Kniha

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

Kniha

Příspěvekod Tamy » úte pro 06, 2016 19:21

https://ris.uhk.cz/flexpaper/flexpaper/ ... =17085.pdf
Tohle je sice skvělá kniha, ale o obsah mi teď nejde. Zajímal by mne ten program. Co to je, kde se to sebere a stojí to něco? :) Bylo by to skvělé na rodinnou kroniku.
Tamy

Re: Kniha

Příspěvekod Viola » úte pro 06, 2016 19:39

Pokud myslíte to, jak se dá těmi stránkami listovat jako v knize, tak to je Adobe Acrobat. Já takto dělám časopis, který vytvořím v InDesignu a pak vyexportuju do tohoto formátu *.PDF, aby to listovalo
Tady máte takto podobně vytvořenou rodinnou kroniku - ale to není moje dílo.
http://www.samalovi.cz/Kronika_part_07/index.html
Viola
Viola

Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Příspěvekod Monika » úte pro 06, 2016 20:13

Do PDF dnes už exportuje kdejaký textový editor, Word ovšem přitom vytváří soubory několikanásobně větší (myslím velikost v MB, nikoli formát stránky) než je potřeba. Podobnou zkušenost mám i s InDesignem, bohužel.
Existují i malé programy, které se nainstalují (samy, není třeba obvykle nic nastavovat) jako další tiskárna. To si pak při tisku zvolíte místo své tiskárny tenhle program. Nebývá to nijak uživatelsky složité. Obvykle bývají v základních verzích zdarma.
Dobrou zkušenost mám s free verzí PrimoPDF.

Pokud myslíte ten program, který na odkazu otevírá PDF soubor rovnou na webu a lze pak listovat po stránkách, tak tady k němu máte ceník: https://flowpaper.com/download/ - zdarma jen do 10 stránek PDF souboru, bohužel.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod Tamy » úte pro 06, 2016 20:38

Aha, asi jsem měla ještě napsat, že nejsem zrovna počítačový expert. :D
Ano, myslela jsem tu hezkou knihu s listováním, zoomováním, obrázky v textu apod., jako je odkaz můj nebo od Violy.
Ztáhla jsem si Adobe Acrobat Reader DC, to je ono? Ale InDesign jsem našla jen v demo verzi, tak nevím jak dál.
Do 10 stránek se nevejdu. :(
Není nějaká jiná možnost jak to pořídit zadarmo? Nebo aspoň něco podobného?
Tamy

Příspěvekod Monika » úte pro 06, 2016 22:46

Asi stále nevím přesně, co potřebujete. Takže trochu obšírněji...

1. Vytvoření samotné knihy

Knihu můžete vytvořit téměř v každém textovém editoru, který vám dovolí upravovat písmo (velikost, tučné, "nakloněné", barva, zarovnání, odsazení...) a případně i vkládat obrázky (ty je třeba vždy mít připravené zvlášť). V takovém programu vidíte stránku vlastně tak, jak by měla vypadat vytištěná.
Program Word je hodně rozšířený, ale jsou i jiné. InDesign je profesionální program pro DTP a grafiky. Pro potřeby amatérů je, podle mě, zbytečně složitý a drahý. (Cenová politika Adobe je kapitola sama pro sebe a v současné podobě tento program přeplatíte asi pětinásobně. K tomu asi není co dodat.)
V textovém editoru si tedy vytvoříte stránky knihy tak, jak chcete, aby vypadaly - zkrátka ji tam "napíšete", přidáte obrázky a celé to hezky upravíte a vyzdobíte. Můžete ji pak vytisknout, kolikrát chcete.

2. Převod do PDF
Je praktické převést knihu z textového souboru do nějakého souboru, který půjde otevřít i na jiných počítačích s jinými operačními systémy a programy. Je to proto, že ne každý má stejný program a ne každý v něm má stejná písma, jaká jste použila v knize. Buď by váš textový dokument neotevřel nebo by nevypadal dobře.
Převedení textového souboru (vaší knihy, řekněme napsané a vyzdobené ve Wordu) do formátu PDF odstraní právě takové potíže s kompatibilitou na různých systémech. Také se dá pak použít na tisk, a to i v copycentrech, kde vám soubory z Wordu nevezmou. Hlavní výhodou je, že to, co vidíte v PDF vy, vidí stejně každý, kdo si soubor otevře (v zásadě a poněkud zjednodušeně).
Převod do PDF umí, jak už jsem psala, většina textových editorů a pokud zrovna ne, pak se dá použít program, jak už jsem psala, který se instaluje jako tiskárna. Ostatně i zde na svém počítači mám převod do PDF z Wordu v jeho základní nabídce také právě při tisku. Možná na jiných systémech je to pod "Uložit jako..."

3. Prohlížení souboru PDF v počítači
K otevření souborů PDF v počítači slouží různé programy. Asi nejrozšířenější je právě Acrobat Reader, ale jsou i jiné a také jsou zdarma. V nich si soubor (vaši knihu) nejen prohlédnete, ale můžete dělat i nějaké drobné věci, například si přidat nějakou poznámku apod. Text nebo obrázek už ale nezměníte, pokud nemáte placenou verzi.

4. Prohlížení PDF na webu
Chcete-li umožnit, aby si lidé vaši knihu v PDF prohlíželi na webu tak, jak je v odkaze, pak potřebujete:
a) nějaký web, čili internetové stránky (pro toto použití hosting, doménu),
b) program https://flowpaper.com/download/
Program b) pak musíte nainstalovat na server (hosting a)), nastavit jej, začlenit do stávajícího webu (nebo vytvořit nový) a, samozřejmě, na server nahrát data (PDF soubor), která má program zobrazovat.
Obávám se, že tento bod by mohl být poněkud komplikovaněji proveditelný pro úplného laika.

Snad jsem to napsala pochopitelně. Pokud ne, dovysvětlím :)

A teď konkrétně:
Tamy píše:Není nějaká jiná možnost jak to pořídit zadarmo? Nebo aspoň něco podobného?

Máte-li v počítači Word, pak bude zbytek zadarmo. Nemáte-li Word, pak možná máte v počítači nějaký jiný program na psaní dopisů, pozvánek, povídek a čehokoli.
Nemáte-li nic, pak existuje zdarma OpenOffice https://www.openoffice.cz/ Je to balík programů a měl by mít řešení pro body 1 a 2. Tento program je ovšem, podle mě, náročnější na instalaci a nastavení. Vlastně možná i na běžné používání je poněkud komplikovanější.
Na bod 3 už máte Acrobat Reader.
Jen bod 4 bude problém, protože takhle hezké prohlížení PDF na vašem webu zkrátka asi zdarma nepořídíte (pro víc než 10 stran). Pře dvěma lety, kdy jsem něco podobného potřebovala, to tedy ještě řešení zdarma nemělo. Třeba se doba změnila.

Poznámka: Píšu o Windows, na Macu jsem už roky nebyla.
Monika

Příspěvekod Tamy » úte pro 06, 2016 23:40

Tak v první řadě moc děkuju za perfektní návod "pro blbce", přesně to jsem potřebovala. :D
Mám Windows 8. Mám Word a mám i OpenOffice, ale ani jeden z nich neumí uložit jako pdf. To se mi podařilo vyřešit programem PrimoPDF, jak jste doporučila, takže ok. Prohlížení také není větší problém, dělala mi to čtečka a teď jak jsem si stáhla ten Acrobat, tak to dělá ten. Pořád ok. Problém teda opravdu bude jen ten bod 4. Blog by asi nestačil?
Tamy

Příspěvekod Menya » stř pro 07, 2016 0:18

Vytvořila jsem ukázku z jednoho starého bulletinu, jak by to šlo kompletně zdarma. Jestli vám to vyhovuje, popíšu, jak na to.
http://zkus32.blogspot.cz/2016/12/blog- ... ew=sidebar
Naposledy upravil Menya dne stř pro 07, 2016 14:12, celkově upraveno 1
Menya

Příspěvekod Monika » stř pro 07, 2016 3:06

Paráda, Tamy, tak to vypadá nakonec na úspěch :D

Menya, taky moc prosím o návod.
O ISSUU jsem se před dvěma lety pokoušela, ale nedokázala jsem se prokousat ani k tomu, jestli bych to mohla použít zdarma (ale já to chtěla pro profesní věci). Všechno u nich na stránkách bylo (pro mě) nepochopitelné, zmatené...
Teď je to, jak koukám, mnohem lepší a na soukromé věci bych to možná i využila.
Díky předem. :)
Monika

Příspěvekod Menya » stř pro 07, 2016 8:58

Naposledy upravil Menya dne stř pro 07, 2016 15:30, celkově upraveno 2
Menya

Příspěvekod Viola » stř pro 07, 2016 9:06

Viola
Viola

Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Příspěvekod Tamy » stř pro 07, 2016 12:05

Absolutně perfektní, moc děkuju. Teď už to zvládnu i já. :D A určitě se to bude hodit i někomu dalšímu.
Tamy

Příspěvekod Monika » stř pro 07, 2016 13:35

Taky děkuji za návody! :D

Nevíte, jestli má ISSUU pro použití zdarma nějaké omezení na komerční využití? Konkrétně by šlo o zveřejňování edičáku a případně i ukázek vydávaných titulů na stránkách nakladatelství.
Díky.
Monika

Příspěvekod Menya » stř pro 07, 2016 14:43

Nezdá se mi, že by tam byla nějaká komerční omezení.
Menya

Příspěvekod Monika » stř pro 07, 2016 15:13

Skvělé, děkuji :)
Monika

Zpět na Jaký software používáte?