Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod Shina13 » pon črc 24, 2017 15:21

Pěkné odpoledne.
V současné době používám při tvorbě rodokmenu program Ancestry. Ten mi ale z mnoha důvodů přestává vyhovovat.
-‌ Neumí evidovat zdroje informace u jednotlivých polí
-‌ Neumí zobrazovat časovou osu historie obydlí
-‌ Neumí filtrovat/zvýrazňovat osoby žijící ve vybrané obci
-‌ Malé pole pro svědky u svatby
‌- Chybí pole pro porodní bábu, kněze, který křtil, ...
‌- Nevhodné listování osobami bez kategorizace
Ráda bych vás tedy požádala, zda byste mě nedokázali nasměrovat na program, který alespoň většinu uvedeného zvládá, je neplacený a nevyžaduje připojení k internetu.
Pokud takovýto program neexistuje, jsem už téměř rozhodnutá, že jej sama vytvořím. V takovém případě prosím pište, jaké funkcionality vám v současných programech chybí a uvítali byste je. Zkusím je do programu zakomponovat! :)
Děkuji!
Zdraví Navrátilová :)
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod marek.prichystal » pon črc 24, 2017 19:50

Dobrý večer,

Vaše požadavky splňuje program Legac Family Tree (existuje v placené - cca 30$ jednorázově za trvlaou licenci i neplacené verzi), je v češtině. Doporučuji pro představu projít vlemi užitečné fórum - http://legacyczech.com/forum/index.php a české stránky - http://www.legacyczech.com/. Program Vám doporučuji především na základě mé osobní zkušenosti a dlouhodobé spokojenosti. Programů jsem vyzkoušel vícero a Legacy se s přehledem řadí na špici. Nevýhodou je trošku složitější instalace, především zprovoznění češtiny, ale poté funguje bez problému. Rozhodně bych doporučil placenou (Deluxe) verzi - myslím, že nebudete litovat.

Ohledně Vašich požadavků: píši především z pohledu uživatelské zkušenosti s programem Legacy Family Tree

Neumí evidovat zdroje informace u jednotlivých polí
Jedna z nejsilnějších předností Legacy - výborná práce se zdroji, ale umí i níže uvedené programy

Neumí zobrazovat časovou osu historie obydlí

tady si nejsem jistý, musel bych pohledat

Neumí filtrovat/zvýrazňovat osoby žijící ve vybrané obci
V Legacy lze zobrazit seznam osob vybrané Adresy nebo Sídla (obce atd), umí i Family Historian

Malé pole pro svědky u svatby
V Legacy lze opět u každého manželství zapsat nebo vybrat z databáze svědky, u vybraných osob z databáze se zobrazí jako sdílená událost

‌Chybí pole pro porodní bábu, kněze, který křtil, ...
V Legacy lze opět u každé události (křest atd.) zapsat nebo vybrat z databáze osoby, u vybraných osob z databáze se zobrazí jako sdílená událost

Nevhodné listování osobami bez kategorizace
zobrazování osob dle nespočtu kritérií, vyhledávací seznamy, tagování a další jsou výborné vlastnosti Legacy, které mám opravdu rád, je možné praocvat s ID, a RIN čísly a dalšími identifikátory

Přesto, pokud Vás Legacy neazujme nebo Vám jednoduše nebude vyhovovat lze zkusit určitě schopný program zdarma Gramps, ale u něj si chce trošičku zvyknout na ovládání (Linux se zde nezapře). Co se týče programů, které nedisponují češtinou určitě mne zaujal RootsMagic - https://www.rootsmagic.com/RootsMagic/ (placená cca 30$ a neplacená verze) a Family Historian - http://www.family-historian.co.uk/ (poue placená cca 50$).

Doudám, že to pro Vás bude užitečné.

Mějte se hezky Přichystal
marek.prichystal
 
Příspěvky: 12
Registrován: čtv zář 01, 2016 20:49

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod kaiserj » úte črc 25, 2017 14:20

K Legacy bych jen podotknul, že sice v češtině je, ale bez zásahu do Windows nezobrazuje některé české znaky. Což tento program trochu degraduje.
Můj rodokmen: http://www.domazlicedva.hys.cz/
Pár rodokmenů z oblasti Sudet: http://www.sudeten.clanweb.eu
Uživatelský avatar
kaiserj
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte zář 01, 2009 9:09
Oblast pátrání: Plzeňský kraj, Domažlicko, Chodsko,

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod mipa » úte črc 25, 2017 15:58

kaiserj píše:K Legacy bych jen podotknul, že sice v češtině je, ale bez zásahu do Windows nezobrazuje některé české znaky. Což tento program trochu degraduje.

Většina jakýchkoli programů, které instalujete na svůj počítač, při své instalaci "zasáhne" do Windows, čili vloží určité záznamy do registru Windows, které jsou nutné pro jejich úspěšné provozování. V případě programu Legacy po jeho instalaci je pro řádné zobrazení českých znaků třeba ještě do registru Windows vložit dalších 6 řádků, pomocí nichž vytvoříte "virtuální fonty", což se používá pro zobrazení češtiny v případě programů, které jsou naprogramovány v kódové stránce, která nezná české znaky. Na webových stránkách českého Legacy (http://www.legacyczech.com/download/pokyny.html) je vše popsáno a ke stažení je zde jak pomůcka pro doinstalování "virtuálních fontů", tak pomůcka pro jejich odstranění z registru Windows pro případ, že by uživatel program Legacy nechtěl nadále provozovat.
mipa
 
Příspěvky: 112
Registrován: pon lis 24, 2008 8:44
Oblast pátrání: Šumpersko, Olomoucko, Svitavsko

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod Shina13 » stř srp 02, 2017 20:16

Děkuji za odpovědi, programy vyzkouším :)
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod Marcus » úte srp 08, 2017 0:45

Dobrý den, nevím, jestli máme na mysli stejný program Ancestry, ale v tom co používám já, jsou pod záložkou Další údaje kolonky jak pro porodní bábu, tak pro vyznání, křest i křtícího. A pod ikonkou dalekohledu vám to vyhledá podle parametrů co potřebujete, tedy i všechny osoby z daného bydliště, podle čísla popisného, atd.
Marcus
 
Příspěvky: 162
Registrován: ned zář 01, 2013 5:56
Oblast pátrání: Přestavlky, Chrastná, Radlice, Kruty a okolí, Praha- rod Drahota

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod Shina13 » ned srp 13, 2017 13:33

Marcius:

Dobrý den,
program Ancestry, který používám, toto nejspíše neumožňuje. Pod záložkou další údaje jsou pouze kolonky Vyznání, křest, kmotři, národnost, státní příslušnost a informace o matrikách. Je tu několik kolonek, které lze uživatelsky definovat, ale ty nepoužívám, nezdá se mi to přehledné. Zřejmě tedy máme každý jinou verzi. Mohl byste mě odkázat na Vaši verzi programu Ancestry?
Děkuji! :)
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod Marcus » úte srp 15, 2017 15:47

Ano, vše co jste vyjmenovala je v záložce Další údaje. A nad informacemi o matrikách je porodní bába. Že tento údaj není na titulní stránce mi nevadí, naopak, jsem rád, že to je v záložce spolu se křtem atd. Jinak, verze Ancestry je 1.0.21.86
Marcus
 
Příspěvky: 162
Registrován: ned zář 01, 2013 5:56
Oblast pátrání: Přestavlky, Chrastná, Radlice, Kruty a okolí, Praha- rod Drahota

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod pesovirodkm » ned srp 27, 2017 20:15

Shina13 píše:Pěkné odpoledne.
V současné době používám při tvorbě rodokmenu program Ancestry. Ten mi ale z mnoha důvodů přestává vyhovovat.
-‌ Neumí evidovat zdroje informace u jednotlivých polí
-‌ Neumí zobrazovat časovou osu historie obydlí
-‌ Neumí filtrovat/zvýrazňovat osoby žijící ve vybrané obci
-‌ Malé pole pro svědky u svatby
‌- Chybí pole pro porodní bábu, kněze, který křtil, ...
‌- Nevhodné listování osobami bez kategorizace
Ráda bych vás tedy požádala, zda byste mě nedokázali nasměrovat na program, který alespoň většinu uvedeného zvládá, je neplacený a nevyžaduje připojení k internetu.
Pokud takovýto program neexistuje, jsem už téměř rozhodnutá, že jej sama vytvořím. V takovém případě prosím pište, jaké funkcionality vám v současných programech chybí a uvítali byste je. Zkusím je do programu zakomponovat! :)
Děkuji!
Zdraví Navrátilová :)

Dobrý den,

jsme na tom docela podobně - používám Ancestry, ale kvůli několika "drobnostem" docela vážně uvažuji o vytvoření vlastního softwaru. Vyzkoušel jsem i jiné programy, ale okamžitě jsem je zamítl pro komerčnost, provázanost s cloudem, provázanost s Windows (vyhovuje mi konzervativní koncept "překopíruji aplikaci, spustím a funguje odkudkoliv"), nebo to jsou mnohadesítekmegabytová monstra, která oproti Ancestry mají akorát facebookový vzhled.

Ancestry má nedostatků celou řadu, včetně toho, že se za jistých okolností složí celá aplikace, ale většinou jde o prkotiny, které jsou pro mě jen nice-to-have a nestálo by mi za to migrovat databázi. S čím mám naprosto zásadní problém, je jednak to, že se do GEDCOMu neexportují všechna pole - mimo jiné komentáře obrázků a jejich rok, což je pro mě stěžejní část databáze, a jednak jsou veškeré texty natvrdo zalamovány podle šířky textových polí.

První problém jde obejít, že si pro generování kroniky napíšu parser XML namísto současného parseru GEDCOMu, ale se druhou věcí nejde dělat nic, protože je to vlastnost standardních Windows komponent (např. Notepad to dělá také).

Byl jsem před půl rokem v kontaktu s autorem Ancestry a i když to zpočátku bylo na dobré cestě, že by mi udělal drobné úpravy v programu (byl jsem ochoten i zaplatit, jelikož je to levnější než dělat po večerech svoji náhradu), nakonec to vyšumělo.

Můj plán je v současnosti následující:
1) nahradit v mém generátoru kroniky import GEDCOMu importem ancestřího XML
2) dotáhnout generátor kroniky do použitelné podoby (k tomu potřebuji zejména popisy obrázků, co v GEDCOMu chybí - na tom stojí celá kronika, bez toho zatím generuji jen základní stromy pro web)
3) když už se v tom budu vrtat, tak uvažuji i o vlastním editoru databáze, což je v podstatě náhrada Ancestry - minimálně bych tím vyřešil zoufalou rychlost při větším počtu osob a obrázků - už teď při přiřazování dokumentu k jiné osobě čekám cca minutu

Pokud by se tedy našel ještě někdo další, kdo by chtěl řešení podle svých představ, můžeme spojit síly dohromady a vytvořit aplikaci, co bude vyhovovat všem. Jen to nějakou dobu potrvá, protože nejprve je třeba udělat produkt, který bude umět alespoň to, co teď umí Ancestry. Na tom se pak dá stavět dál - ať už co se týče prvků databáze, ovládání, či výstupů (v mém případě je hlavním cílem generování kroniky jedním klikem).
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod carlos » ned srp 27, 2017 21:17

Dobrý den vespolek,

v průběhu času jsem vyzkoušel snad desítky programů na genealogii. Co člověk, to jiný požadavek na to, co by měl program umět. Po letech zkoušení jsem zakotvil u programu Brother's keeper. Používám ho jako databázi a občasné výstupy. Má docela dost různých grafických výstupů u potomků a předků, různé seznamy, včetně výstupů do html atd.

Bylo by pěkné generovat kroniku jedním klikem, ale nedovedu si představit ten výsledný produkt. Kroniku beru jako vyprávění o předcích s podporou a s použitím zjištěných dat a pramenů. Pokud se psaní kroniky zvrhne jako strohý výčet dat - narodil se, oženil se, měl pět dětí a zemřel, tak to nemá moc smysl takovou kroniku psát. Myslím si, že by ani nebyla moc čtivá. Nakonec jsem došel k tomu, že si výstupy dělám sám a kroniku píšu postupně ve Wordu. :D
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod pesovirodkm » ned srp 27, 2017 21:59

carlos píše: Pokud se psaní kroniky zvrhne jako strohý výčet dat - narodil se, oženil se, měl pět dětí a zemřel, tak to nemá moc smysl takovou kroniku psát. Myslím si, že by ani nebyla moc čtivá. Nakonec jsem došel k tomu, že si výstupy dělám sám a kroniku píšu postupně ve Wordu. :D

Vyprávění o vybraných rodinách je samozřejmě v externích souborech, ty jsou ale linkované do databáze skrz speciálně pojmenované osoby.
Software bude knihu generovat v následujících krocích:

1) přehled vývodu + základní informace (několik typů grafů, nebo omezený vývod předků, u nichž se dochovala fotografie) - to je Vámi zmiňované "narodil se, oženil se, zemřel"; tedy jen běžný export do webu v neinteraktivní podobě, zabere jen pár stránek
2) vyprávění, které je ručně psané a prostřednictvím speciálně formátovaných "osob" je umístěno na správné místo v knize s příslušným formátováním
3) přílohy - odkazované dokumenty; též automaticky generováno - nejrozsáhlejší část, stovky až tisíce stran. Dokumenty, až na pár výjimek, nemá cenu dávat přímo k osobám, bylo by to nepřehledné.

Generovaná kronika má jednu obrovskou výhodu. Za dvacet let, co dělám genealogii, jsem už několikrát změnil své představy, jak by měl výstup vypadat a takto jen upravím šablonu nebo software, že má např. prohodit či přidat nějakou položku u jména, a nemusím kvůli tomu měnit tisíce záznamů ve Wordu. Navíc se v průběhu času mění i výstupní formát; já jsem si prošel cestu od papíru, přes čistý text, T602, Word, až jsem zakotvil u PDF. K tomu je třeba paralelně udržovat HTML kvůli webu.
Word je fajn, jenže v rozsáhlejších dokumentech už musíte řešit, že se Vám od půlky vytisknou červené křížky místo obrázků a podobné lahůdky :-) Proto už dělám vstup jen do databáze (+ pár textových souborů s vlastním formátováním) a software mi zpracuje požadovaný výstup (PDF + HTML).
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod carlos » ned srp 27, 2017 22:27

Jak to tak procitam, mate to docela sofistikovane. V mem pripade predpokladam psanou kroniku v rozsahu kolem 200 stran. V prilohach predpokladam kompletni rodokmeny a vyvody. V textu fotky, vyrezy z matrik a grunt. knih. Samozrejme mam mimo v deskach neco jako archiv, ktery snad nevyhodi az se budu poroucet.:-)) .
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Jaký program pro náročnější / Tvorba nového programu?

Příspěvekod pesovirodkm » pon srp 28, 2017 5:06

Monika píše:Generátor od vás, pesovirodkm, mi naprosto skvěle a spolehlivě funguje (čímž ještě jednou moc děkuji). Pustíte-li se ale do komplexnejšího programu, hlásím se jako testerka.

Na tisíce osob z rozrodů by se mi hodil nějaký jednoduchý rychlý program na plnění databáze. Zatím mi všechno připadá pomalé a složité, zbytečně stále přepisuji totéž (hlavně zdroje), což zdržuje.

Zdroje a (v rámci možností) kompletní přepis textu píšu jako komentář obrázku, proto mi tak vadí, že Ancestry neexportuje tyto údaje do GEDCOMu. Urychlit toto asi moc nepůjde, nejvíce času stejně zabere čtení kurentu :-) U většího množství obrázků stejně Ancestry obcházím a edituji XML ručně - např. když jsem si z Archívu Pražského Arcibiskupství přinesl několik set fotek ohledně jednoho z mých předků :-) To by se ale muselo takto udělat u jakéhokoliv klikacího programu, za to nemůže Ancestry :-)

Za testování bych byl moc rád, jelikož každý používá trochu jiný formát s jinými položkami - i původní importér GEDCOMu jsem musel dost změnit, aby mi načítal nejen soubor z mého Ancestry, ale také Váš formát z jiného programu (už si nepamatuji, který používáte :-) )
Jen je třeba pamatovat, že testování nikdy nesmí probíhat formou udržování ostrých dat ;-)

Tím plněním tisíců osob z rozrodu myslíte co? Že je máte zatím jen na papíře a s odstupem času je zadáváte do databáze?
Pokud ano, doporučuji je zadávat do textového formátu v určité struktuře, který pak lze softwarem zkonvertovat do GEDCOMu či jiného formátu (Ancestry XML). Smyslem je hlavně ušetřit si klikání v GUI, samotnému opisování se nevyhnete nikdy.
Pokud osoby zadáváte průběžně, lze čas strávený s klikacím softwarem zanedbat - více času zabere čtení a analýza, kam osoba do stromu patří :-)
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04


Zpět na Jaký software používáte?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků