O, 1861, Dobšice, česky

To co nikam nepatří, nebo nemá s původním tématem co dělat. Také příspěvky s množstvím narušených vazeb.

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 27, 2020 3:37

Upozornění pro Libi

Zápis v kolonce Otec už jste jednou řešila u stejné manželské dvojice

viewtopic.php?f=41&t=50407

Je třeba reagovat na to, co Vám kolegové poradí. a zápisy porovnávat.
Z
edit
zřejmě úmyslně jste změnila rok narození, aby se zdánlivě jednalo o jiný příspěvek.
Příspěvek mažu,
a důrazně žádám, abyste dodržovala pravidla nebo se řídila radami těch, kdo Vám pomáhají.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Libi » pát bře 27, 2020 11:10

Dobrý den, paní Zoro,
jsem lektorka a nejen v této zlé době pracuji na tom, aby se moji studenti cítili příjemně, pomáhám, vysvětluji, radím... Takže se mě Váš komentář dost dotkl. Nejsem odborník na genealogii a ani se jím nestanu, ale snažím se dát dohromady rodinnou historii dle svých možností.
1. Prosila jsem někoho o doplnění celé jedné části nečitelného textu, podruhé již se vším, co jsem přečetla
2. Poprvé jsem omylem napsala N k datu, ale pak mi došlo, že dítě se narodilo už v roce 1851, nikoliv 1861
3. Podruhé jsem správně napsala O, protože PŘEDPOKLÁDÁM, že se jednalo o zápis sňatku(???) a legitimizace v roce 1861, jak jste mi někdo vysvětlil. Bohužel, když nepřečtu onen zápis, nevím přesně o co jde.
4. "Děkuji" Vám za Váš komentář o důvodech, které mi podsouváte, za smazání mé druhé prosby i za celkovou reakci. Sice mi s textem nikdo nepomohl, ale zato jste mi pokazila náladu.
LH
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Polexina » pát bře 27, 2020 11:44

Bohužel, nepokazila náladu jenom Vám. Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod zburget » pát bře 27, 2020 11:56

Libi píše:jsem lektorka a nejen v této zlé době pracuji na tom, aby se moji studenti cítili příjemně, pomáhám, vysvětluji, radím... Takže se mě Váš komentář dost dotkl.
V téhle "divné" době máme asi nervy na pochodu všichni. Prosím tedy všechny o schovívavost a klid. Váš příspěvek ale opravdu nebyl v souladu s pravidly. Nejde o změnu roku, jde o to, že je zbytečné vkládat stejné dotazy opakovaně. Pokud jste nebyla s řešením prvního doztazu spokojená, měla jste to jednoduše napsat tam. Určitě vám tady rádi pomůžeme, jen současně chceme, aby zde bylo přehledno a pořádek, Jsou zde desetitisíce příspěvků a jak se v tom jednou udělá binec, nidko to nedá dohromady. A Moredátor má bohužel tu strašně nevděčnou roli, že tady toho policajta prostě dělat musí. Od toho tady je.

Nejsem odborník na genealogii a ani se jím nestanu, ale snažím se dát dohromady rodinnou historii dle svých možností.
Drtivá většina z nás jsme na tom stejně. Profi genealogy bychom tady spočítali na prstech jedné ruky dřevorubce. Prakticky všichni máme jiné profese, genealogie je pro nás taky jen koníčkem. Zde na fóru radíme ve svém volném čase a bez jakéhokoli nároku na odměnu.

1. Prosila jsem někoho o doplnění celé jedné části nečitelného textu,
To u prvotního dotazu nebylo zcela zřejmé.
podruhé již se vším, co jsem přečetla
Doplňte prosím k původnímu dotazu - je teď v sekci "Vyřešeno", ale to nevadí, klidně to tam dotesáme k vaší spokojenosti.
2. Poprvé jsem omylem napsala N k datu, ale pak mi došlo, že dítě se narodilo už v roce 1851, nikoliv 1861
C pohodě, nic se neděje, stačí ten rok opravit u původního dotazu.
3. Podruhé jsem správně napsala O, protože PŘEDPOKLÁDÁM, že se jednalo o zápis sňatku(???) a legitimizace v roce 1861, jak jste mi někdo vysvětlil.
Ne, je to narození nemanželského syna, ke kterému je později (po svatbě matky) dopsána legitimizace. To je ten záznam v kolonce otce.
Naposledy upravil zburget dne pát bře 27, 2020 11:57, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Dika » pát bře 27, 2020 11:56

Dobrý den,
jedná se o nedorozumění, pisatelka projevila snahu a já s dovolením zápis přečtu, Zoro, prosím, nemažte to.
Jedná se o zápis v matrice narozených, kdy se k nemanželskému dítěti přihlásil jeho otec, který si jeho matku mezitím vzal za manželku.

Nemanželský otec byl s přistojící matkou dne 29. září 1861 oddán a před 2 svědky za otce zapsán býti žádal
jeho vlastní podpis jest +++ Waclaw Horáček
nemanželský syn Kateřiny Horáček dcery Matěje Horáčka obylnýho? z Báně a jeho manželky Kateřiny Miláček z Dlouhopolska
Dika
 
Příspěvky: 478
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod zburget » pát bře 27, 2020 11:59

Dika: Ideální by bylo odpověď přesunout k původnímu dotazu a tady tohle vlákno úplně kompletně zlikvidovat. Jak jsem psal, že zbytečné mít dvě vlákna k jednomu dotazu. Vše se dá opravit, upravit a doplnit u toho prvního.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 27, 2020 12:01

Abychom si rozuměly - především vy obíráte ochotné kolegy o čas.

Vložíte zápis, snad ani pravidla nečtete - nebo se jim nevěnujete.
Vložíte pár údajů z předcházejícího zápisu, nepokiusíte se nic přepsat...

Kolega Vám napíšete, co máte udělat (přepsat, co přečtete), já Vám napíšu, o co se v zápise jedná a připojím odkaz, kde najdete podrobnosti.

Vy už dále nereagujete a vložíte další dotaz na to stejné a se stejným "přepisem" jen maličko rozdílným předmětem.

Působím tady jako moderátor a snažím se, aby fórum zůstalo přehledné a co nejvíce funkční.
Vstupem na toto fórum jste se zavázala dodržovat pravidla, samozřejmě to neděláte - např. viz pravidlo
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu.

Zda jste napsala datum omylem nebo schválně, to opravdu netuším... Myslet si mohu co chci, zda se jedná o matriku narozených nebo oddaných, byste měla poznat podle knihy nebo záhlaví listu, stejně tak rok.

Dodržujte pravidla, především se snažte číst (učit se číst) kurent, třeba čtete i jiné příspěvky, porovnávejte zapsané a přepsané s opravami.
Pokud potřebujete převodní tabulku kurent - latinka, najdete ji ve starších příspěvcích, nebo si o ni napište, rádi vyhovíme.
Do vyhledavače ale stačí zadat slovo

tabulka

Uvědomte si, že tady nejste jako lektorka, ale jako každý z nás - tedy řadový člen, podle toho prosím volte i vyjadřování ve Vašich příspěvcích.
On totiž skoro každý, kdo je upozorněn na nedodržování pravidel, má nějaké vysvětlující důvody.

Snažte se, je to ve Vašem zájmu, aneb - nikdo Vás přece nenutí být na tomto fóru dokonce i stát se genealogem je jen Vaše rozhodnutí.
Pomůžeme, vysvětlíme, objasníme, někdy i dohledáme, přečteme, přeložíme... ale je tehdy, když jsou dodržena pravidla.

Prosím, další komunikaci na téma porušování pravidel z Vaší strany považuji za zbytečnou a zdržující.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 27, 2020 12:12

Dika píše:Dobrý den,
jedná se o nedorozumění, pisatelka projevila snahu a já s dovolením zápis přečtu, Zoro, prosím, nemažte to.
Jedná se o zápis v matrice narozených, kdy se k nemanželskému dítěti přihlásil jeho otec, který si jeho matku mezitím vzal za manželku.

Nemanželský otec byl s přistojící matkou dne 29. září 1861 oddán a před 2 svědky za otce zapsán býti žádal
jeho vlastní podpis jest +++ Waclaw Horáček
nemanželský syn Kateřiny Horáček dcery Matěje Horáčka obylnýho? z Báně a jeho manželky Kateřiny Miláček z Dlouhopolska


obytnýho - ve smyslu podnájemník

Chápu Vaši nezbytnou potřebu pomoci, ale na co tedy máme pravidla?
Je složité, aby si kolegyně doplnila a ujasnila, co vlastně chce a napsala to do prvního příspěvku?
Nebo se písemně zeptala, co dělá nesprávně?
Je jednodušší upozornit ji na nevhodné chování a pak mít všechno v pořádku, než neustále dokola opravovat konkretní kolegy. ......Co jednou projde, určitě projde i podruhé

A zase následuje dohadování, co kdo napsal, nepsal, myslel, nemyslel...
Když mohou pravidla dodržovat a (správně pochopit) ostatní, tak snad kolegyně není výjimka.
Pracovala jsem v jaderné energetice a neexistovalo a určitě neexistuje, že by někdo byť jen z části nedodržel zadaná pravidla, to když jsme u těch zaměstnání. :D :D
Kolega Burget mě upozornil, že se jedná o dva stejné příspěvky a jeho osobní komentář nebudu ze slušnosti zmiňovat.
Já pokárám a další podávají pomocnou ruku?
Moderátor tu není za toho zlého ...

Respektujte rozhodnutí moderátora. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Dika » pát bře 27, 2020 12:16

z burget: napsala jsem to na původní téma
Dika
 
Příspěvky: 478
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod zburget » pát bře 27, 2020 12:21

Dika píše:napsala jsem to na původní téma
Super, tak je to úplně nejsprávněj.
A teď by bylo úplně super, kdyby tohle celé vlákno zmizelo :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 27, 2020 12:27

Nechám to tu, aby si kolegyně mohla připomenout, co udělala nesprávně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Libi » pát bře 27, 2020 12:57

Velice děkuji Dika za doplnění textu, o který mi šlo. Pro laika je matoucí, jak zadávat předmět dotazu, sice je to matrika narozených, rok 1851, ale zápis, který jsem potřebovala vyluštit, se týkal sňatku a legitimizace v roce1861. Jak mám vědět, jestli to je N nebo O?
Po mém vysvětlení mi poznámka paní Zory, že neví, jestli jsem to úmyslně nezadala jinak, přijde urážlivá. Stačilo napsat "vzájemně jsme se nepochopily, dotaz vracím do fóra". Jak proboha reaguje, když v životě opravdu o něco jde?
Přeji všem klidný jarní den a hezký víkend.
LH
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: O, 1861, Dobšice, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 27, 2020 13:15

Tady reaguji jako moderátor fóra, respektujte to, mé soukromí sem opravdu nepatří, stejně jako třeba Vaše povolání či Vaše chování vůči studentům. Chovejte se podle pravidel a vše bude v pořádku.

Chyba byla prvotně u Vás, původní zápis jste neupřesnila, označila jako vyřešený a duplikovala jste jej znovu, s jiným předmětem. (Proč, to jsem asi opravdu neměla soudit, vycházela jsem z podobných zkušeností).
Dokonce jsem na Vaše chování byla upozorněna kolegou Burgetem a jako moderátor jsem povinna reagovat.


Jistě jste viděla onen červený vykřičník u předmětu Vaše dotazu - upozornění pro moderátora, že něco není v pořádku.

Pokud si nejste jista, zda do předmětu uvést N nebo O, stačí se, opakuji, podívat na název matriční knihy, případně na záhlaví listu, zcela jistě ale rozeznáte zápis o uzavření manželství, nebo o narození dítěte.

Vaše vysvětlivky beru jako velmi účelové, jste tu přes dva roky, přesně od května 2017. Pokud si opravdu nejste něčím jista, jednak se můžete zeptat pod textem příspěvku, nebo si znovu přečíst pravidla.

např.
Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy.
Jsem si jista, že s Vašimi inzerovanými pedagogickými schopnosti postupně pochopíte, jak se zde chovat.
Téma uzamčeno, přesunuto. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Přesunutá témata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků