VYŘEŠNO_DÍK N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

To co nikam nepatří, nebo nemá s původním tématem co dělat. Také příspěvky s množstvím narušených vazeb.

VYŘEŠNO_DÍK N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod verkator » ned srp 19, 2018 19:24

Dobrý odpoledne,

poprosil bych o pomoc s překladem záznamu narození Antonína Veverky 20. 7. 1868 na tomto odkazu v pravo dole:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=235

D: 20. Juli. (z r. 1868); Gerard Tuner coop; Vystoupil z církve řádu kat. a přistoupil k cirkvi. československé ... Brno... 27. 9. 1934 č. 3/389.III/5.
B: Říčky 13; Anton; hynb win obun (co to znamená asi jsem to špatně přeložil);
O: Anton asi Nemanzelský Janureš in Ricsk (asi Řičky), syn ? Kateřiny. tochter (dcery) Johann Wewerky in Domassov a Mutter (matky) asi Alžběty Dxapal;
M: Nepomucena Jelínek, asi tochter (dcera). Anny geborun Jakub Jelínek ? ? in Zhoř(asi v Zhoři) and mutter NN.
S: Trnka Josef 1/4 láník in Domashov, Josefa ? ? ?.

Předem děkuju za pomoc.
Naposledy upravil verkator dne pát srp 31, 2018 13:19, celkově upraveno 1
verkator
 
Příspěvky: 382
Registrován: ned črc 15, 2018 10:41
Oblast pátrání: Rosice, Rudka, Ostrovačice, Šardice, Vlkov, Lukov, Gemelčička (Rum), Orava (Slovensko).

Re: N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod Zora » ned srp 19, 2018 19:29

hynb win obun (co to znamená asi jsem to špatně přeložil)
to už vám několikrát četli a překládali kolegové u starších příspěvků, zalistujte
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod zburget » ned srp 19, 2018 20:57

Zdravím,
poprosil bych nezaměňovat slova "přečíst" a "přeložit"
A ideální je, abyste sem psal přesně to, co přečtete, nesnažte se to rovnou překládat. Snadněj se budou opravovat chyby v přepisu a i vy si pak budete moct srovnat, co jste přečetl špatně.

D: 20. Juli. (z r. 1868); Gerard Teiner coop(erator) - stačí se podívat na stránce výše, kde je jméno tohohle kněze víckrát a i hezky čitelné.
Vystoupil z církve Řím.(sko) kat.(olické) a přistoupil k cirkvi československé ??? okr. úř. Brno... 27. 9. 1934 č. 3/389.III/5. (S tímhle přípisem bych si ale hlavu nelámal - pokud ho chcete mít přepsaný taky, tak si budete msuet napsat na archiv, aby vám to buď přečetli nebo poslali lepší sken. Nechápu, proč u skenů zvyšovali kontrast tak, že jsou některé části nečitelné.)

B: Říčky 13; Anton; heb.(amme) wie oben (teď už stačí použít překladač googlu)
O: Anton Wewerka Inmann in Ricek (jste v Říčkách, takže bych primárně hledal název vlastní vesnice), Sohn der Katharina Tochter des Johann Wewerka 1/4(láník) in Domassow und der Mutter Elisabetha Drapal;
M: Nepomuzena Jelínek, Tochter der Anna geborne Jakob Jelinek Inwohner in Zhoř und der Mutter NN. kann nicht ?ragt (tohle musí němčinář) werde
S: Trnka Jozef 1/4(láník) in Domashow, Jozefa dessen Eheweib katholis(c)h

Vezměte si nějakou tebulku s kurentem a v přepsaném textu si nejděte všechna písmenka - pro příště už budete vědět, jak vypadají
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod verkator » pon srp 20, 2018 20:57

dík za rady

rád bych se zeptal ještě na překlad slova Nepomucená - myslí se tím nepokřtěná nebo nemanželská?
verkator
 
Příspěvky: 382
Registrován: ned črc 15, 2018 10:41
Oblast pátrání: Rosice, Rudka, Ostrovačice, Šardice, Vlkov, Lukov, Gemelčička (Rum), Orava (Slovensko).

Re: N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod Zora » pon srp 20, 2018 21:33

kveverka píše:dík za rady

rád bych se zeptal ještě na překlad slova Nepomucená - myslí se tím nepokřtěná nebo nemanželská?


Zkuste slovo zadat do zdejšího vyhledavače - tlačítko "HLEDAT"

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod Rebeca » úte srp 21, 2018 10:01

kveverka píše:dík za rady

rád bych se zeptal ještě na překlad slova Nepomucená - myslí se tím nepokřtěná nebo nemanželská?



sakra chlape, čtete vůbec, co vám kdo přečte/vyloží? Nepomucenu jsem vysvětlovala už v jiném vašem dotazu. Pokud nebudete číst odpovědi na své otázky, tak na ně minimálně já přestanu odpovídat...je to totiž dost únavné stále odpovídat na ty samé dotazy (a pokud je pokládá stále stejný člověk a pak si ani nečte odpovědi.....hrůza)
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod Zora » úte srp 21, 2018 10:15

Rebeca píše:
kveverka píše:dík za rady

rád bych se zeptal ještě na překlad slova Nepomucená - myslí se tím nepokřtěná nebo nemanželská?



sakra chlape, čtete vůbec, co vám kdo přečte/vyloží? Nepomucenu jsem vysvětlovala už v jiném vašem dotazu. Pokud nebudete číst odpovědi na své otázky, tak na ně minimálně já přestanu odpovídat...je to totiž dost únavné stále odpovídat na ty samé dotazy (a pokud je pokládá stále stejný člověk a pak si ani nečte odpovědi.....hrůza)


Naprostý souhlas, tazatel chce mít ucelenou odpověď včetně čísla farní přihrádky a dostat to na stříbrném podnose. Pomáhat? Já ani náhodou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod verkator » pát srp 31, 2018 13:16

Promiňte za ten hloupý dotaz dle vašeho mínění, samozřejmě jsem Vaše odpovědi četl a pamatuju si je ještě docela dobře. Ale asi dva zdroje, s kterými jsem se bavil, tak mě tvrdili, něco jiného. Tak jsem se chtěl jen ujistit, ale tady to nemá pochopení, tady se hned dělá s lidí …...
Ale jako vždy se tu setkávám s arogantními lidmi, kteří mají asi nápis na zádech „Můžu vám pomoci“ a jen co třeba pomůžou, tak v zápětí se svými výroky vysmívají a uráží.

Přitom stačilo napsat, jak jste napsala
Zkuste slovo zadat ……
hledejte ve …..
a Já bych Vám za to poděkoval. Ale vy mě vzápětí začnete svými výroky napadat.

Tak dík, Asi jsem někomu trnem v oku.
A mimochodem se snažím mít taky nějaké ucelené překlady, ale to Vám vadí taky. Ale to se tu snaží taky spousta jiných lidí, které asi taky napadáte, jak je u vás skvělých asi zřejmé.
Jinak veliké dík.
verkator
 
Příspěvky: 382
Registrován: ned črc 15, 2018 10:41
Oblast pátrání: Rosice, Rudka, Ostrovačice, Šardice, Vlkov, Lukov, Gemelčička (Rum), Orava (Slovensko).

Re: VYŘEŠNO_DÍK N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčino

Příspěvekod zburget » pát srp 31, 2018 13:37

Tak teď nevím, jestli jsem jako dostal vynadáno i já nebo se mi to vyhlo... :?

Pokud vadila rada, abyste se něco nesnažil překládat, bylo to proto, abychom se snadněj domluvili, co přečtete a co ne. To mělo být proto, abyste se naučil číst kurent. Pokud sem někdo hodí překlad, tak mu to taky dopřekládáme. A přitom předpokládáme, že kurent číst umí, jen nedal nějaké slovo.

Když jste na začátku řekl, že kurent číst neumíte, tak byly moje rady směřovány tak, abyste se to co nejsnadněj naučil.

Nicméně - četl jsem si teď ještě celý svůj příspěvek ještě jednou. Nevím, jak ještě jinak bych ho mohl napsat, aby z toho bylo jasné, že to byla dobře míněná rada. Pokud vám i můj styl odpovědi vadil, asi se budu muset přidat na stranu tech "skvělých"...

...ó, jak mi to teď zalichotilo :D
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčinou

Příspěvekod Zora » pát srp 31, 2018 13:59

kveverka píše:Promiňte za ten hloupý dotaz dle vašeho mínění, samozřejmě jsem Vaše odpovědi četl a pamatuju si je ještě docela dobře. Ale asi dva zdroje, s kterými jsem se bavil, tak mě tvrdili, něco jiného. Tak jsem se chtěl jen ujistit, ale tady to nemá pochopení, tady se hned dělá s lidí …...
Ale jako vždy se tu setkávám s arogantními lidmi, kteří mají asi nápis na zádech „Můžu vám pomoci“ a jen co třeba pomůžou, tak v zápětí se svými výroky vysmívají a uráží.

Přitom stačilo napsat, jak jste napsala
Zkuste slovo zadat ……
hledejte ve …..
a Já bych Vám za to poděkoval. Ale vy mě vzápětí začnete svými výroky napadat.

Tak dík, Asi jsem někomu trnem v oku.
A mimochodem se snažím mít taky nějaké ucelené překlady, ale to Vám vadí taky. Ale to se tu snaží taky spousta jiných lidí, které asi taky napadáte, jak je u vás skvělých asi zřejmé.
Jinak veliké dík.



Mně vadí váš přístup, zpochybňování rad, a taky ironie. Chcete mít ucelené překlady, Ok, sám proto neuděláte nic, máte pocit, že Vám ubližuji...nikdo Vám neporadí, ....

Vyhledal jste si vyhledavačem slovo Nepomucena?
Nevyhledal, jinak byste se nad problém usmál a neřešil,kdo řekl, proč řekl a jak to myslel. Kolegyně Vám to vysvětlí a VBy to ani nevíte...

Místo psaní těchto zpráv si vezměte raději převodní tabulky pro kurent a snažte se nastudovat tvary písma. Šetřte časem. Možná by Vám pomohlo pročítat ty nejmladší matriky psané česky latinkou, kde zjistíte strukturu zápisu, poučíte se o mnoha slovech, některá si najdete samostatně na netu, jiná určitě najdete tady na fóru (tlačítko "vyhledat").

Upozorňuji, že na FB jsou skupiny genealogů, které nevyžadují Vaše čtení a Váš text Vám přečtou. Třeba by to bylo pro Vás řešením.
Z
edit nakonec, nechejme slov a přesvědčte nás o opaku, že se snažíte o přečtení,že vnímáte, co Vám kdo napsal, poradil, že si zápisy dotáhnete do konce sám v těch částech, které nejsou pro genealogická pátrání přímo potřebná. Budu první, kdo Vám pak znovu podá pomocnou ruku a dotáhnu rodokmen Vašich předků do počátku matrik. Říčky znám poměrně dobře a okolí také.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠNO_DÍK N, 1868, Říčky, čeština/asi latina s němčino

Příspěvekod zedir » pát srp 31, 2018 19:31

Už jsem tu kdysi psal, že nejde jen o to, že někdo jedná v rozporu s pravidly nebo se nesnaží apod., ale jde především o jeho reakci na upozornění, že se tak chová. Opravdu si myslíte, že bez důvodu jste "trnem v oku" Zoře, mně, rebece, Rebece a zburgetovi? Jestli přece jen nebude chyba ve vás, když se zbytečně ptáte na to, na co vám tu už odpovídali. Jaké zdroje vám tvrdily něco jiného - že Nepomucena znamená nemanželská nebo nějak podobně? Že když je to jednou obyčejné křestní jméno, podruhé to znamená (ne)legitimní stav? To jsou přece hlouposti. Zbytečně ubíráte čas ostatním, pak se nedivte rozhořčeným přístupům k takovým dotazům.

Čím si ale opravdu dáváte vlastní gól, díky kterému se spousta lidí jednoduše rozhodne, že vám vůbec nebude pomáhat, je obvinění z arogance. Je "s podivem", že taková obvinění téměř vždy přichází od nováčka, který zrovna přišel na fórum a zjistí - proboha! - že se tu po něm vyžadují nějaká pravidla. Příšerné přistání do reality. Jenže s těmi pravidly souhlasíte už svojí registrací, takže jestli se sem někdo registruje a má pak problém s tím, že mu ostatní vyčítají jejich porušování, tak arogantní je ten daný člověk (zde vy), protože čeká, že všechno a všichni se budou podřizovat jemu, ne naopak. A je tím více arogantní, čím více z arogance ještě obviňuje ostatní. To je ten rozdíl mezi porušením pravidel a reakcí na upozornění, že byla porušena. Kdybyste se snažil ve svých dotazech od samého počátku, žádná zdvojená Nepomucena tu nebude nikoho zajímat, to už je jen ta pověstná kapka, kterou pohár přeteče. Když už jste začal své dotazy laxně a zbytečně se ptal dvakrát na totéž, tak jste alespoň už nemusel psát ten dnešní příspěvek, který jen dokazuje, že máte problém, když vás někdo na něco upozorňuje, nemohl jste to prostě přejít a příště zahájit s čistým štítem a všem nám vytřít zrak a dokázat, že se ve vás mýlíme. Fajn, potom se ale neregistrujte někam, kde k takovým situacím může docházet, protože po vás budou něco chtít.

Nemáte ani sebemenší představu o tom, kolik absolutně nezištné snahy si tu lidé navzájem věnovali, pokud si to ovšem ti lidé zasloužili. Obviňovat tak, že se tu jako vždy setkáváte s arogantními lidmi - kteří vám věnují svůj volný čas - je naprosto přes čáru a svědčí o vaší totální ignoraci a neznalosti, jak to na fóru funguje a tento handicap se snažíte "kompenzovat" výmysly a výkřiky do tmy o tom, že se vám někdo vysmívá nebo že vás někdo uráží. Jestli jste si nevšiml, radili jsme vám, jak se v počátcích pohybovat, přáli vám hodně štěstí, četli vám bez vaší snahy. Nemluvte obecně a ukažte mi naprosto jasně a konkrétně, kde vás někdo uráží a zprávu mi nahlaste, ať se můžeme podívat. To, že je dnes v módě neustále volat "Pomoc, všichni mi ubližují!" (a čekat zadarmo nějaké úlevy), opravdu neznamená, že to tak ve skutečnosti je, tady to musíte doložit.

To, že se tu "jako vždy" setkáváte s arogantními lidmi, implikuje rovněž to, že tu ti arogantní lidé byli už ve vašich minulých dotazech a opravdu jsem ztrácel ten čas, že jsem je všechny prolétnul, abych mohl s klidným svědomím prohlásit, že lžete. Naopak, všichni ti, kdo vám pomáhali, byli nadmíru tolerantní a ohleduplní, takže po tomto všem k tomu, abyste ještě prohlásil, že se tu jako vždy setkáváte s arogantními lidmi, chce neskutečnou dávku drzosti a vaší arogance. Opět platí - doložte tu aroganci proti vám a přestaňte opakovat nějaké pochycené "záchranné" bezobsažné fráze.

A pokud se nepřestanete cítit ublíženě, že se proti vám všichni spikli, jsou arogantní a nepřestanete bez důkazů volat, že vás někdo uráží, odkážu vás s potěšením na onen zmiňovaný FB, to by pro vás mohlo být to pravé ořechové, protože jestli budete o lidech zde prohlašovat, že jsou arogantní a zároveň po nich budete chtít pomoc, tak vám tu pšenka opravdu nepokvete, to vám garantuji.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59


Zpět na Přesunutá témata

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník