Software pro mac

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

Software pro mac

Příspěvekod Tomas_ » pát bře 15, 2013 8:18

Chtěl bych se podělit o vae zkušenosti se softwarem, který běží na macu, já začal používat Gramps, ale nepřijde mi moc dobrý co se týká možných výstupů - grafické podoby apod. Máte někdo zkušenost s něčím lepším, co poběží na MAc OS X?

Předem díky.

Tomáš
Tomas_
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned úno 03, 2013 13:54

Re: Software pro mac

Příspěvekod Gondo » čtv kvě 30, 2013 15:26

Mohu vřele doporučit program MacFamilyTree od německé společnosti Synium (http://www.syniumsoftware.com/macfamilytree/). Na Mac neexistuje lepší genealogický program. Na druhou stranu - za tuto kvalitu se platí. Tento týden vydali novou verzi 7 a do konce července se prodává za 50 % běžné ceny, takže je šance na výrazné ušetření.
Z programu jsou opravdu skvělé výstupy, kreslí stromy a grafy v mnoha pohledech. Vše se dá prohlédnout na jejich webu, tam je také ke stažení demo verze. Ta nemá možnost ukládání ani tisku, ale zase je v ní ukázková databáze rodiny Kennedyů, takže si člověk může udělat jasnou představu o funkcích programu.
Program má přímé propojení do databáze mormonů FamilySearch.org a je kompletně v češtině.
Odkaz pro nákup v AppStore je https://itunes.apple.com/cz/app/macfamilytree-7/id572280828?mt=12
Lán, Papírník, Scheib, Fraindl
Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)
Uživatelský avatar
Gondo
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř dub 18, 2012 9:21
Oblast pátrání: Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)

Re: Software pro mac

Příspěvekod Gondo » čtv kvě 30, 2013 15:37

Ještě jsem si vzpomněl na web http://www.macgenealogy.org kde se dají najít odkazy na další SW.
Lán, Papírník, Scheib, Fraindl
Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)
Uživatelský avatar
Gondo
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř dub 18, 2012 9:21
Oblast pátrání: Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)

Re: Software pro mac

Příspěvekod radimjv » pon srp 26, 2013 20:24

Překvapivě, pro Maca není nabídka genealogických aplikací tak bohatá jako pro Windows. Vzhledem k tomu, že jsem sám poměrně dlouho hledal (a tápal), chci se podělit se svou zkušeností...
Vyzkoušel jsem 3 programy, zůstal u jendoho z nich, ale úplně spokojený nejsem.

Zkoušel jsem Reunion, ale ten jsem po chvilce zkoušení zavrhl kvůli nedostatečnosti nabízených funkcí. Cena rozhodně neodpovídá kvalitě... (ale zkoušel jsem jenom volnou zkušební verzi)
Dále jsem zkoušel Heredis (http://www.heredis.com/en/heredis-mac/), ten není úplně špatný, ale nevyhovoval mi subjektivně systémem členění oken a zobrazení. Ale věřím, že leckomu může velmi dobře vyhovovat...

Nakonec jsem ale zůstal u MacFamilyTree (http://www.syniumsoftware.com/macfamilytree/). Ačkoli mi vyhovuje nejvíce, neboť má excelentní rozhraní, dobře se vkládají i editují data, má poměrně bohaté spektrum zobrazení dat, které jsou graficky fantastické (žádný program běžící na Windows nic podobného nenabízí, v grafice je zcela bezkonkurenční a i windowsovské Legacy Charting nemohou konkurovat...).
Přesto má program své nedostatky, jako největší považuji absenci "ID" čísel, na které jsme si zvykl v Legacy. Mám v databázi přes 13 tis. osob a tudíž těch se zcela shodným jménem je hodně a bez označení je seznam osob nepřehledný... V MacFamilyTree se teprve učím, jak se v mých datech orientovat... Rovněž mi vadí absence podpory pro vkládání genetických dat...
Když bych to měl shrnout a zhodnotit, tak aby to někomu pomohlo v rozhodování, pak hlavní klady a zápory jsou:
+ velmi intuitivní, jednoduché ovládání
+ excelentní grafické rozhraní
+ kompletně lokalizováno do českého jazyka, překlad (překvapivě) velmi dobrý! (nalezl jsem jen pár nepodstatných chybek)
+ vysoce nadprůměrné grafické výstupy (vývody, rozrody, statistiky, ...). Mají svůj vlastní typ zobrazení, 3D. Je to sice jen hračička, ale brzo zjistíte, že je to poměrně návykové ;)
+ příznívá cena (koupil jsem za 29 USD)
+ poměrně rozsáhlý výběr typu dat, který lze u osob vkládat. Ale pokud není o daný typ zájem, dají se okna selektivně vypnout. Navíc, aplikace příliš neotravuje "mormonskými kolonkami" ;)
- systém nepracuje s automatickým přidělováním číselných ID k osobám. Orientace ve velkých datových souborech není proto úplně snadná.
- žádná podpora genetických dat (Y-STR, mtDNA). Lze vkládat jen do poznámky, což je v dnešní době anachronismus...
- relativně omezené publikační centrum. Program nabízí 15 různých výkazů, což je možná více, než leckterý program na Windows, ale poté, co jsem na windowsech používal Legacy Family Tree, tak mi to přijde poměrně nedostatečné...

Myslím, že pro genealoga s malým datovým souborem (do ca. 2 tis. osob) může být tento program ideální volbou :). Já jsme docela spokojený i s velkou databází, ale ideální program to pro ni není...
radimjv
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 26, 2013 19:45
Bydliště: Olomouc

Re: Software pro mac

Příspěvekod JuliusM » pát led 31, 2014 8:30

Dobry den,

Vim ze to stary tema, ale mam odkaz do jine program pro mac (zdarma, bohuzel ne cesky):

http://familienbande-genealogie.de/en/download.html

z pozdravem
JuliusM
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř led 23, 2013 21:10
Bydliště: Perleberg

Re: Software pro mac

Příspěvekod ozana » pon lis 10, 2014 13:35

MyHeritage připravuje verzi pro Mac.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Software pro mac

Příspěvekod Johannes » pon srp 17, 2015 19:52

Němci se do toho opřeli a právě vydaná nová verze MacFamilyTree vypadá opět o krok blíže k profesionálnímu genealogickému software.
http://www.syniumsoftware.com/macfamilytree

V aktuální akci za 25 USD.
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Software pro mac

Příspěvekod Gondo » sob dub 23, 2016 14:03

MacFamilyTree je ve verzi 8
Německá firma Synium vydala předevčírem osmou verzi svého fantastického genealogického programu MacFamilyTree, a to jak verzi pro Mac, tak pro iOS.
Zároveň je na oba produkty sleva 50 %, která platí do 17. 7. 2016, a to jak pro upgrade, tak pro nové zákazníky. Mac verze je tedy za 30 USD a iOS verze za 10 USD. Používám obě verze už dlouho a můžu vřele doporučit, pracuje se s tím opravdu skvěle.

Verze 8 aktuálně není v češtině (předchozí verze jsou), ale na Twitteru uvedli, že čeština jsou spolu s norštinou jazyky, na kterých právě pracují a brzy se objeví ve formě bezplatné aktualizace.

http://www.syniumsoftware.com/macfamilytree

http://www.syniumsoftware.com/mobilefamilytree
Lán, Papírník, Scheib, Fraindl
Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)
Uživatelský avatar
Gondo
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř dub 18, 2012 9:21
Oblast pátrání: Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)

Re: Software pro mac

Příspěvekod Johannes » sob dub 23, 2016 18:57

Se zakoupením nové verze bych nespěchal. Synium provedli redesign GUI a, dle mého názoru, není vůbec povedený. Strom se stal opuchlým a zobrazuje výrazně méně nodů než ten ve verzi 7.

A ani se nenamáhali opravit spoustu letitých bugů jako je např. ukládání GPS jako 3x integer, tj. zahodí fragmenty sekundové hodnoty a posunou souřadnice o stovky metrů...

Není to moc povedený update a doufám, že na tom budou makat. :-(
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Software pro mac

Příspěvekod Gondo » sob dub 23, 2016 20:06

S těmi souřadnicemi je to opravdu nepříjemná chyba.
Ale nevím co myslíte s tím stromem? Kde je tam problém? Novou verzi ještě nemám, tak se nemohu podívat.
Lán, Papírník, Scheib, Fraindl
Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)
Uživatelský avatar
Gondo
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř dub 18, 2012 9:21
Oblast pátrání: Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)

Re: Software pro mac

Příspěvekod Johannes » sob dub 23, 2016 23:21

Takhle vypadá jejich nový strom

http://imgur.com/jdR1csc

Obrázek
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Software pro mac

Příspěvekod Gondo » ned dub 24, 2016 11:16

To s tím stromem je v podstatě velmi subjektivní záležitost. Každému asi bude vyhovovat něco jiného. Mně se to nové zobrazení líbí hodně a připadá mi přehledné.
Novou verzi bych stejně časem koupil a pokud to budu odkládat, tak zaplatím dvojnásobek.
Lán, Papírník, Scheib, Fraindl
Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)
Uživatelský avatar
Gondo
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř dub 18, 2012 9:21
Oblast pátrání: Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)

Re: Software pro mac

Příspěvekod Johannes » pon dub 25, 2016 9:44

Ano, vypadá hezky, ale když s ním člověk pracuje, tak záhy narazí na následující:
- výrazně méně nodů na obrazovce. To byla vždy velká výhoda MFT.

- Zatímco nod s focusem je obrovský, tak už jeho sourozenci jsou miniaturní a nedají se přečíst ani jejich jména bez najetí myší. A velikost textu se nedá nastavit.

- Generace rodičů jsou posunuté do strany díky podivnému algoritmu sortování stromu.

- Nevím, čím to renderují, ale je to pomalé na pohyb ve stromu. A to jsem vypnul animace.
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Software pro mac

Příspěvekod elese » úte kvě 17, 2016 13:52

Dobrý den, po přechodu na MAC jsem byl nucený přejít i na jiný SW pro tvorbu rodokmenů.
Po prostudování odkazů a zkušeností s aplikacemi pro MAC byla volba vcelku jasná - MacFamilyTree
Koupil jsem tedy plnou verzi 8 a zatím vcelku spokojenost.
Čeština by měla dorazit s aktualizací v dohledné době, takže v pohodě.
Jen bych potřeboval občas poradit s takovými drobnostmi, jako např. kam zaznamenáváte jména získaná při křtu … já vidím asi dvě možnosti.
Additional Names - Name at Birth nebo
Name & Sex - Middle name
Jak toto řešíte Vy ?
Děkuji.
elese
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř črc 09, 2008 21:23
Oblast pátrání: Pardubice, Smrkový Týnec, Chvaletice, Kladruby nad Labem

Re: Software pro mac

Příspěvekod Gondo » úte kvě 17, 2016 13:59

Já zapisuji jméno po křtu jako prostřední jméno.
Lán, Papírník, Scheib, Fraindl
Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)
Uživatelský avatar
Gondo
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř dub 18, 2012 9:21
Oblast pátrání: Praha, Zvánovice a okolí (Praha-východ), Netvořice a okolí (Benešov)

Další

Zpět na Jaký software používáte?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků