Porovnání genealogického softwaru

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod Martin_V » ned pro 28, 2014 22:45

Zdravím. Všechna svá data mám prozatím ve wordu a na MH, což jaksi není moc dobré. Rozhodl jsem se, že si projedu volně dostupné genealogické programy a pro jeden se rozhodnu, který budu primárně užívat a když tak přes GEDCOM využiju něco z jiného. Ale nemůžu se rozhodnout. Vždycky se mi líbí z každého něco. Jelikož v tomto vláknu to není moc přehledně a to s anketou je už staršího data, zkusím tu dát příspěvek, kde bych zhodnotil klady a zápory jednotlivých programů (subjektivní) a další by předchozí příspěvek zkopíroval a doplnil tam své zkušenosti. Něco takového dost na webu chybí. Předem upozorňuji, že třeba něco, co uvádím jako nedostatek v programu může být, jen jsem to doposud neobjevil. Mé požadavky jsou aby se u osob automaticky zobrazovala chronologie (zadám osobě potomka a u osoby se to v chronologii objeví - že v určitém věku se mu narodil ten potomek) Aby to počítalo věk, aby program vyplivl i celkovou chronologickou osu všech osob, nějaké statistiky, grafický výstup není až tak podstatný. Chci to mít jen u sebe nainstalované s možností exportu. Taky bych k osobám chtěl ukládat printscreenem obrázky z matrik a rád bych i mapu. Celkem bych chtěl, aby se u dat zobrazoval i den v týdnu a aby na karty lidí a události umožňovali vyplnit u narození, svateb, pohřbů kolonky typické z matrik (pokřtil, kmotři, svědci apod.) a kalendář všech dat z rodokmenu. Splňuje to vůbec něco? Klidně bych si i nějakých 30 dolarů za to zaplatil (předpokládal jsem Legacy), ale chci to mít odzkoušené.

Vybírám programy zdarma a jen ty, které jsou česky.

Ahnenblatt
klady:
asi nejlepší zadávání navazujích osob (mám osobu a jednoduše zadám rodiče)
zápory:
chybí mi na kartě osoby automaticky generované údaje o narození dítěte a kolik mu bylo let
graficky nic moc, těžkopádný pohyb po rodokmenu (směrem doleva)
chybí mi karta se seznamem osob (generovat text jde)
pouze 1 kolonka na povolání
chybí mi klasická grafická karta osoby s fotem
rozhodl jsem se, že spíš nebudu používat

Ancestry

trochu s nedůvěrou jsem k němu přistupoval, český atd., ale docela se mě zamlouvá.
klady:
jednoduché zadávání osob a napojování příbuzných
den v týdnu u dat
líbí se mi statistiky
zápory:
v chronologii mi chybí věk osoby při události (narození potomka apod.)
horší grafika karet osob
horký kandidát na používání

Gramps
pocitově jsem se na něj těšil nejvíc, open source mám rád, ale nedokázal jsem ani přiřadit otce k synovi, nepochopil jsem, co mají být ty gramplety. Takže jen negativa. Podle mě zbytečně složité a naučit se ho používat by vyžadovalo delší studium, což je dle mě zbytečné.

Legacy
těžko říct, co navíc by přinesla deluxe verze
klady: opravdu velké množství reportů
zápory:
pro mě nepřehledná grafika
vadí mi, že osoba je zobrazena pouze s manželem
v reportech se u živých osob objeví např. toto: (1970 - )
u rodičů je u otce zbytečné "plus" Jan Novák (1950-)+

ale vážně uvažuji o tomto programu, že koupím tu deluxe verzi, horký kandidát

Family Tree Builder
zápory
nelíbí se mi karty osob
velká provázanost na MH (neustále objevované shody s mým MH na webu)
nenašel jsem statistiky
chybí mi u chronologie věk, kdy se to odehrálo

Za reakce a tipy díky.
Martin_V
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned pro 28, 2014 21:47
Oblast pátrání: Třebíč, Červený Hrádek,Nová Říše, Horní Čermná, Nymbursko, Rožďalovice, Pardubicko

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod Peters » pon pro 29, 2014 0:29

K FTB & MH: Vyhledávání shod lze vypnout, statistiky na MH jsou pod Rodokmen -> Zprávy -> Statistika, z aplikace FTB je ta statistika dostupná přes Rodinný web -> Statistiky rodiny. Chronologie osoby včetně věku se na webu skrývá na osobě pod "Události", v aplikaci přímo časová osa s věkem není.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod mipa » pon pro 29, 2014 11:33

Pokusím se odpovědět na dotazy k Legacy:

verze Deluxe vám navíc umožní tyto hlavní věci:
- zpřístupnění dalších třech záložek na hlavní obrazovce: Potomci (aktuální osoba a všechny její potomci ve schématickém zobrazení pro určitý počet generací), Časový přehled (aktuální osoba a všechny události, které s ní souvisejí, s možností vložit časovou osu) a Index (zobrazení všech osob z vaší databáze ve formě řádkového přehledu).
- možnost tvorby diagramů (wall charts) pro neomezený počet generací (ve verzi Standard pouze 4 generace)
- kalkulátor příbuzenských vztahů - velice zajímavá funkce umožňující určit příbuzenský vztah jakýchkoli dvou osob v databázi
- zpřístupnění dalších reportů, např. vytvoření kalendáře
Podrobné porovnání verzí Standard a Deluxe najdete zde.

Grafika - jde o zvyk. Program je postavený na zobrazení rodiny jako základního článku.
Reporty - mají tisíc a jednu možnost nastavení údajů, které chcete a nechcete tisknout, tedy i to, zda chcete mít za jménem rok narození a úmrtí.
Co se týče Jana Nováka a znaménka "plus", tady přesně nevím, co máte na mysli, přesněji ve kterém místě programu toto "plus" vidíte.

Na webu české verze Legacy je online nápověda, ve které najdete popis čehokoli týkajícího se Legacy, případně je na webu i prohlídka programu, kde najdete spoustu vykopírovaných obrazovek z programu a popis práce s těmito obrazovkami.
mipa
 
Příspěvky: 112
Registrován: pon lis 24, 2008 8:44
Oblast pátrání: Šumpersko, Olomoucko, Svitavsko

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod AlesC » pon pro 29, 2014 12:31

Asi před půl rokem jsem řešil podobný problém se zcela obdobnými požadavky na rodopisný software. Nakonec jsem se rozhodl pro Legacy, pár měsíců používal základní verzi, teď již mám DeLuxe a nelituji. Pravda, na grafiku jsem si taktéž musel zvyknout, oproti FTB postrádám pěkné grafické znázornění jak předků, tak potomků v jednom zobrazovacím poli, ale jinak mi program velmi vyhovuje. Např. perfektní je práce se zdroji a široké možnosti reportů. Při předchozím používání FTB mě taky hodně iritovalo, že potomci daného páru jsou zobrazování v tom pořadí, v jakém byli do programu vloženi, nikoliv chronologicky. Legacy automaticky uvádí potomky ve správném pořadí, navíc oceňuji i ty značky "§", "+" a "!", označení toho, že potomek uzavřel manželský svazek, má vlastní děti, nebo že nikdy sňatek neuzavřel a žádné děti nemá. Hned tak vidím, zda linie v této větvi pokračuje. To značení však lze i vypnout.

Jinak, dobré srovnání několika různých programů je např. tady:
http://www.techsupportalert.com/best-fr ... ftware.htm
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod powery » pon pro 29, 2014 17:33

Další porovnání na wiki (anglicky):

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison ... y_software
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod Martin_V » pon pro 29, 2014 18:09

Díky všem.
FTB jsem zavrhl, chci zkusit něco nového než MH.

K Legacy:
to plus jsem myslel, když jsem vkartě rodina, tak u rodičů se zobrazí jméno otce (data)+ a na druhém řádku jméno matky s daty. Ale je fakt, že někde to není, divné. Musím prozkoumat, zda nemám někde něco zatržené.

Zatím zápasím na kartě Informace o osobě s těmi událostmi. Působí to na mě, že je musím ručně napsat, je tam kolonka věk - nedá se to nějak udělat, když zadám dítě a jeho datum narození, že se to propojí i na kartu otce jako událost?

A ještě poslední dotaz. Když k osobě zadám nějakou fotku do médií, jak udělat, aby se automaticky nezobrazovala u jeho jména jako portrét? Fotku člověka nemám, jen fotku hrobu, tak chci radši jen tu ikonku chlapa. A dá se ta fotka propojit i na další osoby, abych nemusel ji každému znovu nahrávat?

Moc díky.
Martin_V
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned pro 28, 2014 21:47
Oblast pátrání: Třebíč, Červený Hrádek,Nová Říše, Horní Čermná, Nymbursko, Rožďalovice, Pardubicko

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod venusev » pon pro 29, 2014 18:48

AlesC píše:Asi před půl rokem jsem řešil podobný problém se zcela obdobnými požadavky na rodopisný software. Nakonec jsem se rozhodl pro Legacy, pár měsíců používal základní verzi, teď již mám DeLuxe a nelituji. Pravda, na grafiku jsem si taktéž musel zvyknout, oproti FTB postrádám pěkné grafické znázornění jak předků, tak potomků v jednom zobrazovacím poli, ale jinak mi program velmi vyhovuje. Např. perfektní je práce se zdroji a široké možnosti reportů. Při předchozím používání FTB mě taky hodně iritovalo, že potomci daného páru jsou zobrazování v tom pořadí, v jakém byli do programu vloženi, nikoliv chronologicky. Legacy automaticky uvádí potomky ve správném pořadí, navíc oceňuji i ty značky "§", "+" a "!", označení toho, že potomek uzavřel manželský svazek, má vlastní děti, nebo že nikdy sňatek neuzavřel a žádné děti nemá. Hned tak vidím, zda linie v této větvi pokračuje. To značení však lze i vypnout.

Jinak, dobré srovnání několika různých programů je např. tady:
http://www.techsupportalert.com/best-fr ... ftware.htm


FTB - děti si můžete seřadit chronolOgicky - otevříT šedé pole se svatbou, na záložce "děti" kliknout na ikonku vpravo dole s takovým tím s budíčkem - seřadí se podle dat narození

V.
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod AlesC » pon pro 29, 2014 21:06

K těm událostem v Legacy - narození a úmrtí dětí lze společně s dalšími událostmi vidět v časovém přehledu dané osoby. Není je tedy potřeba vytvářet jako samostatné události. Mám však pocit, že toto funguje až ve verzi DeLuxe.

Fotky lze v Legacy přiřadit i přímo k událostem typu narození, úmrtí apod. Tyto se pak nezobrazí jako portrét osoby.

K tomu chronologickému seřazení dětí ve FTB - vidíte, na to jsem nepřišel, možná jsem tenkrát dostatečně dlouho nehledal, jak to vyřešit. I tak nechápu, proč takovou věc neautomatizují. Přijde mi přirozené řadit děti rovnou chronologicky.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod Martin_V » pon pro 29, 2014 22:09

AlesC:
Moc díky. Já se odpoledne rozhodl, že si deluxe koupím a už mi přišlo heslo. To je panečku jiná liga po odemknutí -. časová osa.

Mohu ještě poprosit, jak zadáváte texty z matriky? fotku z matriky a text? Používáte na to ten box "Události" na kartě osoby? Přemýšlím, jak zapsat třeba kmotry, faráře z matriky narození.
Díky za rady, než se tím člověk prokouše, chvíli to trvá.
Martin_V
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned pro 28, 2014 21:47
Oblast pátrání: Třebíč, Červený Hrádek,Nová Říše, Horní Čermná, Nymbursko, Rožďalovice, Pardubicko

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod mipa » pon pro 29, 2014 22:24

Martin_V píše:Díky všem.
FTB jsem zavrhl, chci zkusit něco nového než MH.

K Legacy:
to plus jsem myslel, když jsem vkartě rodina, tak u rodičů se zobrazí jméno otce (data)+ a na druhém řádku jméno matky s daty. Ale je fakt, že někde to není, divné. Musím prozkoumat, zda nemám někde něco zatržené.

Zatím zápasím na kartě Informace o osobě s těmi událostmi. Působí to na mě, že je musím ručně napsat, je tam kolonka věk - nedá se to nějak udělat, když zadám dítě a jeho datum narození, že se to propojí i na kartu otce jako událost?

A ještě poslední dotaz. Když k osobě zadám nějakou fotku do médií, jak udělat, aby se automaticky nezobrazovala u jeho jména jako portrét? Fotku člověka nemám, jen fotku hrobu, tak chci radši jen tu ikonku chlapa. A dá se ta fotka propojit i na další osoby, abych nemusel ji každému znovu nahrávat?

Moc díky.


Opět odpovím na vaše dotazy k Legacy:
- plus za jménem rodiče znamená, že tato osoba má rodiče. Linie tedy pokračuje alespoň jednou další generací předků.
- na obrazovce Informace o osobě do oddílu Události zapisujete události a fakta typu bydliště, povolání, zaměstnání, vzdělání, zájmy, sčítání lidu, apod. Od verze Legacy 8 lze mimo klasický typ událostí zapisovat i události sdílené, např. u zápisu křtu dané osoby lze nadefinovat sdílení této události s dalšími osobami, kterým lze přidělit role typu kmotr, kmotra, křtitel, apod. Tato osoba, se kterou je událost sdílena, se může nacházet v databázi, a pak se tato událost objeví také u této osoby, nebo ji lze zapsat pouze jménem, tedy bez jejího vložení do databáze.
Všechny události k dané osobě chronologicky seřazené, včetně základních vitálních událostí (narození, křest, úmrtí, pohřeb) týkajících se této osoby a případně i dalších osob z rozšířené rodiny (partner, děti, rodiče, prarodiče, vnoučata, dle nastavení zobrazení) s uvedením věku, kdy k této události došlo, můžete vidět na kartě Časový přehled, která však je k dispozici pouze ve verzi Deluxe.
- obrázek, který chcete zobrazovat u dané osoby na kartě Rodina a Předkové jako náhled, nastavte jako "Preferovaný" a současně jej "označte" (zaškrtněte u něj zátržku). Pak v Možnosti > Nastavení > 8. Zobrazení > 8.9 Obrázek hlavní osoby zaškrtněte "Zobrazit obrázek každé hlavní osoby..." a vyberte "Pouze označené preferované". Nezaškrtávejte "Chybí-li obrázek osoby, zobrazit jiný obrázek...".
- chcete-li jeden obrázek připojit k více osobám, pak jej musíte buď opravdu připojit znovu ke každé požadované osobě nebo tuto operaci lze provést poněkud jednodušeji pomocí funkce Obrázkové centrum, která je však k dispozici opět jen ve verzi Deluxe.

(Smolil jsem tady teď půlhodiny tuto odpověď a mezitím jsem si všiml vašeho posledního příspěvku o nákupu verze Deluxe. Takže vám přeji příjemnou práci. Spoustu odpovědí na různé otázky nebo popis různých postupů najdete i na diskuzním fóru Legacy.)
mipa
 
Příspěvky: 112
Registrován: pon lis 24, 2008 8:44
Oblast pátrání: Šumpersko, Olomoucko, Svitavsko

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod AlesC » pon pro 29, 2014 22:39

Texty z matrik a jejich překlady vkládám do citací příslušných pramenů. Víceméně postupuji podle návodu, který je na stránce
http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=16
Pokud nemáte problém s angličtinou, taky doporučuji shlédnout instruktážní videa na stránce
http://www.legacyfamilytree.com/Videos.asp
Ta videa jsou sice poměrně zdlouhavá, ale najdou se v nich dobré nápady, které mi v počátcích pomohly.

Pro doplnění osob jako kmotrů lze použít nástroj událostí a jejich sdílení mezi různými osobami. Lze přidat i osoby, které událost sdílejí, ale nejsou součástí databáze rodokmenu - uvede se jen jejich jméno a funkce při dané události. Toto je však poměrně zdlouhavé, dal jsem si s tím práci jen u dvou rodin, které mě více zajímaly a potřeboval jsem je mít podrobněji zmapovány.

Edit: Jak vidím, během psaní mého příspěvku už odpověděl taky mipa, v řadě ohledů i podpobněji.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod Martin_V » úte pro 30, 2014 0:42

mipa, AlesC:
Oběma moc díky. Já zatím četl jen tu nápovědu, kde jsou popsány jednotlivé obrazovky, mě šlo spíš o osvědčený postup, který se do nápovědy často nedostane.
To s tím plus dává smysl. Díky. To mi vrtalo hlavou. Cením si vašich odpovědí.
Martin_V
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned pro 28, 2014 21:47
Oblast pátrání: Třebíč, Červený Hrádek,Nová Říše, Horní Čermná, Nymbursko, Rožďalovice, Pardubicko

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod Martin_V » úte pro 30, 2014 12:05

Texty z matrik a jejich překlady vkládám do citací příslušných pramenů. Víceméně postupuji podle návodu, který je na stránce
http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=16

AlesC:
Omlouvám se, ale podle odkazovaného návodu se mi to stále nedaří. Už jen, že nemůžu v Legacy najít ten číselník pramenů, kterým to celé začíná.

Tak jsem hledal a našel tyto možnosti:
v horním menu se nic o pramenech najít nedá:
až na ukrytou možnost na kartě Nástroje - Další nástroje - seznam pramenů (nemohlo to být ukryté důkladněji:-) )
Tam se dostanu do jakéhosi Source Writeru a je to celé anglicky tak se trochu ztrácím.

Zkusil jsem to i přes kartu osoby, tam se dostanu vlastně na to samé. Je tam jen odkaz na FamilySearch a možnosti vyhledat něco online. Nevím zda nejprve si uložit ty stránky z digi matrik a pak až ....

No jdu zkoušet dál.

edit: Tak odkaz byl zrovna před pár minutami aktualizován, proto mi to nesedělo - bylo to jještě pro nějakou starší verzi.
Naposledy upravil Martin_V dne úte pro 30, 2014 12:22, celkově upraveno 1
Martin_V
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned pro 28, 2014 21:47
Oblast pátrání: Třebíč, Červený Hrádek,Nová Říše, Horní Čermná, Nymbursko, Rožďalovice, Pardubicko

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod AlesC » úte pro 30, 2014 12:15

Pro nedostatek času jen stručně:
otevřít možnosti-->nastavení-->prameny a zaškrtnout základní styl pramenů
Prameny přidávat v zobrazit-->číselníky-->pramen
Po přidání pramenů (matrik, na které se chcete odkazovat) by mělo být jednoduché citovat je.

Hodně štěstí!
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Porovnání genealogického softwaru

Příspěvekod Martin_V » úte pro 30, 2014 16:36

Super. Podařilo se mi umístit do pramenů sken z matriky. Na kartě osoby to přidávám tak, že kliknu na ikonu přidat citaci, vyberu událost, které se týká a dám "citovat". Kam si přepisujete ten zápis případně překlad? Díky.
Martin_V
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned pro 28, 2014 21:47
Oblast pátrání: Třebíč, Červený Hrádek,Nová Říše, Horní Čermná, Nymbursko, Rožďalovice, Pardubicko

Další

Zpět na Jaký software používáte?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků