N 1858 Litice - němčina

To co nikam nepatří, nebo nemá s původním tématem co dělat. Také příspěvky s množstvím narušených vazeb.

N 1858 Litice - němčina

Příspěvekod VitekV » pát led 20, 2023 14:33

Prosím o doplnění záznamu o narození Anny (prostřední zápis)
https://matriky.online/zamrsk/111-03308/49/#zoom=0.848&x=0.499&y=0.445

dne 5. října narozena Anna
otec: Josef Štefek, katolík, xxxxxxxxxxxxx z LItic č. 30, xxxxxxxxxx sny po + Johanu Štefek(Janu Štefkovi) xxxxxxxxxxx z Litic č. 35 xxxxxxxxxxxxxxxxx Františka xxxxxxxxxxxxxxx Josef Luc xxxxxxxxxxxxxx z LItic č. 33.
Matka: Františka, katolička , XXXXXXXXXXXXXX po +Anton Hajer (Antonínu Hajerovi) , familiantu? z XXXXXXXXXX č. 152 a Anny XXXXXXXXXXX po +Josef? Smutný, familiant? z XXXXXX č. 21

Moc děkuji.
VitekV
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát kvě 19, 2017 20:13
Oblast pátrání: okresy Chrudim, Pardubice; obce: Mistrovice, Jesenčany, Slatiňany, Horka.

Re: N 1858 Litice - němčina

Příspěvekod Zora » pát led 20, 2023 15:31

KOlego,

přepisujte v originálním jazyce, a snažte se mnohem více.
Jste tu od r. 2017, něco jste již určitě přečetl, Tohle na mě dělá dojem, že čekáte, že Vám to někdo podá na stříbrném podnose, sám jste nepřečetl, resp. nepřepsal nic.
Příjmení znáte z předchozího zápisu.

Překlad vkládejte až za přepsaný text.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1858 Litice - němčina

Příspěvekod VitekV » pát led 20, 2023 16:33

Děkuji Vám za povzbuzující odpověď. Jistě mne znáte natolik, abyste mě mohla soudit, klobouk dolů před Vašimi schopnostmi - tedy těmi genealogickými, jinak by Vám neškodilo občas zajít mezi lidi. Já se možná někdy ten zápis naučím přečíst, Vy mějte hezký víkend.
VitekV
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát kvě 19, 2017 20:13
Oblast pátrání: okresy Chrudim, Pardubice; obce: Mistrovice, Jesenčany, Slatiňany, Horka.

Re: N 1858 Litice - němčina

Příspěvekod Zora » pát led 20, 2023 16:42

Tak se snažte, sedět a nic nedělat je zbytečné. V pravidlech máme:

vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete (v originálním jazyce dokumentu), i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě.

Vy něco i přečtete, ale nenamáháte se to psát v orig. jazyce, raději to přeložíte do dnešní češtiny.

Mezi lidmi jsem pořád, můžu Vám jmenovat alespoň deset kolegů, kteří se tady vlastní pílí naučili číst naprosto perfektně, někteří i za měsíc, dva. A věřte, že jsou hodně lépší než já, nesrovnatelně. Máme tady i několik "nezletilců", pardon, kluky, kteří čtou jak z partesu nebo k tomu spějí...

Pokud nemáte nějaký hendikep, pak nevidím důvod, proč by zrovna Vám čtení a přepis neměly jít.
Zápis kolegové opraví, doplní, hlavy netrháme, nevysmíváme se a Vy budete mít navíc radost, co se Vám podařilo.

Z

edit
¨Tohle Vám psal kolega v roce 2020

Napište sem, co přečtete, nepopisujte, co by v záznamu mělo být. Pokud jste ze záznamu opradu vyluštil, co píšete, pak jste musel vyluštit i místa, odkud snoubenci pocházejí, protože je to rozhodně líp čitelné, než např. to jméno Josef.
To, že po vás chceme přepis nepovažujte za buzeraci, ale my tak vidíme, co se vám nedaří a můžeme vám s tím líp pomoct. Nehledě na to, že takhle bych vám to musel přepsat komplet, kdežto když napíšete, co přečtete (tedy přesně to, co tam vidíte), tak jen opravuju a doplňuju.

Tak se fakt snažte mnohem víc.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1858 Litice - němčina

Příspěvekod zburget » pát led 20, 2023 19:36

VitekV: Kdybyste se tady naprosto zbytečně nedohadoval a udělal to, co je zaprvé v pravidlech a zadruhé vám to napsal moderátor fóra, už byste zde měl odpověď. Na dotaz tak, jak je zde položený vám s největší pravděpodobností nikdo neodpoví. Nikdo to sice nemá zakázáno, pokud vám zde dá odpověď, nehrozí mu za to žádný postih, ale troufám si tvrdit, že to orpavdu nidko neudělá. Obzvlášť po té poslední reakci, kterou jste zde napsal…

Nikdo po vás nechce, abyste ten záznam přečetl celý (Tedy mezi námi - tohle je napsáno prvotřídním písankovým krasopisem a je to čitelné absolutně bez problému, tohle prostě musíte umět číst přes zapatlané brýle o půlnoci v zrcadle.), ale chce se po vás, abyste sem přepsal VŠE, co se vám povede přečíst. Klidně i torza slov. Tedy hlavně - tak, jak je to zapsáno.

Jestli to orpavdu nemůžete přečíst = absolutně neznáte kurent, řekněte mi, co budete dělat, co budete dělat, až budou kousek dál v historii i jména napsaná kurentem? Vždyť pak ani nenajdete záznam, který budete hledat? Co budete dělat, až bude záznam nahrabaný a bude opravdu mizreně čitelný? Kurent se prostě naučit číst musíte! tedy pokud chcete dělat genealogii. Jestli se ho učite nechcete, tak to raděj rovnou zabalte a dejte si rodokmen udělat nějakému profíkovi. A tohle píšu jako opravdu dobře (a v dobrém) míněnou radu.

Každopádně - jestli to s genealogií myslíte aspoň trošičku vážně, vezměte si tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 a luštěte s její pomocí. Ten text je opravdu tak krasopisně, že není možné, abyste z něj většinu nerozluštil. A věřte, že budu mezi prvními, kdo vám dočte ten zybtek, který se vám nepovede. A když pak něčemu nebudete rozumět nebo některé mnou přečtené písmeno nebudete moct najít, tak vám ho i v tom skenu vyznačím.

Teď jste ale na tahu vy. A nebo můžete zkusit čeka, jestli bude někdo ochoten vám odpovědět. Jak jsem psal, moc šancí tomu nedávám.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1858 Litice - němčina

Příspěvekod ozana » ned led 22, 2023 21:52

Já pod tím odkazem nic nevidím (jen bílá plocha)...
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: N 1858 Litice - němčina

Příspěvekod Mistr Jan » ned led 22, 2023 22:16

ozana píše:Já pod tím odkazem nic nevidím (jen bílá plocha)...

Obrázek
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N 1858 Litice - němčina

Příspěvekod zburget » ned led 29, 2023 11:01

Týden bez doplnění podle rady moderátora, a vůbec bez jakékoli reakce tazatele.
Odsouvám do koše.

Pokud se tady tazatel ozve, rád přesunu zpět do čtení k dořešení.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Přesunutá témata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků