Program na tabulky (ne Excel)

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

Program na tabulky (ne Excel)

Příspěvekod zedir » čtv lis 30, 2023 21:14

Dobrý den,

máte dobré zkušenosti s jakýmkoliv programem na tabulky, který není Excel? Excelu nemůžu přijít na jméno, protože si ze mě už podruhé v krátké době dělá dobrý den (slušně řečeno). Nejprve bez jakéhokoliv důvodu posunul hodnoty určitých sloupců níže, a tedy nesprávným řádkům a datům, což šlo ještě snadno spravit, ale teď naprosto nahodile promíchal sloupce a řádky takovým způsobem, že veškerou práci můžu dělat znovu (1300 záznamů, každý s asi 20 sloupci). Mám např. určitý záznam s odkazem na MZA, ale ten vložený hypertextový odkaz, který spolehlivě vedl do matriky téhož čísla, nyní vede třeba na AHMP, ke konkrétním lidem jsou přiřazeny halabala jejich lokality, roky nebo poznámky apod. Opravdu nehodlám všechny záznamy opravovat v Excelu jenom proto, aby si je hned vzápětí přeuspořádal, jak se mu zase zlíbí. Žádné takové úpravy jsem v něm nedělal, prostě jsem si zničehonic všiml, že známým lokalitám bůhvíproč neodpovídají čísla matrik, přičemž neexistuje logické posunutí např. všech hodnot o řádek. S Excelem jsem skoncoval. Tabulky ve Wordu jsou moc primitivní, potřebuji možnost vkládat tisíce záznamů a hezky jednoduše je třídit dle určitých kritérií, a to spolehlivě bez chyb. O nějakých programech vím, ale jde mi o to, jakou zkušenost s nimi mají lidé, kteří v nich zpracovávají konkrétně genealogická data, jak se jim v tomto osvědčily.

Předem děkuji.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Program na tabulky (ne Excel)

Příspěvekod pavel.m » pát pro 01, 2023 6:48

openoffice
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Program na tabulky (ne Excel)

Příspěvekod pavel.m » pát pro 01, 2023 6:50

Jinak já si u vetších dokumentu vzdy radsi ukladam prubezne zalohu, protože microsoft office umí za čas něco podělat.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Program na tabulky (ne Excel)

Příspěvekod zburget » pát pro 01, 2023 9:48

Samovolné přeházení nebo posunutí sloupců je hodně divné - řekl bych, že se jednalo o nějaký neúmyslný a nevědomý příkaz k "něčemu", co to takhle rozbilo. Nicméně se vztahem k Excelu jsem na tom stejně - a to už asi 20 let. Jen z trochu jiných důvodů.
Tabulky ve Wordu - no to by bylo z louže pod okap. …možná spíš pod vodopád :-)

Jak zde zaznělo - OpenOffice nebo dnes ještě lépe LibreOffice. OpenOffice jsem používal od jeho začátků, kdy měl ještě hodně dětských nemocí, ale i tak jsem ho považoval za lepší, než MS Office. Na vysvětlenou, proč dnes radím něco jiného - OpenOffice byl vyvíjený firmou SUN Microsystems, kterou před lety koupil ORACLE. No a ten nevěděl, co si s kancelářským balíkem počít a dlouho se nic nedělo. A tak se větší skupina vývojářů sbalila, založila organizaci OpenDocument Foundation, vzali stávající kód OpenOffice a pokračovali dál na vývoji (program je opensource, tak to právně nebyl problém). Jen nemohli použít stejný název, protože na ten měla copyright pořád firma ORACLE. Nakonec se i ORACLE rozhoupal a rozhodl se OpenOffice zbavit, a postoupil ji organizaci Apache, která mimo jiné vyvíjí nejznámější webový server. A tam se pokračuje ve vývoji OpenOffice dál. Jen s jistým zpožděním oproti LibreOffice.

Stávající stav je takový, že LibreOffice je ve vývoji o něco dál, je rozšířenější, má dnes asi míň chyb a pár vyspělejších funkcí. OpenOffice naproti tomu má podporu některých velkých firem, jako je třeba Novell, které jej integrují do svých systémů.
Pro domácí použití, i pro použití ve firmách, kde není potřeba návaznost na další podnikové systémy, je určitě lepší LibreOffice. Tam, kde je kancelářský balík navázaný na další podnikové systémy, je potřeba používat ten balík, který vyžaduje vývojář toho kterého systému.

Mimochodem - pro genealogii jsou LibreOffice (nebo OOo) vhodnější i z jiného, zcela prozaického důvodu. Microsoft je schopný počítat s datumy od 1.1.1900. LibreOffice je schopný počítat s datumy až do začátku letopočtu s tím, že den před 14.10.1582 je 4.10.1852 a dál do historie se počítá s juliánským kalendářem. Jediné, co tam tak není (a reálně ani asi nemůže být) zohledněno je různé datum zavedení gregoriánského kalendáře v různých zemích. O něčem takovém si uživatelé MS Office zatím nemůžou nechat ani zdát.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Program na tabulky (ne Excel)

Příspěvekod zburget » pát pro 01, 2023 9:56

pavel.m píše:… protože microsoft office umí za čas něco podělat.
A to je jeden z důvodů, proč mi tenhle mor nesmí do PC :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Program na tabulky (ne Excel)

Příspěvekod zedir » pát pro 01, 2023 17:55

Děkuju za odpovědi. Já s Excelem umím pracovat jen se základy, proto bych se neodvážil v něm zadávat jakékoliv větší příkazy, takže už proto vím, že jsem ani nevědomě nedával žádný příkaz, protože nebyl žádný příkaz, který by se mohl zvrhnout. Co se teď ale typicky stalo, je třeba tohle - mám dejme tomu číslo matriky s patřičným hypertextovým odkazem do MZA 1924/20, nově po přeházení je ale odkaz jiný a vede pod odkaz z jiného záznamu, třeba do SOA 1924/20. Kdyby to byly jen nějaké vnější přesuny řádků, ale z bůhvíjakého důvodu se totálně rozházely i ty vnitřní schované odkazy, bez jakéhokoliv vzorce.

Samozřejmě všechny genealogické práce si zálohuju i na několika místech, problém je, že poslední zálohovaná verze již obsahovala tyto chyby, kterých jsem si nevšiml, ale bohudíky se zdá, že chyby vykazuje jenom první list, kde mám všechny záznamy chronologicky dohromady, ale na druhém listu, kde je mám dělené dle jednotlivých matrik, se zdá vše v pořádku, takže záznamy stačí jen zkopírovat a seřadit podle data, to je jediná škoda, která mi nakonec vznikla. Každopádně po těchto zkušenostech nechci mít s Excelem už nic společného, takže děkuji za doporučení.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Program na tabulky (ne Excel)

Příspěvekod zburget » pát pro 01, 2023 21:48

Pak bych to hádal na nějaké nepovedené seřazení, které neseřadilo celou tabulku, ale jen některé sloupce.

Jako osobně si myslím, že v tomhle je opravdu Excel nevinně, že se opravdu jednalo o nějakou chybu mezi kláívesnicí a židlí. A to kdo ví kdy v historii a s časem se s přibývajícími záznamy chyba jen zhoršovala. Takových záhadných chyb jsem si vyrobil taky už hodně.

Každopádně - ty LibreOffice i tak doporučuju vyzkoušet. Program vypadá jinak, tedy rozložením ovládacích prvků v podstatě tak, jako 25 let starý Word, ale nebojte, je to moderní, plně funkční program se spoustou vychytávek, které ani ten Excel někdy nemá. Ten, kdo zná MS Office si na LibraOffice zvyká trochu hůř. Spousta věcí je zařazených jinde, než v MS Office. Ale až si na to zvyknete, přijdete na to, že jsou zařazené na daleko logičtější místa. Jestli z toho kancelářského balíku používáte jen základní funkce, tak možná ani nic heldat nebudete :-) A kdyby bylo potřeba, klidně se ptejte.
Když budete mít nainstalované ty LO, můžete otestovat i můj 1000 letý kalendář círekvních svátků :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Jaký software používáte?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků