Genscriber - návod k použití

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

Genscriber - návod k použití

Příspěvekod zburget » sob říj 22, 2022 13:49

Genscriber sice není genealogický software, ale všichni občas potřebujeme přepsat nějaký text (nebo jiná data) ze skenů nebo fotografií. A Genscriber je pro to velice dobrým pomocníkem. Není to úplně profesionální program, našel jsem v něm spoustu much, ale pokud s tím člověk počítá a naučí se s nimi žít, velice usnadní práci, při jakémkoli přepisování textů.
Pro začátek jen upozorním, že se nejedná o program, který texty čte! Není to tedy OCR, které udělá práci za vás, je to jen pomůcka, díky které snadněj přepíšete to, co sami přečtete!

Při práci vypadá Genscriber třeba nějak takhle:
Genscriber.png

Už si nepamatuju, jaké přesně bylo rozložení prvků v programu při prvním spuštění, ale k takovémuhle rozložení jsem časem došel já a každý si určitě vizáž programu upravíte tak, jak bude nejvíc vyhovovat právě vám.
Co tedy na obrazovce vidíme:
Vlevo nahoře je okno se seznamem snímků, zde se v případě používání zobrazují seznamy položek (záložka Picklist - bude vysvětleno později), vpravo nahoře je aktuálně přepisovaný snímek a dole tabulka, do které přepisujeme data ze snímku. Všimněte si tří záložek nad tímto oknem - WorkSheet, Column Options a TextPad.
Záložku TextPad využijete při přepisování souvislých textů, např. listin nebo gruntovnic.
GS-Textpad.png

Já to při přepisování matrik nepoužívám vůbec, takže nemám nastudované, jestli jsou v programu nějaké vychytávky, které je možné při přepisu použít. Proto si dovolím tuto část programu takhle rychle odbýt a dál se budu věnovat hlavně přepisu do tabulky (WorkSheet).

Po prvním spuštění programu je potřeba si nejdřív připravit tabulku a nastavit složku, ve které máme snímky, které chceme přepisovat. Ideální je mít snímky jako samostatné soubory. Genscriber sice umí zobrazit i vícestránkové PDF, ale přepínání mezi stránkami zde není prakticky nijak vyřešeno a je úplně debilní. Pro práci je to tak naprosto nepoužitelné.
Složku s obrázky vybereme snadno, buď v menu File -> Choose Image Folder nebo o kousek vedle Image -> Choose Image Folder a nebo v nástrojové liště u obrázku:
GS-Image 01.png
GS-Image 01.png (3.87 KiB) Zobrazeno 3046 krát

Po zvolení složky s obrázky uvidíme jejich seznam v okně / záložce Images, mezi snímky se přepínáme kliknutím myši na název souboru příslušného obrázku. Jiná možnost, než kliknutíám myši neexistuje.
Je ještě dobré si nastavit výchozí velikost obrázku v menu Image -> Set Default Zoom. Jinak byste si museli velikost obrázu upravovat při každé změně snímku. Pokud budete při přepisu potřebovat obrázek zvětšit, je to možné udělat buď kliknutím pravým myšítkem do obrázku a vybrat zvětšení, které požadujete a nebo lépe stisnutím Shift přesunutím kurzoru myši nad obrázek a otočením kolečka na myši. Informace o aktuálním a výchozím zvětšení se zobrazují vpravo nahoře nad obrázkem.

Prvotní vytvoření tabulky je trochu složitější. Program nabízí spoustu předpřipravených šablon (File -> New Document From Template), ale ty jsou připravené pro přepisy čert ví čeho a budeme si muset připravit tabulku podle svých potřeb. A následně si ji můžeme uložit, jako vlastní šablonu. Já si takhle vytvořil šablony pro přepis N, O, Z.
Začneme tedy File -> Create New Document
GS-new.png

Zde musíme vyplnit Template Name (což je tak trochu k ničemu, ale bez vyplnění nás to nepustí dál) a názvy jednotlivých sloupců tabulky. Názvy sloupců můžeme kdykoli později upravit nebo doplnit.
Nepoužívejte volbu "Set last column to fulltext"! Nefunguje správně!

Po vytvoření nového souboru je dobré si nastavit vlastnosti jednotlivých sloupců. A tady už to začne být celkem zajímavé.
Klikněte na záložku Column Options:
GS-CO 01.png

Abyste viděli všechny volby, je potřeba kliknout na ikonku s nářadím. Pro editaci jednotlivých položek buď udělejte dvojklik do tabulky a nebo stiskněte Enter.
Můžete zde změnit název sloupce, můžete sloupec z(ne)viditelnit, můžete nastavit jeho šířku (ale to je možné udělat jednoduše i při samotném přepisu dat).
Picklist - pokud tuhle vlastnost nastavíte na Yes, vytvoříte pro daný sloupec seznam položek, ze kterých můžete vybírat. Práci se seznamy popíšu níže.
AutoInc - autoinkrementace - pokud do pole s touto vlastností napíšete číslo, bude se automaticky zvyšovat o 1 na každém novém řádku. Neomezuje vás to však v tom, abyste do políčka napsali nějaký text. Pak se při přechodu na další řádek nic neděje. Číslo můžete kdykoli změnit a dále se bude počítat od tohoto čísla. Pole, ve kterých už bude nějaká hodnota vyplněná, se nezmění. Pokud nastavíte volbu Yes (overwrite), bude se hodnota buňky zvyšovat vždy a přepíše se vám cokoli, co se do dané buňky pokusíte vepsat.
ImageRef - do pole s touto vlastností se vám budou automaticky vylpňovat jména souborů se s nímky, případně celé cesty k nim.
AutoCopy - do pole s touto vlastností se vám automaticky zkopíruje hodnota z hornější buňky. Pokud tam napíšete něco jiného, nezmění se vám to. Tedy opět - pokud nastavíte na Yes (overwrite), bude se hodnota z hornější buňky kopírovat vždy a přepíše to cokoli, co do buňky napíšete. Funkkce AutoCopy nastavená na Yes je při psaní indexů velký pomocník! Ideální je pro sloupečky s rokem, číslem snímku, foliem, někdy i obcí. Člověk tak nemusí pořád dokola opisovat to, co je pro hromadu záznamů stejné.
AutoSense - SentenceCase a SentenceCase (strict) - napíše vždy první písmeno v políčku velké. Netuším, jaký je rozdíl mezi těmi dvěma volbami, podle mě dělají totéž.
- TitleCase a TitleCase (strict) - opět nevím, jaký je mezi nimi rozdíl - velkými budou napsána první písmena ve všech slovech v políčku.
- UpperCase - všechna písmena budou velká
- LoverCase - všechny písmena budou malá
Pozor, u voleb SentenceCase a TitleCase Genscriber nepozná a nezvětší písmena s diakritikou :-( Ve spojení s volbou PickList to ale není takový průšvih - viz dále.
FixedList - patří k vlastnosti PickList, kde si můžete vytvořit pevné vybírací seznamy, např. jmen, obcí apod. Vytvoření a úpravy pevného seznamu je trochu nešťastné. Je potřeba ho vytvořit, jako obyčejný textrový soubor s příponou .txt. Takže buď exportem z Wordu a nebo ho vytvořit v poznámkovém bloku nebo v nějakém podobném prachobyčejném editoru. Soubor se seznamem položek je potřeba umístit do adresáře Ganscriberu do složky …\Genscriber\include\picklists - prostě vytvoření a správa těchhle seznamů je debilní, ale později poměrně dobře funkční.
Hint - jakási nápověda nebo poznámky, které si můžete připsat ke každému sloupci. Vyrobí se vám pak další záložka Hints v levém horním okně, moc nechápu, k čemu by to mohlo být dobré.
MaxChars - omezení počtu znaků v políčku
Hyperlink - nechápu, k čemu je to dobré.

Po nastavení sloupečků a jejich vlastností je dobré si takto připravený soubor uložit, jako šabonu pro budoucí použití - tedy pokud hodláte někdy v budoucnu vytvářet soubor se stejnou nebo podobnou strukturou. Uděláte to pomocí položky v menu Tools -> Save Master Template. Dobré je, že vás Genscriber rovnou nasměruje do adresáře, kde má šablony uložené a vy tak nemusíte šmejdit po disku a hledat, kam to valstně patří. Pokud budete šablonu poději upravovat, pozor, abyste v záložce "Column Options" neměli aktivní ikonku se štítem (Template Protection), to by se vám šablonu nepodařilo přepsat.

Tak a teď už se můžeme vrhnout do přípravy samotného přepisu. Tedy ještě do jeho drobného nastavení.
Jednu funkci má Genscriber opravdu geniální a to je automatický posuv snímku. Nemusíte ji používat, ale ušetří vám to spoustu času s posouváním snímku na pozici, kterou přepisujete.
U obrázku klikněte na ikonu Open image sync editor:
GS-Image 02.png

Nelekněte se, aktuální zvětšení snímku se nastaví na 100%. Neměňte ho, i když to jde. Pak by se vám synchronizace chovala jinak, než předpokládáte.
Tady si můžeme nastavit automatické posouvání snímku při přepisu:
GS-sync.png
GS-sync.png (9.24 KiB) Zobrazeno 3046 krát

Do pole Row Height nastavíme výšku jednoho řádku záznamu. Abychom měli představu, jaké číslo odpovídá jaké vzdálenosti, můžeme kliknout na ikonku vlevo od pole s číslem a do obrázku se zobrazí zelený rámeček. Krásně přesně tohle funguje v matrikách, kde je předtištěný rastr, tam jsme schopní nastavit posun naprosto přesně. U starších matrik, kde je každý záznam jinak vysoký už to tak jednoznačné není. Tam je potřeba si tu hodnotu nastavit "tak nějak" a případně si ji při práci upravovat tak, abychom pořád viděli to, co potřebujeme. Někdy je to trochu otrava, ale pořád je to lepší, než snímek posouvat pořád ručně myší.
Po nastavení Row Height se bude Genscriber chovat tak, že při přechodu na další řádek při psaní, se snímek automaticky posune nahoru o zadanou výšku.
Dole, v části Column Sync si můžeme nastavit i horizontální synchronizaci snímku. Opět ideální je to v případě, kdy máme v matrice předtištěný rastr a na každé stránce je tak rozteč sloupců stejná. Ale použitelné to je i tehdy, když je text na snímku malý a je potřeba mít snímek zvětšený tak, že se na obrazovku nevejde v celé šířce. Pak ale stačí synchronizovat třeba jen první a prostřední sloupec.
V SyncEditoru je potřeba vyplnit sloupce, které chceme synchronizovat. Posuňte si snímek do takové pozice, aby vlevo byl sloupec, který chceme synchronizovat, a zelenou "fajfkou" ho přidejte do seznamu. Genscriber si zapamatuje jeho horizontální pozici. Posuňte snímek vodorovně tak, aby zase byl vlevo sloupec, který chceme synchronizovat a "fajkou" ho opět přidejte do seznamu. Genscriber si zapamatuje rozdíl mezi prvním a druhým synchronizovaným sloupcem.
Nakonec Sync Editor zavřete buď křížkem vpravo nahoře nebo zavírátkem vpravo dole a upravte si zvětšení zpět na potřebnou hodnotu.
A teď se budou dít věci :-) Pokud se při psaní přesunete na sloupec, který je synchronizovaný se snímkem, obrázek se vodorovně posune na příslušnou pozici.
Určitě vás teď zajímá, co se bude dít, když dopíšete stránku a posunete se na další. A je jedno, jeslti na další snímek nebo na pravou polovinu skenu v případě, kdy jsou skenovány dvojstrany.
Musíme si znovu ukotvit jak horizontální, tak vertikální polohu snímku, jinak nám snímek odskočí, jako by byl další záznam pod tím posledně přepsaným.
Vertikální ukotvení (posun o řádek) provedeme buď v menu Edit -> Set current row as start,and turn sync ON a nebo rychle klávesovou zkratkou Strl+Shift+Y.
Horizontální ukotvení prvního sloupce pak v menu Edit -> Set column offset a nebo Strl+Shift+O. Takto je potřeba ukotvit pouze první synchronizovaný sloupec, ostatní se automaticky posunou o původně nastavenou hodnotu.
Kdybychom synchronizacio potřebovali vypnout, provedeme tak pomocí menu Edit -> Turn sync OFF

Pokud budete přepisovat záznamy v předtištěné mřížce, můžete si ještě zobrazit zvýraznění řádku.
GS-Image 03.png

Ale to je použitelné opravdu jen tam, kde je vždy identická rozteč mezi záznamy.

Tak a teď už se můžeme pustit do psaní samotného. Tady ještě musím trochu vysvětlit o používání seznamů a chování Genscriberu.
Abychom mohli začít do píčka psát, musíme na něj kliknout, případně udělat dvojklik (podle nastavení programu) nebo stisknout Enter. Tím se přepneme do editačního módu. Editační mód ukončíme stisknutím Esc.
Pokud máme u některého sloupce nastavený PickList (seznam položek), ale nemáme přiřazený žádný pevný seznam ze souboru, bude se nám seznam položek tvořit postupně při psaní. V okamžiku, kdy se přesuneme na pole se seznamem, přepne se okno s názvy snímků na seznam položek. Pokud máme k poli přiřazený pevný seznam, uvidíme ho rovnou, pokud takový seznam přiřazený nemáme, neuvidíme nic. Ale po zapsání hodnoty do políčka a přesunu z políčka na políčko jiné, se námi zapsaná hodnota do seznamu automaticky přidá. I když budeme mít nastavený pevný seznam, pořád můžeme do pole zapsat hodnotu, která v seznamu není a tím se nám do seznamu přidá. Ale přidá se jen do seznamu v rámci současné práce, nepřipíše se do textového souboru s pevným seznamem.
Položky ze seznamu můžeme vybírat myší, což je nepraktické a nebo je potřeba si ještě něco doladit v nastavení programu. Až pak získá práce se seznamy to pravé kouzlo.
Otevřete z menu Tools -> Preferences a na záložce Worksheet zaškrtněte položky Predict (in picklist) a Auto Complete (in cell):
GS-pref.png

Teď, když začnete psát do políčka, které má nastavený sezam položek, začne se v seznamu hledat a rovnou se položka ze seznamu vyplňuje do políčka. Má to ale své mouchy, na které si člověk musí zvyknout. Při nalezení položky v seznamu nelze napsat mezeru. Mezerou se pouze posouváte po písmenech v nalezené položce, mezeru nelze napsat ani na konec. Takže když chcete zapsat dvouslovný výraz, je potřeba na konec napsat první písmeno z druhého slova, vrátit se a vepsat mezerzu. Je to "opruz", ale dá se s tím žít. Pořád je rychlejší seznam s touhle chybou, než všechno vypisovat. Na seznamy se dá celkem rychle zvyknout, jen se to člověk musí naučit efektivně používat.
Pokud v Genscriberu znovu otevřete rozpracovaný soubor, Genscriber přečte všechny položky v otevíraném souboru a seznam vytvoří z nich.

Důležitá věc, kterou jsem ještě neřekl - veškeré automatické zápisy do buněk - autoinkrementace, kopírování hodnoty z horní buňky,… se děje vždy v okamžiku, kdy z buňky odcházíme. A buňka musí být prázdná, jinak se do ní nic nezkopíruje (vyjma případů, kdy je u vlastnosti nastavena položka se sovíčkem overwrite).

Genscriber má poměrně velkou míru přizpůsobení vizáže i chování, nebudu popisovat všechny nastavení v Tools -> Preferences, je potřeba, aby si každý vyzkoušel, co mu vyhovuje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Zpět na Jaký software používáte?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků