MATRIX-online přepis a překládání matrik

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Tonniczech » sob úno 09, 2019 15:10

Vážení badatelé, chtěl bych vás tímto pozvat ke spolupráci při překládání matrik z Čech a Moravy. Vytvořil jsem webové stránky a systém, kde bych tyto překlady chtěl umístit tak, aby byly k nalezení na jednom webu. Máte možnost zveřejnit své překlady a bádání na těchto stránkách, aby do budoucna byly využity pro všechny badatele. Věřím, že postupem času přeložíme všechny matriky a projekt se bude úspěšně vyvíjet.Jsme na začátku, takže zatím je zde pouze přeložená ukázka.
https://matrix766.webnode.cz/
K Matrixu:
Jedná se o lidové dílo všech amatérských i profesionálních genealogů, kteří velkou část svých badatelských aktivit věnují právě čtení, luštění, překládání a dokumentování zjištěných informací z matrik. Velká část takto zjištěných a přeložených informací z matrik končí někde na papíře, na soukromých rodokmenových webech, anebo v propadlišti dějin. Smysl tohoto projektu spatřuji právě v tom, že sjednotí práci všech genealogů z Čech a Moravy, kteří svou badatelsko-překladatelskou práci zde zhodnotí, zviditelní a zveřejní na tomto webu Matrix. Jejich práce tak nezapadne v toku dějin jako doposud, ale zůstane zde navěky zapsána v elektronické podobě pro generace budoucích badatelů - genealogů. Jsem hluboce přesvědčen o obrovském významu této neobyčejně důležité překladatelsko - badatelské činnosti pro poznání našich kořenů a naší historie.
Postupem času se Matrix zaplní překlady jednotlivých matrik, což nejvíce ocení hlavně budoucí generace badatelů. Domnívám se, pokud by v současné době Matrix již fungoval třeba 5 let , tak by matriky již byly z větší části přeloženy a bádání o našich rodných kořenech by bylo na úplně jiné úrovni. Proto Matrixu přeji, aby se stal živou studnicí moudrosti a vědění všech genealogů v naší zemi. Tom
Tonniczech

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod zburget » sob úno 09, 2019 15:20

Zdravím,
jen upozorním, že podobný projekt funguje na tomto webu: https://www.requiro.cz/
Možná by nebylo marné spojit síly a nedělat zbytečně totéž dvakrát.
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Příspěvekod Tonniczech » sob úno 09, 2019 15:49

Dobrý den, requiro.cz je určitě skvělý projekt, ale nejsem si jistý, jestli ta rychlost přepisu matrik je dostatečná při tom množství spolupracovníků requira.cz. Navíc zatím přepisují jen Actapublicu z Brna. Já mám představu takovou, že se do překladu zapojí všichni badatelé a genealogové z celé ČR a budou se překládat všechny matriky z Čech a Moravy najednou. Spousta genealogů již má vytvořené překlady svých rodokmenů s poznámkama, tak pokud budou chtít, mohou je poskytnou Matrixu a zveřejním je pro potřeby ostatních genealogů.
Tonniczech

Příspěvekod Zora » sob úno 09, 2019 16:13

Já mám představu takovou, že se do překladu zapojí všichni badatelé a genealogové z celé ČR a budou se překládat všechny matriky z Čech a Moravy najednou.
¨
Představa úžasná, ale .....

Mám opravdu dobrou zkušenost s tím, kolik lidí ví, co by se mělo dělat, jak, kdy, dokonce se zapojí i do odborné (naprosto teoretické) diskuse o tom, jak lépe, radostněji a geniálně. (především podle jejich představ).....
Jenže - teorie je jedna věc a vlastní skutečné přepisování a následná kontrola!!!! věc druhá... To totiž musí člověk nejen umět číst, ale chtít to dělat a obětovat svůj čas, to nejde jen teoreticky rozebírat.

Podívejte se, kolik kolegů objektivně nepřečte svůj vlastní zápis... začínají, neumí...

Proč jen mně to připomíná zdejší zájem o moderování. Hlásil se kde kdo, ocenil se, popsal, jak rád, pravidelně kolik volného času bude věnovat. Neuvěřitelný zájem...
A kdo z těch nově vybraných vlastně ty svoje schopnosti, zájem, možnosti do moderování vkládá?
Opak je pravdou.
(Já jsem se nehlásila, šla jsem jen pomoci Zedirovi, na kterého to všechno spadlo)

Mnoho genealogů má své poznámky... řekněte mně jeden důvod, proč v dnešní době by měli své poznámky zveřejňovat, když za informace se platí snad i zlatem...

Zatím funguje requiro.cz, pokud budete i Vy chtít přepisovat, ráda Vám zprostředkuji kontakt, pokud máte jen teoretické nápady, držím palce, ať se vydaří.

Zatím tedy pořád pějme oslavné údy na ty kolegy, kteří se o requiro.cz starají, přepisují, kontrolují, zprostředkovávají přístup do databáze. Tu práci a většinou bez jakékoliv zpětné vazby od těch, kteří databázi využívají, dělají zdarma, na úkor rodiny, svých koníčků, někdy i vlastního rodokmenu.
Pozlatit jim hlavu, oči i ruce je málo.

Klobouk dolů před nimi.
Zora
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Tonniczech » sob úno 09, 2019 16:52

A tak to určitě, pozlatit jím ruce, mají to skvělé na requiro.cz. Já s nikým samozřejmě nebojuji, nesoutěžím a ani nikoho do ničeho nenutím. Kdo bude chtít, tak své poznámky předá dálším badatelům.
Tonniczech

Příspěvekod Zora » sob úno 09, 2019 17:23

Tonniczech píše:A tak to určitě, pozlatit jím ruce, mají to skvělé na requiro.cz. Já s nikým samozřejmě nebojuji, nesoutěžím a ani nikoho do ničeho nenutím. Kdo bude chtít, tak své poznámky předá dálším badatelům.

Nic takového jsem nenapsala, ani Vás z ničeho takového nepodezírám. Jen myslím na tu praktickou část, tedy práci, práci a práci...

Spíš bych myslela na možnou spolupráci, určitě chybí dobrý čtenář matrik mimo actapublica. Tak proč byste se nemohl-i zapojit? Databáze je přístupná všem.

Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Radix » sob úno 09, 2019 18:08

Je to jen pro Woknaře.
Radix

Příspěvekod zburget » sob úno 09, 2019 18:59

Já se teď pustil do psaní indexu k jedné matrice. Ani mě nanapadne ji přepisovat celou (tedy i s datumy, kněžími, svědky, kmotry,...) Přemýšlím, co s tím indexem pak udělám. Jestli si ho nechám jen pro sebe nebo jestli jim ho nabídnu do MZA, jestli ho nechtějí přihodit k té matrice. Ale že bych jim ho chtěl dát jen tak zadarmo, to se mi tedy nechce. Minimálně by mohli pustit nějakou drobnou protislužbu...
Ptal jsem se na kontaktním e-mailu na requiro, zatím mi nepřišla žádná odpověď. Tam dám index zdarma, pokud o to bude zájem - on ten index obsahem odpovídá obsahu requira, takže ho budou moct relativně snadno přiohnout pro svoji databázi.
Mně osobně by třeba stačily digitálně jen indexy. Jméno, rodiče, rok, obec, stránka matriky.

Mimochodem - pro přepis matrik existuje daleko lepší nástroj, než poznámka přilepená na monitor. Podívejte se na GenScriber

Co o to - grafika stránek je hezká, trochu neprofesionálně působí umístění ukázky na rajče.
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod Monika » sob úno 09, 2019 20:30

Páni, to je práce s každým záznamem! :shock: Přepsat na lístek poznámky, print screen, upravit, správně pojmenovat, poslat přes úschovnu... na to se vám i ten nejobětavější dobrovolník po prvních možná tak třech přepisech vybodne. Nehledě na to, že pak to bude na vašich webnoďáckých(!) stránkách jen podle názvu obrázku vlastně nedohledatelné, protože... Co když bude někdo hledat svatbu Jana Nováka ze Lhoty s nějakou Kateřinou někdy před rokem 1703?
Tohle je třeba řešit databázově, jako kolegové z requiro.cz, nebo přinejmenším textově, jako mám na blogu indexované některé materiály k válečným hrobům. Obrázek přece nedovoluje vyhledávání v kompletním textu, který by vám možná jeden až dva dobrovolníci v prvních možná tak třech měsících (Nejsem optimistická?) dodali, než se na to vykašlou.

Víte, pohybuji se aktivněji na internetu hned od jeho počátků u nás (oficiálně od 13. 2. 1992) a to se ještě ani nepoužívalo www a ani by stránky nebylo v čem prohlížet. Všechno bylo postaveno na sdílení souborů a na komunikaci mezi možná několika stovkami uživatelů (u nás). Už tehdy vznikaly různé projekty na zpřístupňování různých dat.
Za ty roky na internetu jsem sledovala (a někdy i sama vytvářela) nespočet projektů, z nichž valná většina brzy skončila. On se totiž podobný projekt, pracující s dobrovolníky, nedá stavět "shora" - jeden člověk vymyslí prostředí a chce, aby mu jej dobrovolníci zdarma plnili daty. Nemáte-li co těm lidem nabídnout (peníze, exkluzivní informace, naprostou a neopakovatelnou výjimečnost projektu, výjimečnou prestiž projektu...), což vy nemáte, nemáte-li propojení na několik skupin, sdružujících dobrovolníky, které by je motivovaly, což zřejmě taky nemáte, a navíc pokud není projekt pro dobrovolníky výjimečně pohodlný, stabilní a rychlý pro práci, což ten váš není, pak je jeho osud celkem jasný - zanikne.
Ony totiž zanikaly a zanikají i projekty stavěné "zdola" - lidé stejného zájmu se někde na internetu potkají, zjistí, že vytvářejí podobná data a přemýšlejí, jak je sdílet a zpřístupnit dalším lidem. Takové projekty mají sice vyšší pravděpodobnost přežití nějaké doby, ale celkem často končí na tom, že původní lidé "vyhoří" a noví lidé se nenajdou.

Chápu, že chcete "něco svého", chápu, že vidíte "díru na trhu" (trh není nutně jen o fiancích) a je mi vlastně i líto, že to, co píšu, je tak skeptické, ale tak to zkrátka je. On ten "trh" je vlastně hodně "neúprosný" a každou i drobnější nedostatečnost vám dá dobře pocítit, jak je vidět i z prvních (a podle mě rozumných a oprávněných) reakcí zde.

No ale možná vymyslíte verzi 2, která bude mít třeba trochu větší šanci alespoň začít. Držím vám palce.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod Zora » sob úno 09, 2019 20:33

zburget píše:Já se teď pustil do psaní indexu k jedné matrice. Ani mě nanapadne ji přepisovat celou (tedy i s datumy, kněžími, svědky, kmotry,...) Přemýšlím, co s tím indexem pak udělám.
Ptal jsem se na kontaktním e-mailu na requiro, zatím mi nepřišla žádná odpověď. Tam dám index zdarma, pokud o to bude zájem - on ten index obsahem odpovídá obsahu requira, takže ho budou moct relativně snadno přiohnout pro svoji databázi.
Mně osobně by třeba stačily digitálně jen indexy. Jméno, rodiče, rok, obec, stránka matriky.
Spojení bylo zařízeno obratem. Zora
.
Zora

Příspěvekod pierotto » ned úno 10, 2019 9:26

Zdravím všechny,

já bych rád reagoval za Requiro :) Když to vznikalo, bylo to primárně jako neveřejná app pro Zoru, poslala mi odkazy na msts, že tam jsou indexy v CSV a jestli by nešlo udělat něco s tím, aby se v tom líp hledalo - šlo a tak vzniklo něco jako Requiro. Samozřejmě tehdy jsme si říkali, že by bylo fajn, kdyby to bylo dostupné všem, jenže k tomu je třeba souhlas autora indexů, ten jsme dostali, ale pod podmínkou, že v hledání budou jen indexy tohoto autora. Pokud se tedy najde nový zájemce přeposílám kontakty aby se domluvili. Pan Starý všechny data kontroluje a teprve pak posílá externě na Requiro - takže datově je to nyní stále závislé na tomto a proto je nárůst tak malý.

Samotného mě to samozřejmě mrzí, protože těch zájemců buď o přepisy nebo těch co pošlou své indexy je hodně. Na druhou stranu chápu - sám mám několik svých předků na FamilySearch a občas bych byl možná raději kdyby to vůbec přepsané nebylo neboť to jen mate. Konkrétně mám Polsko, digitalizované to není, tak nemám jak zkontrolovat, vidím jen index ... každý matka jiné příjmení, jméno (jasný, foneticky tam nějaká shoda je) - kvalita prostě nula a tomuto předpokládám, pan Starý chce zabránit, aby do jeho práce někdo zamíchal svou. Už jen přepisy jména a příjmení má každý jiné, takže domluvit se asi bývá složité.

Nikdo asi není rád, když se dělá s nějakým indexem a pak sem u řekne, že takto no a bylo by to lepší takto. Tady si myslím, že to také naráží. Já tedy na Requiro nahrávám jen příjmení ze svého bádání do sekce bokem, píšu pokusy o články a pokud někdo napíše zprávu tak přeposílám na pana Starého.

A ano, moje vize byla taková, že se podaří sehnat spoustu lidí, co budou přepisovat a databáze bude velká - ale fakt to není tak snadné :)
pierotto

Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Příspěvekod pentagun » ned úno 10, 2019 10:09

Všechny idexy co sem si dělal pro osobní potřebu sem dal na tomto foru volně ke stažení. Ideální by byla nějaká varianta rakouského GenTeamu. To by ale musel být jednotný systém přepisování zápisů.
TY Tomáš
pentagun

Oblast pátrání: okres: Benešov, Beroun, Hořovice, Chrudim, Karlovy Vary, Most, Písek, Plzeň-jih, Praha, Praha-západ, Příbram, Rokycany, Ústí nad Orlicí, Vídeň

Příspěvekod Monika » ned úno 10, 2019 20:34

Tak jsem skoro dvě hodiny psala odpověď zburgetovi u samostatného tématu. Než jsem to dopsala, téma úplně zmizelo. Chápu, proč zmizelo. Přesto bych byla dost naštvaná, kdybych měla odpověď vyhodit, když už jsem si s ní dala tolik práce. Tímto se zároveň omlouvám, že asi nebude zde dávat až tak úplně smysl, když tak trochu reaguje na dotazy ze smazaného tématu.

Vzhledem k tomu, že téma není uzavřeno, dovolila bych si přece jen v ní ještě pokračovat. Nikoli tedy o requiro.cz (jednak přání Zory respektuji a druhak tam stejně ani nemám důvod hledat), ale obecně o indexaci, protože, jak jsem pochopila, vás, zburget, toto téma zajímá.

Bylo toho už zde na fóru napsáno celkem dost - jak psala Zora vedle, hodně lidí ví, jak na to, ale nikdo vlastně do toho nechce dát svůj čas a úsilí. Já tedy nevím, jak na to, ale miniaturně přece jen k indexaci přispívám na svém blogu (pokud zrovna na tom můžu něco dělat).

Chtěla bych sem ale napsat zkušenost, kterou mám z Polska. Předesílám, že Poláků je po celém světě údajně kolem 60 miliónů, Čechů údajně kolem 13 miliónů (nevím, zda jsou tam zahrnuti i ti, kdo se hlásí k Moravanům a ke Slezanům). Dál předesílám, že Polsko po válce přišlo o velkou část svého území na východě, odkud bylo polské obyvatelstvo odsunuto, ale archiválie, včetně matrik, spíše přesunuty nebyly. Také je v Polsku rozdíl v uchovávání matrik - vlastní je ta instituce, která je vytvořila, tedy buď jednotlivé církve nebo stát (civilní matriky). Kopie některých církevních matrik jsou ve státních archivech. Jak už jsem psala, jsou matriky z východních původních území uloženy v zahraničí, které není součástí EU, ale některé kopie matrik z tohoto území byly předány státnímu archivu ve Varšavě a jsou digitalizované. V Polsku také, samozřejmě, platí GDPR (tam se jmenuje RODO). Digitalizace archiválií je teprve na začátku, vše, včetně evidence, je zveřejňováno na jednom hlavním místě szukajwarchivach.pl, s tím, že nkteré archivy mají ještě své zamostatné programy na zveřejňování digitalizovaných archiválií. Z nich je nejvýznamnější AGAD, který mimo jiné zveřejňuje matriky ze ztracených území na východě. Dál mají své programy některé regionální státní archivy, například jsou zcela zvlášť matriky Těšínska. Některé matriky jsou zveřejňovány v digitálních knihovnách (těch je více, většinou jsou regionální), podobně, jako jsou u nás zveřejněné vojenské matriky. Nakonec také indexační projekty mívají své programy na zveřejňování matrik (o tom napíšu ještě i dál). Nakonec zmíním i FamilySearch, kde sice matriky z Polska byly zveřejněny včetně digitalizátů a lidé k nim vytvářeli indexy, ale loni nějak na podzim či v zimě jim polské státní archivy (ale zdá se, že nikoli všechny) vypověděli licenční smlouvu a nyní nesmějí zveřejňovat digitalizáty ani ve svých centrech. Zbyly pouze ty přepsané indexy.
Dál bych asi měla zmínit, že celým Polskem procházely fronty II. světové války (na východě několikrát) a velkou částí Polska také procházely fronty I. světové války. To se, samozřejmě, podepsalo na (ne)dochovalosti archivních materiálů, včetně matrik.
Tolik na úvod ke vstupní situaci.

Indexace se v Polsku zdá celkem potřebná, vzhledem k tomu, jak je pro běžné a hlavně začínající badatele (nebo pro nás ze zahraničí) nesnadné dostat se k matrikám (často aby šlo vůbec začít hledat předky). Existuje několik větších, celostátních indexačních projektů a několik vysloveně regionálních.
Občas chodím na jeden regionální projekt, který má podobu debatního fóra velmi podobného tomu zdejšímu. Jedna jeho část je uzpůsobena vyhledávání v indexech. Bohužel nevím, jak jsou data plněna, předpokládám, že lidmi s nějakými editorskými právy.

Nejčastěji chodím na indexační projekt, který zahrnuje celé území Polska, včetně původních území na východě: http://geneteka.genealodzy.pl/ Spravuje jej Polská genealogická společnost, její členové obvykle domlouvají s majiteli matrik (většinou farnosti) jejich indexaci. Ta obvykle probíhá tak, že několik členů smí navštívit farnost (nebo diecézní archiv) a tam nafotit konkrétní matriku (výjimečně matriky). Podle toho, jakou uzavřeli dohodu, uloží fotografie dané matriky buď do neveřejné části nebo do veřejné části. Tam matriky čekají na dobrovolníky, kteří je zindexují a zkontrolují.

Dobrovolníci nemusejí být členy společnosti. Většinou jsou to lidé jako my, kteří také hledají své předky. Často indexují matriky ti, kteří v nich právě své předky hledají. Proto jsou indexy vytvářeny spíše náhodně - z jedné farnosti jsou již indexovány matriky z obce A, zatímco obec B ze stejné farnosti je indexována pouze v tom období, kdy byla součástí matriky, v níž se vyskytovala i obec A.

Existuje "předpis" na to, co má být do indexu minimálně zahrnuto, ale jinak si každý indexuje po svém a podle toho, jak moc umí číst. Někdy se tedy člověk z indexovaného zápisu dozví skoro všechno a jindy pouze nezbytné minimum. Často se mi zdá, že ani neproběhla korektura. Navíc jsou informace zveřejněny tak, že je pro běžného člověka nesnadné ty informace zkopírovat - musí si je přepsat (zobrazují se jako "textová bublina" po najetí kurzorem na obrázek). Výhodou naopak je, že někdy obsahuje řádek s konkrétním zápisem odkaz na digitalizovanou matriku (i když nikoli přímo na danou stránku). Většinou bývá přidaná alespoň informace o tom, kde je matrika uložena, signatura nebo nějaké jiné označení matriky ale chybí.

Jak už jsem psala, některé matriky jsou u nich i zveřejněny, a to na dvou odkazech - jednou jako matriky v průběhu indexace (tam jsou klidně i několik let, než je index dokončen) a jednou v úložišti matrik.

Jak už asi tušíte, i při několikanásobně větší populaci (a tím i větší genealogické komunitě po celém světě) není ani v Polsku, kde je přístup k matrikám mnohem komplikovanější, nijak snadné zajistit indexaci a rozhodně se neindexuje centrálně na jednom místě. Regionální genealogické společnosti si zkrátka zajišťují indexaci ze svých oblastí a o data se s centrální společností nedělí. Indexace každé knihy trvá roky a občas je i tak potom v indexu dat příliš málo na to, aby šlo vůbec člověka zařadit do vývodu.

Jak vidíte, zburget, ani tam, kde jsou indexy mnohem více potřebnější, neexistuje nic centrálního nebo jednotného a kvalita jednotlivých indexů kolísá od perfektní po sotva dostatečnou. Najít dobrovolníky se dá spíš přes genealogické společnosti než bez nich a navíc každá společnost si chce dělat věci po svém.

Ve srovnání s Polskem si nemyslím, že by u nás byla šance na nějaké "masové" indexování, protože my tu potřebu zkrátka nemáme. Ve srovnání s Polskem (v jeho předválečných hranicích) máme excelentní přístup k matrikám, ať už digitalizovaným nebo uloženým na úřadech. To, že se na úřadech nedostaneme k zápisům sourozenců našich předků před ukončením ochranné lhůty, je, myslím, jen mikroskopická komplikace, která nemá dostatečný potenciál motivovat někoho k indexacím. U nás to zkrátka dělá a bude dělat, podle mě, jen málo výjimečně motivovaných jedinců. I v Polsku jde o maximálně lehce kolem stovky lidí (a to možná přeháním).
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod Zora » ned úno 10, 2019 21:57

Přepisování matrik v Polsku je dáno podle mě prvotně potřebou je zpřístupnit.-... To u nás odpadá, matriky jsou přístupné online (až opravdu na nedokončené vyjímky)

(mohu se mýlit)
Z
Zora

Příspěvekod zburget » ned úno 10, 2019 22:08

Monika píše:Tak jsem skoro dvě hodiny psala odpověď zburgetovi u samostatného tématu. Než jsem to dopsala, téma úplně zmizelo. Chápu, proč zmizelo. Přesto bych byla dost naštvaná, kdybych měla odpověď vyhodit, když už jsem si s ní dala tolik práce. Tímto se zároveň omlouvám, že asi nebude zde dávat až tak úplně smysl, když tak trochu reaguje na dotazy ze smazaného tématu.

Za to smazání se omlouvám, bylo to po dohodě se Zorou, abych zde zbytečně neprovokoval.

K ostatnímu - souhlasím skoro se vším. Primárně - všechno záleží na ochotných lidech, kteří by to dělali. A nebo na tom, že se podaří sehnat peníze, aby za odvedenou práci někdo dostal zaplaceno.
A nemyslím, si, že by indexace matrik na našem území nebyla vůbec k ničemu. kdyby to nebylo potřeba, nidko by to nedělal. A on to přesto někdo občas, v omezené míře z nějakého důvodu dělá. A jesli se podaří spojit všechny ty lidi, kteří indexy napsali, může z toho vzniknout zajímavá věc. Pokud se to nepovede a každý si bude hrabat na vlastním písečku, bude to roztříštěné tak, že se v tom bude hledat velice špatně. A mně by se prostě líbilo, kdby se ty lidi spojit podařilo. To je v podstatě všechno, co jsem chtěl říct a případně zjistit, jestli bych k tomu já mohl být nějak nápomocen. Ale možná mám až příliš romantické představy a nemá smysl to v dané době a dané situaci dál řešit (což neznamená, že by nemělo smysl se o to v jiné době a jiné situaci pokoušet dál).
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Další

Zpět na Jaký software používáte?