Velký gedcom a různé programy

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod alenas » ned led 08, 2017 20:22

Monika píše:Ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti s importem gedcomu do programů, které používáte.

Kolik osob obsahoval nejvíc gedcom, který jste importovali do vašeho programu/ů a do jakého/jakých? Byly nějaké problémy s importem?


Zdravím -
Dlouhá leta pracuji s programem BK nyní verze 7, požívala jsem i předchozí verze. Má českou verzi a neustále se aktualizuje. Grafika se nemusí každému líbit a html nic moc. Je to ovšem program stabilní a GEDCOM funguje výborně.
Mám v databázi momentálně 6929 osob a export je bez problémů. Velkou výhodou je, že pro soubor GEDCOM možno vybrat jednotlivé osoby (natř. jejich předky nebo potomky, rodinu). Exportuji do dalších programů - Ancestry, Ahnenblatt, FTB...
Vypadá to takto https://uloz.to/!3UgXFefp9tK0/gedcom-osoby-jpg
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod alenas » pon led 09, 2017 5:01

Zdravím -
mám pocit, že funguje i v trial verzi.Jen občas se vyskytly chyby v těch našich divných písmenkách -ů, ř... a samozřejmě pokud jsem exportovala do programu, který nepodporoval češtinu, např. www.geneanet.org.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod mipa » pon led 09, 2017 20:57

Pro evidenci rodových dat na lokálním PC používám Legacy Family Tree, pro internetovou prezentaci program TNG (The Next Generation of Genealogy Sitebuilding). Běžně přetahuji z Legacy do TNG soubory GEDCOM o obsahu cca 9000 osob. Znám některé americké uživatele Legacy, kteří mají ve svých databázích i 500 000 osob, a pracují i s takto velkými GEDCOMy. I když v tomto případě převod zřejmě netrvá v řádu vteřin... :D
mipa
 
Příspěvky: 112
Registrován: pon lis 24, 2008 8:44
Oblast pátrání: Šumpersko, Olomoucko, Svitavsko

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod pesovirodkm » pát led 13, 2017 17:06

Dobrý den,
současné počítače bez problémů zvládnou i miliony osob v rodokmenu. Počítač před dvaceti lety by se vám s malou RAM rozswapoval a nehnula byste ani myší :-)

Základem je zdaleka se vyhnout jakýmkoliv komerčním platformám typu MyHeritage, které úmyslně omezují počet osob v rodokmenu v neplacených verzích.

U konverzí mezi různými programy pozor na skrytou ztrátu některých dat. Například jsem nedávno s hrůzou zjistil, že český program Ancestry do formátu Gedcom neexportuje řadu atributů (které jsem ve většině případů nepotřeboval zpracovávat, takže jsem si toho dříve nevšiml), takže mě v nejbližší době čeká napsat si parser na ancestří XML formát, abych mohl svá data dále zpracovávat (cílem je generovat celou kroniku ve formátu PDF přímo z dat z Ancestry).
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod pesovirodkm » sob led 14, 2017 16:31

Monika píše:Pokud jde o technické parametry počítače, myslím, že bych nemusela mít problém s limity ani na serveru. Je to sice jen virtuální server, ale dost "našlápnutý" a úpravy v nastavení (je-li třeba) mi udělají nejdéle do druhého dne, ale spíš v řádu hodin.

Jde mi spíš o to, že programy samy můžou mít různé chyby a omezení a některé se mohou projevit až když mají vykonat "více práce najednou".

Placené a vlastně ani neplacené služby třetích stran nepotřebuji využívat, protože nemám zájem o vyhledávání shod. Jedinou výjimkou je Exploring Family Trees https://learnforeverlearn.com/ancestors/ (nyní v betaverzi zdarma), který hezky graficky ukáže ztrátu dat. Tam je jasné, že může být nějaký limit (na využití systémových prostředků), ale zase nemá důvod načítat z gedcomu všechny položky (pokud jej tedy autoři píšou tak, jak myslím).

Myslím, že by mi taky ani nevadilo, pokud by program nenačetl některé položky z gedcomu, jejichž ztrátu neuvidím, protože je tam nepotřebuji zpracovávat. Tedy s jedinou výjimkou a ta se týká exportu "karet osob" do PDF, čili možná toho, o čem píšete:

pesovirodkm píše:... takže mě v nejbližší době čeká napsat si parser na ancestří XML formát, abych mohl svá data dále zpracovávat (cílem je generovat celou kroniku ve formátu PDF přímo z dat z Ancestry).

Tohle mě tedy velmi zajímá! :D Už jsem se po něčem takovém sháněla tady viewtopic.php?f=2&t=32544 ale z gedcomu nebo z databáze na serveru. Docela mě překvapuje, že při tom množství amatérských genealogů programy stále ještě neumějí uživatelům nabídnout nějaký lepší konfort i v generování dat do PDF. Přece výsledkem obvykle bývá nejen "hezky vyvedený strom" (což už se v zásadě programy snaží řešit), ale i "hezky upravená kniha".
Bohužel nejsem programátorka, dělala jsem vždycky jen ty "vedlejší práce" (vedení projektu, spolupráce na hledání optimálního řešení, komunikace se zákazníky/cílovou skupinou, betatesty...), takže se umím podílet na vzniku programu, ale neumím jej napsat. Vy se máte, že to umíte Obrázek

Asi by se vám nechtělo pustit se do programu použitelného i pro nás ostatní? :oops:

Dobrý den, přesuneme se do vašeho vlákna viewtopic.php?f=2&t=32544 - původní otázka v tomto je již víceméně zodpovězena :-)
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod jprause » čtv zář 21, 2017 12:20

@Monika:
Narazil jsem na toto téma, když jsem vyhledal příspěvky na fóru zmiňující se o webtrees.
Píšete v něm:
"Program webtrees ukládá do databáze, takže s velikostí by problém mít neměl. Jenže umí exportovat do gedcomu jen "rodokmen" jako celek. A tady už se velikosti začínám obávat."
Ještě Vaše obavy platí? (Váš příspěvek je už třičtvrtě roku starý.)
webtrees umožňuje exportovat jen část rodokmenu, a to pomocí schránky výstřižků.
Josef
Uživatelský avatar
jprause
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte srp 11, 2015 8:26
Oblast pátrání: Lutín, Slatinice, Olomoucko, Nový Hrádek, Olešnice v Orlických horách, Náchodsko, Rychnovsko

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod jprause » čtv zář 21, 2017 13:06

Používám tento postup:
1. z hlavního menu volím Schránka výstřižků:

Snímek obrazovky pořízený 2017-09-21 13-41-32.jpg


2. Dosadím id výchozí osoby a volím Přidat:

Obr-2.jpg


3. Zvolím jednu z možností a stisknu Pokračovat:

Obr-3.jpg


Snad jsem to popsal dost názorně.
Josef
Uživatelský avatar
jprause
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte srp 11, 2015 8:26
Oblast pátrání: Lutín, Slatinice, Olomoucko, Nový Hrádek, Olešnice v Orlických horách, Náchodsko, Rychnovsko

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod jprause » čtv zář 21, 2017 13:12

Zapomněl jsem, že v třetím kroku odešlu opět Pokračovat a mám před sebou poslední formulář s celkem zřejmými údaji.
Nakonec Stáhnout.
Josef
Uživatelský avatar
jprause
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte srp 11, 2015 8:26
Oblast pátrání: Lutín, Slatinice, Olomoucko, Nový Hrádek, Olešnice v Orlických horách, Náchodsko, Rychnovsko

Re: Velký gedcom a různé programy

Příspěvekod jprause » čtv zář 21, 2017 13:43

Těší mě, že jsem pomohl.
Josef
Uživatelský avatar
jprause
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte srp 11, 2015 8:26
Oblast pátrání: Lutín, Slatinice, Olomoucko, Nový Hrádek, Olešnice v Orlických horách, Náchodsko, Rychnovsko


Zpět na Jaký software používáte?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků