Narození němčina, 1846 Brodek u Konice

To co nikam nepatří, nebo nemá s původním tématem co dělat. Také příspěvky s množstvím narušených vazeb.

Narození němčina, 1846 Brodek u Konice

Příspěvekod lucie.eyerova » čtv bře 25, 2021 9:43

Dobrý den, moc Vás prosím o přeložení kompletního textu, ještě to opravdu nezvládám pořádně číst a toto je nad moje síly, případně prosím nějaký kontakt na někoho, kdo by to dokázal klidně za úplatu rozluštit.

Dle mě se jedna, alespoň toho jsem hledala a vypadá to na jediný zápis v matrice, o Karla Müller, syna Antona Müllera a matka Anna roz. Polách - myslim si. Děkuji moc. Zbytek textu je nad moje síly. Moc děkuji ! 8)
Je to poslední řádek.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... Firpkpqlew

Upraven předmět. Z
lucie.eyerova
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv bře 25, 2021 9:38

Re: Narození němčina, 1846 Brodek u Konice

Příspěvekod filmovymaniak » čtv bře 25, 2021 16:26

Dobrý den,
dítě se narodilo svobodné matce, otec je dopsán po sňatku s jeho matkou, najděte si svatbu, může být čitelnější

Matka, je Anna Polaková, ale jméno jejího otce, tam jaksi nevidím, může být u svatby

:arrow: svatba Antona a Anny vpravo nahoře
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00630.jp2
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Narození němčina, 1846 Brodek u Konice

Příspěvekod zburget » pát bře 26, 2021 17:23

Zdravím,
vítám na fóru!
Přemýšlím, jak vám pomoct ve smyslu naučit vás rybařit a ne vám jen dát rybu. To písmo, kterým je ten záznam napsaný, se jmenuje kurent. Velice zjednodušeně řečeno je to psací podoba švabachu. Jestli chcete pátrat ve starých rukopisech na území Moravy a Čech, nemáte jinou možnost, než se tohle písmo naučit číst. Bez něj to nejde.
Vezměte si třeba tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 a zkuste luštit s její pomocí.

Nechávám na zvážení, jak dalece chete přečíst záznam v kolonce otce, tam je to opravdu celkem hnusně namaštěné a navíc je opravdu otázka, jestli byl Antonín Müller biologickým otcem Karla. Jak už psal kolega, Karel se narodil, jako nemanželský - viz čárečka v příslušném sloupci. Co mě opravdu hodně udivuje, je datum svatby. To je 12 dní po narození Karla!!! Tohle jsem ještě neviděl.

Každopádně - ať máte něco do začátku a aspoň nějaký vzor toho písma, přečtu vám z toho křtu Karla kousek matky:
Anna Tochter des + Polak Häusler von Öhlhütten N32…

…a zkuste kousek dál sama. Napište všechno, co se vám povede přečíst nebo všechno, co si myslíte, že v tom vidíte. Co nepřečtete, nahraďte nějakými zástupnými znaky, třeba otazníky. A přepište i jen třeba fragmenty slov. My vám to tady potom doplníme a opravíme.
A pokud budete chtít otce, dáme to dohromady taky. Nejdřív bych ale doporučil nechat si přečíst ten sňatek Antonína a Anny. Dejte to ale jako nový dotaz, ať to tady zbytečně nekomplikujeme.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12608
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození němčina, 1846 Brodek u Konice

Příspěvekod zburget » ned dub 04, 2021 10:35

Tak co s tímhle? Chcete to nějak dál řešit? Leží to tady už víc, jak týden bez reakce…
Ať to můžeme nějak uzavřít a uklidit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12608
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození němčina, 1846 Brodek u Konice

Příspěvekod zburget » ned dub 11, 2021 7:52

Víc, jak 14 dní bez reakce a zájmu tazatele.
Odsouvám do koše. Pokud se tady tazatel ozve, přesunu zpět k dořešení.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12608
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Přesunutá témata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků