše jo, je to Lomikar. Děkuji ale za Váš zájem.
Opraven předmět, (patří tam farnost, ne číslo matriční knihy) Z
Naposledy upravil chmrapy dne pát úno 04, 2022 14:50, celkově upraveno 1
chmrapy
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 06, 2014 18:46

Re: Pomoc s přečtením

Příspěvekod Zora » pát úno 04, 2022 12:07

Přečtěte si pravidla, opravte předmět,
K dotazovanému zápisu přepište dle originálního zápisu vše, co přečtete, nepřevádějte do současné češtiny. Chápu, že jste zde byl naposledy v roce 2014.
Uveďte, kde se zápis nachází - vlevo, vpravo, např. třetí zápis.
Vše, co potřebujete sdělit, napište zvlášť, až za Váš přepis.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s přečtením

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát úno 04, 2022 12:22

Nedával jste tohle včera na Facebook? Tam už to máte totiž dávno vyřešeno...
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod Zora » sob úno 05, 2022 7:57

Podívejte se na text v matrice a přepisujte jednotlivá slova. My za váš přepisovat nebudeme, ale muže Vás navést, jak se to postupně naučit.

Rozhodně nepište jen příjmení a jména, ty znáte z jiných zápisů a jen se domníváte, že jste našel stejný zápis. Už vůbec nepřepisujte dnešní češtinou, to je cesta do pekel, číst se tímto způsobem nenaučíte, nerozlišíte spoustu písmen, která si nyní domýšlíte.
Jestli potřebujete přečíst jen jedno slovo, např., uvádíte "Lomikar," tak přepište - viz pravidla:

V případě, že chcete přečíst jen jedno slovo, zpravidla jméno, místo, či povolání... Tak to napište na začátek zprávy. Stačí pak napsat jen pár slov před požadovaným slovem.


POkud chcete vyjasňovat to, co nebylo vyjasněno na FB, tak musíte přepsat (ne přeložit) vše, co sám přečtete.

V podstatě nevím, co přesně potřebujete... Jednou asi jméno, jednou poddanství, možná je to stále stejné slovo, pak zase máte nejasnosti z FB.
V každém případě je zvláštní, jak se sám nesnažíte, ale hledáte pomoc tam i onde.
Jinak než porozuměním psanému textu z matrik nelze rodokmen sestavovat.
A jste v roce 1666, dá se tedy předpokládat, že jste sám přečetl opravdu hodně zápisů, nebo Vám to někdo přepisuje a sem chodíte jen při nejasnostech?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod zburget » sob úno 05, 2022 8:55

Tak tady ty nejasnosti zkusím dát trochu dohromady.

chmrapy píše:Podle pokynů nemám nic psát,…
Takový pokyn zde nevidím. Kde ho prosím vidíte vy? Jestli tady máme cokoli nejednoznačného nebo nejasného, dejte prosíém vědět, protože to pak může mást i ostatní.
podle pokynů v bodě 2 c) mám napsat, co jsem schopen sám přečíst.
Přesně tak. V téhle části fóra postupujeme tak, že nejdřív přesně přečteme záznam.pokud tedy celý jednoznačně přečíst jde. Pište tedy to, co je přečteno, vždy v originálním jazyce a nejlépe přesně tak, jak je to zapsáno. My tady váš přepis vezeme a pokusíme se jej opravit tak, aby přesně odpovídal originálu. Vy tak máte možnost si dohledat jednotlivá písmena a v případě nejasností se můžete dál ptát - např. kde vidéme to které písmeno, které vy tam nevidíte nebo co znamená nějaké zkratka, kterou jsme vám případně nerozepsali apod.
Některé záznamy nemusí být ani jednoduché správně interpretovat, cizojazyčné nemusí být snadné přeložit. Když budete potřebovat pomoc i s tím, prakticky vždycky se najde někdo, kdo to nakonec dá úspěšně dohromady.

…Ale potřebuji někoho, kdo napíše jo, je to Lomikar.
Jenže ono to někdy není možné. Čím hlouběj do historie, tím hůř se o něčem rozhoduje jednoznačně. Jestli je to "ten" Lomikar a nebo jiný, to bychom museli mít buď stroj času anebo křišťálovou kouli. A ta moje má v tomto případě hodně mlhavý obraz :-(
Jestli máte v přepisu nějaké jiné nejasnosti, nevím. Na Facebook se nepodívám, účet tam nemám, z principu tam nechodím a vůbec - ten mor mi nesmí do domu. A je dost pravděpodobné, že je nás tady takových víc. Takže pokud chcete i jiné názory na vaše nejasnosti, budete sem muset, holt, opravdu přepsat vše, včetně toho, co je vám kde nejasné.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod chmrapy » sob úno 05, 2022 9:24

Děkuji za spoustu poznámek, prosím oba moderátory, zda by mohli smazat můj dotaz. Já bych to udělal sám, ale nevím jak. Dále prosím o smazání mého přístupového jména. Jak bylo již řečeno, nebyl jsem zde od roku 2014 a žasnu, kam se to zde posunulo. Tehdy jsem začínal a řada lidí mi pomáhala. Teď získávám jen poučky a buzeraci. Paní moderátorka mi zjevně odpověděla nějakou naučenou frází, kdy jsem původně napsal, co jsem schopen přečíst. Pokud Vám slovo rodičuov přijjde jako novočeský překlad, pak ne. Vězte, že učím češtinu 22 let, sice je pravdou, že postupovou zkoušku ze staročeštiny a staroslověnštiny jsem složil v roce 1997, možná se od té doby něco změnilo, ale tvar rodičuov mi novočesky nepřijde, stejně tak zápis rodičuov Martin Blahník nezní novočesky, snad jsem natolik erudován, abych při překladu skloňoval. Jediné chyby, které jsem se při transliteraci dopustil - psal jsem ve slově vsi měkké i, místo tvrdého, ano, mea culpa. Takže pokud shrnu. Rodokmen si dělám od roku 2014, respektive jsem začal o Vánocích 2013, mám asi 250 předků (některé pěkně zacyklené) a pomáhal jsem i dvěma přátelům a teď zas mám jeden cizí rozdělaný. A dělám to zadarmo, respektive za balík piva. To jen k paní moderátorce. Že jsem si dovolil použít Facebook, omlouvám se, sice také nic nezdílím, ale musel jsem ho používat v době corony jako komunikační prostředek se žáky. Tak tam na mě skočilo nějaké jiné forum. Ale když to srovnám tady s tím, tak se mi tam snaží pomoci. A jen zase pro zajímavost - mám tam poměrně dost dlouhý příspěvek na téma, které žeším, podklady z Berní ruly, soudobé topologie a výzkum v matrikách. Ale jo, jinak si vše nechám přepisovat. Takže díky za nic, respektive, díky za smazání. Sbohem Jiří Blahník
chmrapy
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 06, 2014 18:46

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod zburget » sob úno 05, 2022 9:55

No, já bych vám s tím zkusil pomoct, ale nemám tušení, co vám není jasné. Taky nemám tušení, co vlastně přesně máte přečtené. Takže s informacemi, které jste sem dal, vám jaksi pomoct nedokážu.

Mimochodem - kde zde máte v přepisu část "…rodičuov Martin Blahník…"? Zde máte přepis opravdu moderní češtinou. Na druhou stranu - v tom odkazovaném záznamu to takto zapsáno není. Tam je napsáno:
"…Rodicžowe Martin Blahnik…"

Naprosto zbytečně se tady rozčilujete, věřte, že i zde je spousta lidí, kteří vám zcela nezištně a rádi pomůžou!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod Zora » sob úno 05, 2022 10:28

Pro kolegu
Pokud učíte češtinu, pak by neměl být problém rozpoznat rozdíl mezi přepsat a přečíst.

Pokud nevěříte přepisu z FB, pokuste se o vlastní. Zatím jsem nic takového neviděla. Co máte na FB, netuším, nezajímá mě to.
Ještě jedna rada - podívejte se, jak jsou psány zápisy kolegů v sekci čtení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod Mistr Jan » sob úno 05, 2022 10:47

Pane Blahníku, kolegové jako zburget či Zora zde za dobu svého působení vyřešili tisíce dotazů, za den se tu dotazů jako těch Vašich vyskytne několik. Ve Vašem vláknu nebyla dodržena pravidla, byl jste slušně upozorněn. To opravdu není o neochotě.

Je určitě úctyhodné, že jste studoval staročeštinu a staroslověnštinu, ale čas věnovaný pro psaní Vašeho dlouhého komentáře jste mohl využít efektivněji a třeba přiložit, co jste se dozvěděl na Facebooku a co Vám není jasné. Protože frázi "rodičuov" máte na FB, ne tady! Stejně tak Vám na FB již odpověděla paní Křížová. Je to zmatečné.

Křišťálová koule se mi někam zakutálela, takže opravdu nedokážu s jistotou říct, co tam je. Vidím tam Lonykara. Nevím, jestli něco takového existuje, bylo by bývalo pomohlo, kdybyste třeba napsal, zda jste to viděl ještě někde jinde, nebo přiložil to Vaše dlouhé povídání o Lamingerech, které jste připisoval do komentářů na FB.

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2937
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod Zora » sob úno 05, 2022 11:57

Pro kolegu chmrapy.-
Nevím o nikom, kdo by chodil na naše fórum a dělal genealogii za peníze. Jsme tu dobrovolně, v našem volném čase, a pomáháme ZDARMA podle našich znalostí a možností...
Fórum řídíme proto, aby zde nenastal zmatek.

Podívejte se, kolik třeba kolegové mistr Jan a Burget přečetli záznamů...

Řekla bych, že Vy se zatím nemáte čím "prokázat".
Zcela na rovinu - vymlouváte se na svou neznalost, nechuť cokoliv přepisovat a čekáte, že to někdo udělá za Vás, přečte, přepíše , vysvětlí, Vy zanesete do poznámek a bude následovat další dotaz stejného typu.
Je to totiž snazší, než respektovat pravidla.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod zburget » ned úno 13, 2022 13:13

Tazatel se doslova vybodnul na dořešení svého dotazu a nechal tady po sobě na fóru jen binec.
Přesouvám do koše.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Rokycany 01, 1666, česky

Příspěvekod Zora » ned úno 13, 2022 13:19

Zajímavé je, že přes všechna upozornění a žádostí o doplnění, kolega nic neudělal, ale chodí pravidelně nakukovat, zda-li mu neposlal někdo odpověď. Naposledy tu byl včera.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Přesunutá témata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků